Bana Göre Net Olan Bazı Şeyler 1

*Kaçak çay kötüdür. Net!

*Marx kötü bir yazardır. Net!

*Kadınlar duygusaldırlar (ne demekse) ama salak değillerdir. Net!

*Brokoli sevmeyenin damak zevki yoktur.

*Messi gelmiş geçmiş en iyi “sporculardan” biridir.

*Bir kitle örgütü; sinemaya, film gösterimlerine fazla güvenmemelidir.

*Tiyatro sanatı kendisini gözden geçirmelidir.

*Efes heyecansız bir biradır.

*Şiir çevrilemez.

*Attention whore’lar (ilgi orospusu, k e diye ayırmıyorum) idam edilmelidir.

*Yabancı dil öğrenmek artık bir insanlık görevidir. Yabancı dilden kasıt da İngilizce.

*Biz erkeklerin Allah belamızı versin! Net!

*Tarih, edebiyattan daha heyecan verici ve sürükleyicidir.

*Kapitalizm başarılıdır. İnsanlara ölüm ve açlıktan başka bir şey vermiyor diyemeyiz.

*Kedilerle uğraşamam.

*Hiçbir hayvandan tiksinmemek gerekir.

*Koyun eti dana etine bin basar.

Alakasız ve saçma girdi: Sekiz yaşımdan beridir şunu düşünüyorum: Asansör düşse, içerideki de tam yere çakılma anında zıplasa yaralanmaz.

Cu

nitelikli goygoy kategorisine gönderildi | ile etiketlendi | Yorum yapın

Türklerin Tarihi

20171012_210332

Türklerle ilgilenirim. Onları sever ve sempatik bulurum ama itiraf etmem gerekirse beğenmem onları, eleştiririm. Tarihsel durumları ve günümüzdeki halleri çok parlak değildir bana göre…

Daha önce başka tarih kitaplarında ve dergilerinde Türklerle ilgili bölümler okumuştum da bu başlıkta, başlı başına bir kitap okumamıştım. Ayşe Hür’ün “Türklerin Öteki Tarihi” diye bir kitabı çıktığını görmüştüm. O kitabı okumayı arzu ettim fakat Ayşe Hür bazen abartılı bazen de dahil olduğu siyasi kampın ihtiyaçlarına göre yazıyordu. Bu arada yanlış anlaşılmasın, kendisinin beğendiğim yanları da var. ABV demiyorum, kalemi çok iyi, çok iyi ayrıntılar veriyor. Yazarlığı ve bilgi birikimi ona ABV diyenlerin hepsinden daha iyi ayrıca.

Ayşe Hür okumadan önce daha bilimsel kabul edilen bir kitap okuma derdine düştüm. Ünlü tarihçi Kadir Taşdelen bu kitabı tavsiye etti. Hem hap bilgi (küçümseyenin ABV) sunuyor hem de objektif, bilimsel bir insan olduğu kabul ediliyor.

Lakin kitabı hiç beğenmedim ve zoraki okudum. Hatta Osmanlılarda bıraktım çünkü o konuda kitaplar okumuştum yeterince.

Elbette önemli bilgiler elde ettim ama üslup berbat. Çok dağınık. Çeviri kötü, büyük ihtimalle dil de kötüdür. Başka bir kitap daha okumam lazım. Sanırım milliyetçi yayınevlerine bakacağım biraz. Bütün milliyetçiler mankafa değildir. İçlerinde objektif ve bilimsel tarih yazan insanlar da vardır.

Türklerle ilgili kısa not: Maalesef durum iyi değil. Orta Asya bozkırlarında göçebe yaşayan ve hayvan otlatmakla geçinen insanlardı. Sık sık federasyonlar kurar, dağılırlardı. Yağmacılık de en önemli faaliyetlerinden biriydi ve bu yağmaların en büyük motivasyon kaynağı “kadın” idi. Göçebelerin kültür inşa etmeleri çok zayıftır. İslam onlara ihtiyaç duydukları kent kültürünü verdi ama onlar o kültürü “kasaba” kültürüne evrilttiler ve hala o şekilde devam ediyor. Enerjik ve dinamik bir halk. Sadece iki konuda dünyanın en iyisi oldular. İlkçağda süvarilik ve okçuluk, 17. yüzyıla kadar da topçuluk. Dünya siyasetinde iki kere evrensel düzeyde iz bıraktılar: İlk olarak Cengiz Han’ın ordusunun yüzden seksenini oluşturarak yaptılar bunu. Bu etkiyi yazar atom bombasının etkisine benzetiyor. İkinci olarak da 16. yüzyılda dünyanın en büyük süper gücü oldular. Askeri anlamda elbette. Kendilerinden pek bir umudum yoktur.

İyi günler.

Not: Bu yazıda goygoy ögeleri de bulunmaktadır.

nitelikli goygoy, siyaset, Tarih, Uncategorized kategorisine gönderildi | , ile etiketlendi | Yorum yapın

Allah Belanızı Versin 5

*Sattığı en önemli şey çay olduğu halde onu çok kötü yapanlar…Ve arkadaşlar kaave çayları genelde berbat oluyor. 20 sene aynı işi yapıp da o işi nasıl beceremiyorlar anlamıyorum. Aslında anlıyorum, TR’de gittiği mekanda yediğine içtiğine değil de ambiansa bakıyor insanlar.

*Kapri giyen kıllı bacaklıyı süzenler…Belki o insan kapri sendromunu beş senede ancak aşabildi ama siz onun bacaklarını süzerek onu yedi sene geriye atıyorsunuz. Allah belanızı versin 

nitelikli goygoy, Uncategorized kategorisine gönderildi | ile etiketlendi | Yorum yapın

Harika Bir Gündü 20 – Erzurum, Bayburt

Erzurum ve Bayburt’a yaptığım gezinin fotoları ve ayrıntıları için tıklayınız.

mimari, Seyahat, Tarih, Uncategorized, Yiyecek İçecek kategorisine gönderildi | , , , ile etiketlendi | Yorum yapın

Kuzey Kore’yle İlgili Düşüncelerim

Hayatımda hiç gerçek, yakıcı bir politik süreç yaşamadım. Nedir kastedilen? Yani çok kısa sürede çok önemli politik adımlar atmak zorunda kalmak ve bu adımların sonucunda ölüp, ölmemek veya binlerce, on binlerce insanın ölüp ölmemesi…Bu duyguyu bilmiyorum. Kuzey Kore ile ilgili konuşmadan önce bunları bilip bilmemenin, bunları yaşayıp yaşamamış olmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Veya diğer yakıcı politik süreçler yaşayan aktörlerle ilgili konuşurken…Kuzey Kore’nin eleştirilecek şeylerini önce bir kenara koyup, ABD imparatorluğu ve Batı dünyası tarafından kuşatıldığını, müthiş bir algı operasyonuna tabi tutulduğunu belirtmek gerektiğini düşünüyorum. CNN’de Kuzey Kore’yle ilgili 6500 tane haber vardır. BBC’de toplam haber sayısı yazmıyor ama her gün ortalama iki haber girildiğini anlıyoruz. Kuzey Kore ise oldukça iddiasız resmi internet sitesi haricinde dışarıya bir fotoğraf karesi bile sunmuyor. Sosyalizmle yönetildiğini iddia ediyor. Ülkesinde özel mülkiyet olmadığını iddia ediyor. Yani Kuzey Kore’yle ilgili tek bilgi kaynağımız Batı medyası. Bütün o absürt haberler Batı medyası kaynaklı. Onların ne olduğunu biliyoruz. Kuzey Kore’nin ne olduğunu bilmiyoruz. Ha unuttum, eleştirecektik…Ata sporumuz olan eleştiriyi yapacağız ama ABD’ye kafa tutan bir ülke olmanın ne gibi ihtiyaçları, ne gibi maliyetleri olduğunu bilmiyoruz. Belki böyle bir ülke olmak babadan oğula geçen bir sosyalizm gerektiriyordur. Tarihte bütün ülkeler, imparatorluklar, devletler bir “erkek” tarafından yönetilmiştir. Bazılarında bu pozisyon babadan oğula geçmemiştir ama hiçbirinde bu iş şansa, tesadüflere hele hele halkın isteğine bırakılmamıştır. Bırakılmamalıdır da zaten çünkü halk bir şey bilmez. Bir de İsviçre saati gibi bir sosyalizm olsaydı bile Batı medyası aynısını yapmaya devam edecekti. Bu arada bana göre hala dünyadaki en zor şey omleti katlarken ortalığı mahvetmemektir.

Bu arada emperyalistlerle, duruma göre oturup, müzakere edilebileceğini düşünüyorum. Sakın bu yazıdan, “ikirciksiz” bir anti-emperyalizm turnusol kağıdına girmek niyetinde olduğum anlaşılmasın.

siyaset kategorisine gönderildi | , , ile etiketlendi | Yorum yapın

Moğolların Meryem Kilisesi

29975167322_1e9fa60b55_b

Fener’de, Rum Erkek Lisesi’nin (o kırmızı, görkemli bina) hemen yanında çok ilginç bir yapı vardır. Moğolların Meryem Kilisesi…Bizans döneminde inşa edilmiş ve halen aktif olan tek kilise budur. Duvarlarında padişah II Mehmet ve II. Beyazıd’ın “kilisenin kilise olarak kalmasına izin veren” fermanlarının asılları hala asılıdır. 13. yüzyılda inşa edilmiştir. İddiasız, standart bir binadır. Hikayesi ilginçtir. Bir Bizans generalinin (gm) kızı olan Maria, Cengiz Han’ın (şerefsiz çocuğu, tarihte çok az kişiye şerefsiz çocuğu derim) torunu olan İlhanlı hükümdarı Hülagü’yla evlendirilmek üzere Orta Asya’ya gönderilir. Kız yoldayken Hülagü ölür, o da oğluyla evlenmek zorunda kalır. 20 yıl falan orada yaşar, sonra o adamı da kendi kardeşi öldürünce kız buraya geri döner. Ölene kadar bu kilisede yaşar. Oradan ismi geliyor. Padişahın bu kiliseye izin vermesi ise uzun hikaye. Çok ilginç bina. Pazar günleri içine girebilirsiniz. Yolunuz düşerse bi’ bakın…

Not 1: Eskiden bu kilisede yer alan, şu anda Patrikhane’ye götürülmüş olan bir çekik gözlü kadın heykeli vardır. Orta Asya’ya gidince kadının gözlerinin çekildiğini düşünerek böyle bir heykel yapmışlar. Elbette öyle düşünmemişler de sembolizm yapmışlar.

Not 2: İçinde halı ve avize vardır.

mimari, Uncategorized kategorisine gönderildi | , ile etiketlendi | Yorum yapın

Dünya Dilleri Atlası

 

9789756690840_Default.jpg

Dillerle de ilgilenirim, atlaslarla da…Evimde bir atlas vardır. Ara ara açar karıştırırım. Sık sık lazım da olur zaten. Telefonun küçük ekranından harita bakmayı sevmiyorum. Bu arada okullarda artık atlas aldırılmadığını duydum bir coğrafya öğretmeninden. Doğruysa çok kötü. Atlas karıştırmak kişiyi geliştiren bir şeydir. Neyse, dil atlası da varmış. NTV Yayınları basmış ama basımı durdurmuş. Dil ve atlas ilgimi bilen Mehmet Turgut bana bu kitabın pdf’ini attı. Yazıcıdan çıktısını alıp okudum. Bu arada artık kız isteyebilirim çünkü artık yazıcılı bir bireyim. Önceden aileler yazıcım olmadığını öğrenince kızlarını vermiyorlardı. Adı üstünde dil atlası. Dillerin tarihsel gelişim süreçlerini ve günümüzdeki durumlarını harita üzerinde, bazen de diyagramlarla gösteriyor. Çok faydalı bir kitap. Bir seferde de okunabilir. Ara ara açıp karıştırılabilir de. Dillerin gelişimi ve birbiriyle ilişkileri oldukça politiktir. Egemenlik ilişkilerini dillerden okuyabilirsiniz. Bu arada 21. yüzyılda bir teknoloji ve iletişim (karşı) devrimi yaşandı ve dillerin durumu hiç iyi değil. Atlasın yazıldığı 2007 yılında 160 devlet vardı, 106 da resmi dil vardı. Bu sayı çok değişmemiştir. Devletsiz halkların dilleri ciddi bir yok oluşla karşı karşıyadırlar. Şu anda var olan 6000 dilin 4000 tanesinin 21. yüzyılda yok olacağı düşünülüyor. 21. yüzyılı izlemeye devam edelim o halde…

Not 1: Kitabın ikinci elini az önce nadirkitap.com‘dan buldum ve sipariş ettim.

Not 2: Avrupa’da Türkçe’nin en önemli elemanı olduğu Ural-Altay dil ailesinden üç dil var: Fince, Estonca, Macarca.

Not 3: Bask dili hiçbir dil ailesine dahil değil. Yani bu ne demek? Avcı-toplayıcıdan geliyorlar, her türlü kültürel egemenliğe karşı direnmişler. Mucize bir şey bu.

Not 4: İngilizce’nin tarih sahnesine çıkması ABD’nin Paris Barış Konferansı’nda İngilizce talebiyle oldu. Bir daha da inmedi o sahneden. İnmez de artık.

Not 5: Dünyadaki 6000 dilin 1000 tanesi Papua Yine Gine’den. Yedi milyon nüfus.

Not 6: 50 milyon kişinin konuştuğu Kürtçe en büyük devletsiz dil.

Not 7: Bir de yapay diller var. Esparanta örneğin. Sekiz milyon kişi bu dili biliyor, 400 bin kişi onu etkin bir şekilde kullanıyor.

Not 8: Arapça, büyük bir başarı öyküsü…25 devletin resmi dili. Maltanın yerel dili Hami-Sami dil ailesinden.

Not 9: Berlusconi’nin 2002 seçim vaadi: Nitelikli İngilizce öğrenimi.

Not 10: Çin: Ful karmaşa…

Not 11: Fransızca: Bir zamanlar dillerin Bayern Münih’iydi.

Not 12: Fransızlar, İtalyanlar, İspanyollar, Portekizliler anlaşırlar. Latinceden arda kalanlar bunlar. Yedi dil biliyormuş, dokuz dil biliyormuş gibi cümlelere temkinli yaklaşınız. Anadili bunlardan biriyse diğerlerini “bilmesi” buz gibi Tuborg şişesinin üstünden etiketi sökmesi kadar kolaydır. İngilizce’nin %40’ı da Latince kökenlidir. 1066 Norman istilası…

Not 13: Sömürgeci devletlerin başka kıtalarda dilleri konuşulur: Beş tanedir bunlar. Fransızca, İngilizce, Portekizce…Diğer ikisini bulunuz…

Not 14: Marx, bir dili altı ayda hallediyordu.

Not 15: 30 yaşından sonra dil öğrenilemeyeceğini savunuyorum. Ya da şöyle, bir insan mecbur değilse ve de iş yaşamına atılmışsa (devlette öğretmenlik sayılmaz) dil öğrenmesi çok çok zordur.

Alakasız Not: Messi’nin yedi maçlık gol ortalaması 1,57. 50 lig golü rekorunu kırabilir ki 45 lig golünü bile bir daha görmeyeceğimizi düşünüyorum.

siyaset, Uncategorized kategorisine gönderildi | ile etiketlendi | Yorum yapın

Başbakan Olsaydım

davutoglu-futbol-listelist

*İşin özünü yasaklar, hayatın her alanında ayrıntıları egemen kılardım,

*Kötü çay satan işletmeler için idam cezası getirirdim,

*Falan kelimesini yasaklardım,

*Akaryakıta %1000 zam yapardım. Toplu taşımayı 10 kuruş yapar ve sefer sayılarını 25 kat arttırırdım,

*Herkese bir şehirde en fazla beş sene yaşama olanağı verirdim,

*Herkese üç ay tatil verirdim,

*İstanbul’a en fazla beş milyon kişi alırdım,

*Ankara’yı kapatırdım veya 1910’lar seviyesine çekerdim,

*Herkesi her gün soğan veya sarımsak yemeyi mecbur kılardım,

*Konuşmalara “Evet” diye başlayanları KHK’yla görevden atardım,

*Attention whore’larını (yani ilgi orospularını, kadın erkek diye ayırmıyorum) idam ederdim,

*Misket yöresi türkülerini zorunlu ders yapardım,

*Üniversite sınavında Hitchcock sorardım,

*Koyun etini ilkokullarda Salı ve Perşembe günü zorunlu kılardım,

*Herkese her gün 15 bin adım atmayı zorunlu kılardım,

*Türk futbolunu kapatırdım,

*Birayı liselerde zorunlu ders kılardım,

*Tütün üretimini yasaklardım,

*Yardımcılarım Richard Linklater, Lionel Messi, Vedat Milor, Gorki Hayırsever, Pembe Panter ve Woody Allen olurdu,

*Mutlaka bir aptallık müzesi kurardım,

*Mehmet Turgut için Ali Nesin’i Sibirya’ya sürgüne gönderirdim,

*Üniversitelerde Aptallık Tarihi adlı bölüm kurardım,

*”Pulp Fiction” üzerine bitirme tezi yazmayan üniversiteden mezun olamazdı,

*Bilim insanlarını seferber eder ve hafıza sildirme olayını en kısa zamanda icat ettirirdim ve FEK’e FB ile ilgili bildiği her şeyi unuttururdum,

*İngilizce öğrenmeyi bir insanlık görevi ilan ederdim,

*Taksim Meydanı’na bir patates heykeli dikerdim,

*Evlerin kapılarını, rolon kullanmadan açılmamasını sağlayan bir sistemle donatırdım,

Devam edebilir…

Bütün işsizleri, buraya, başbakan olsalardı ne yapacaklarını yazmaya davet ediyorum.

nitelikli goygoy, Uncategorized kategorisine gönderildi | Yorum yapın

Türk Futbolu İle İlgili Düşüncelerim, Bir de Fenerbahçe İle İlgili Olanları

Sabri_Sarioglu_Between_Joseph_Yobo_Issiar_Dia_Galatasaray_Fenerbahce_Turkey_Wallpaper_citiesandteams.blogspot.com

Türk futbolunun gelmişini, geçmişini, şimdiki halini, sülalesini, 49 ceddini, ekmeğini, suyunu, kitabını, mezardaki dedesini artık hiç beğenmiyorum…

Bu yazıya yorum yapmayınız!

Öyle işte kardeşim…”Düşüncelerim” diye başlık var. Okur, geçersin veya okumadan geçersin…

Neden yorum yapılmamasını istiyorum çünkü alengirli konularda insanlar doğru dürüst yorum yapmayı beceremiyorlar ve sinirlerim bozuluyor. Dediğim gibi, bu konudaki düşüncelerim için ölüp, bitiyorsanız okursunuz; bitmiyorsanız okumazsınız…

Uzun zamandır Türk futbolu seyirciliğini bıraktım. Sadece derbileri izliyorum. Bazen iyi futbol oluyor onlarda. Bir de sosyolojik gözlem yapıyorum derbileri izlerken.

Galatasaray taraftarlığını da bıraktım ki hayatımdaki en önemli şeylerden biriydi. GS başarılarından hiçbir zevk duymuyorum. Şansa bak! 2011’de Türk futbolundan istifa ettim ve ondan sonra üç mü dört mü ne şampiyonluk kazandılar. ŞL’de çeyrek final oynadılar.

Avrupa futbolunun çok iyi bir takipçisiyim yalnız. Görüyorsunuz bunu…Orada savunacak çok şey olmadığına değineceğim.

Şimdi bir ülkenin insan kalitesi ne ise futbolun (veya herhangi bir şeyin), o insan kalitesini aşarak çok iyi performans göstermesini bekleyemeyiz herhalde. İnsanlar nasılsa futbol da öyle. Ben bu ülkenin insan kalitesini hiç beğenmiyorum.

Futbol söz konusu olduğunda “erkek” ve “para” olgularına bakmak gerekecek. Futbol, erkeklerindir. Tıpkı, İslam dininin İslamcıların, Atatürk’ün Atatürkçülerin, sosyalizmin sosyalistlerin, edebiyatın edebiyatçıların oldukları gibi. Futbol, erkeklerindir. O yüzden çok az da olsa gerçek anlamda futbol takipçisi olan kadınları anlamakta hep zorlanırım ben. Futbol, erkeklerindir. Ben dahil olmak üzere bütün erkeklerin allah belasını versin! Evet, aynen böyle düşünüyorum…Biz şererfsizlerin oyuncağı olan futbol bizim bütün kirimizi bünyesinde barındırıyor. Türkiye söz konusu olduğunda, bu kir Avrupa’dan iki kat daha fazla bana göre. Net!

Paranın da allah belasını versin! O kadar büyük bir sektör ki ve o kadar büyük bir ideolojik işlevi var ki kipkirli olmaması imkansızdır. Böyle büyük bir pastanın olduğu yerde masum ve samimi duygulara yer yoktur. O, bazı romantik taraftarların gönlündedir ancak.

Türk futbolunun üç sac ayağı vardır. Metin Çulhaoğlu yazılarında sık gördüğüm “üç sac ayağı” deyimini nihayet kullanabildim  Nedir bu sac ayakları? Gaz, kaos, çirkeflik…Sadece futbol seyircisi olmak da yetmiyor. Üç büyüklerden hangisi, şu saydığım üç unsuru daha iyi idare ederse o, şampiyon oluyor. Takımlarda sembol futbolcu yok ki artık bundan sonra bence çok zor yetişir. Büyük takımlar savaş baronlarının, mafya serserilerinin, kendisini göstermek isteyen burjuvaların at çiftliği.

Bir de TR’deki insanlar futbolu, bir oyun olarak, bir spor dalı olarak izlemek yerine; çoklukla başkalarına laf sokmanın, başkalarıyla didişmenin aracı olsun diye izliyorlar.

Gelelim Fenerbahçe’ye. Geçen hafta sonu oynanan maçta şu oldu, bu oldu gibi bir derdim yok. Genel bir durumdan bahsetmek istiyorum. Diğer takımlara düzgündürler demek istemiyorum asla ama Fenerbahçe, arsızlığı ve şımarıklığı temel özelliklerinden yapmış. Uzun yıllardır böyle. Bunun başlıca sorumlusu da Aziz Yıldırım’dır. Çünkü kalabalık insan topluluklarını bir araya getiren oluşumlar liderlerinin özelliklerini yansıtırlar çoklukla. Siyasi partiler böyledir. Takımlar, okullardaki sınıflar, dernekler de böyledirler. Aziz Yıldırım’ın 20 yıllık iktidarı Fenerbahçe’ye bu onarılamaz kötülüğü yaptı. Kendi taraftarları dışında herkesin nefret ettiği bir kulüp. Nerede arıza, şerefsiz, yavşak karakterleri futbolcu varsa Fenerbahçe’nin en önemli oyuncusu oluyor. Diğer takımlarda yok mu bunlardan? Var ama bu tip futbolcular, bu takımda hep çok önemli, sembolvari mevkiler işgal ediyorlar. Taraftarlar onları bağırlarına basıyor. Açıklamalar, demeçler, kızdırmalar hep gırla. Megalomani…Hah, tamam aradığım kelimeyi buldum. Fenerbahçe eğer bir camiaysa bu camianın çok büyük bir bölümüne sirayet etmiş bir megalomani duygusu var. Bundan eminim. Tekrar ederek bitiyorum, diğer takımlar gül bahçesidir demek istemiyorum ama Fenerbahçe’de bazı olumsuz özellikler diğerlerinden daha belirgin.

Bu yazıyı hiç durmadan yazdım. Yazım yanlışlarına bakamayacağım. Cu

Futbol, Uncategorized kategorisine gönderildi | Yorum yapın

Hayatımda İzlediğim En Manyak, En Rahatsız Edici Film

12038053_693879744080930_8205669767271138921_n

Merhaba arkadaşlar, nasılsınız?

Bu filmi tavsiye etmiyorum!

Çünkü bu filmi Türkiye’de izleyebilecek 60 bin kişi olduğunu düşünüyorum. Muhtemelen onlardan biri değilsiniz. Onlardan biri olmadığınızı düşünüyorsanız uzak durun ama yazıyı okuyabilirsiniz tabi.

Uzun zamandır peşinde olduğum filmlerden biriydi “Audition/Ölüm Provası” (1999).

Uzun zaman önce “Asya Korku Sineması” diye bir kitap okumuştum. O kitapta en çok izleme isteği uyandıran filmlerin başında geliyordu “Ölüm Provası”. Bu kötü şöhretli filmi hiçbir İnternet platformunda bulamamıştım. Amazon’dan DVD’sini sipariş etmek de istemedim açıkçası.

Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’nde de yoktu. Açıkça vazgeçmiştim. Geçen hafta “en manyaklar” şeklinde bir listede yine görünce filmi indirmek için şansımı denemek istedim.

İndirebildim.

Yarım saat sonra inmişti işte…

Bilgisayarda dosya olarak bekliyordu. Dün 22’de başlattım filmi. Normalde 22’den sonra film izleyemem ama iddialı korkuları 22’den sonra izlemeyi tercih ederim.

Bugüne kadar manyak filmler izlediğim doğrudur. Bu filmlerin bazıları bende biran önce yatağa gidip uyuma ve dolaysıyla yeni, güneşli bir güne başlama isteği ortaya çıkarmıştır.

Genelde Japon korku filmleridir bunu yapan. “The Grudge/Garez” leri izledikten sonra yatağa kendimi zor atmışımdır. Bunlardan bahsedeceğiz. Daha doğrusu önceden bahsetmiştik ve 16 kişiye ulaşmıştık. Facebook ile şansımızı bir daha deneyeceğiz.

İstismar sineması diye bir şey vardır. Porno gibi bir şeydir. İnsanın en temel dürtülerinden olan ölüm, şiddet, cinsellik gibi dürtüleri sömürerek iş yapmaya çalışan bir türdür. Bu dürtüleri harekete geçiren ama istismar sineması diye kestirip atamayacağımız deha ürünü filmler de vardır.

“Ölüm Provası” nı onlardan biri olarak kabul ederbiliriz. Tıpkı bir dolu Japon korku filmi gibi. Bu filmin yönetmeni Takashi Miike’nin yine Takashi Shimizu’nun, Hideo Nakata’nın bir dolu filmi gibi.

Takashi Miike ilginç bir beyin. Filmlerini izlediğinizde inanılmaz bir emek, bir beyin jimnastiği görürsünüz. Her bir diyalog, her bir sahne üzerinde epeyce çalışıldığı belli bir şekilde dayanılmaz korku atmosferine hizmet eder. İyi bir Takashi Miike filmi başladığında her şey durur. Bu filmin Rottendam’daki gösterimi sırasında bi seyirci kendisine “sen bir şeytansın” dediğinde haklıdır. Normal biri, elinden tutup arkadaşlarınızla tanıştırabileceğiniz biri değildir Miike.

“Ölüm Provası” orta yaşlı bir dulun yeniden evlenme planları yapmasıyla başlıyor. Bunun için bir arkadaşının fikri ilginçtir: Bir film çekmeyi düşünüyormuş gibi yapıp başvuranlara deneme çekimleri yapmak ve ona en uygun kişiyi bulmak. Şen dul Aoyama’nın kendisine uygun bulduğu kişi yani Asami Yamazaki…Nasıl desem? Filmlerde gördüğüm en tuhaf karakter. Sadece dayanılması zor işkence sahnelerinden bahsetmiyorum. O, her konuştuğunda her ekranda göründüğünde sanki dünya formatlanıyor.

Yamazaki ve hayal gücü sınırlarını zorlayan manevi dünyası bu filmi benzersiz kılıyor.

Filmdeki felesefeye gelirsek, bu filmin bazı feministlerin ilgisini çekmiş olmasından bahsediyoruz. Japon sözlü geleneğinden gelen “kötücül” kadın prototipi bu filmde de var ancak bazı radikal feministlerin içindeki yağları eritmiş öğrendiğimiz kadarıyla.

Erkekleri veya erkeklik olgusunu büyük bir kötülük kaynağı olarak gören feministler (tamamen haksız olduklarını düşünmüyorum, kendimden biliyorum), Yamazaki’nin intikam alış şekillerinden hoşlanmışlar.

Dalga geçmeden önce durun ve bu filmdekini aratmayacak şiddet yöntemlerinin erkekler tarafından kadınlara gerçek hayatta uygulandıklarını bi’ hatırlayın.

Ve iki dakka bi’ susun! Susalım.

Allah belamızı versin!

Biliyorum bu yazıdaki çakallığı sezdiniz. Filmi o kadar merak uyandıracak şekilde tanıttım ki “izlemeyin” demek pek gerçekçi değil. Ben yine de ciddiyete dönüyorum ve filmin herkesin altından kalkamayacağı bir atmosferi olduğunu tekrar belirtmek istiyorum.

İzlediğim en manyak filmler:

1- “Audition/Ölüm Provası”
2- “Cannibal Holocaust”
3- “A Serbian Film/Bir Sırp Filmi”
4- “Pink Flamingos”
5- “The Grudge-Garez” serisi
6- “The Shining/Cinnet”
7- “Ringu/Halka”
8- “Irriversible/Dönüş Yok”
9- “Mullholand Dr./Mulholland Çıkmazı”
10- “Psycho/Sapık”

Not: Yazım yanlışlarını kontrol edemeyeceğim.

İyi günler. Cu.

Sinema, Uncategorized kategorisine gönderildi | , , , , , , ile etiketlendi | Yorum yapın