David Fincher Arabayı Boşa Almış

gone-girl

90’lı yıllarda dünyanın üstüne benzin döküp yakan iki sinemacı David’den biri de David Fincher’dı. Diğer David yani David Lynch aynı zamanda dünyayı bayıra karşı yatırmıştır, tırmalamıştır ve kaşımıştır.

90’larda çektiği “Se7en”, “Fight Club” ve “The Game” hatta “Alien 3” onu gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerden biri yapmaya yetiyor ama 2000’lerle birlikte bir türlü o başyapıt gelmedi (bence).

Sinema tarihinde bir filmle büyük sükse yapan sonra yerine oturan yönetmenler çoktur ama Fincher dile kolay 10 sene (yani meşhur tezime göre bir sanatçının verimli döneminin yarısı) sol şeridi kapatmış sonra da sarsmayan işler ortaya koymuştur.

Son filmi “Gone Girl”ü izledim. Bu arada bu sürede yer alan bir tek “Zodiac”ı izlemedim ama “Se7en”ı veya “Fight Club”ı aşan bir şey olsaydı mutlaka haberim olurdu.

“Gone Girl”, “mystery/thriller” melezi bir film. Aslında psikolojik gerilim Türkçe’de ikisinin de demek istediğini karşılıyor. “Se7en” ile bu türün allahını yapmış Fincher ne yapmalı?

“Se7en”ı aşamayacaksa bu işleri bırakmalı mı?

Bu kıyaslamayı bütün movie-buff’lar yapacaktır.

“Gone Girl” kısa anlarda bulan ritmine rağmen bence sıradan bir film. Ben Affleck’i bir türlü ciddiye alamayan bir insan olmam bu yargıda etkili olabilir. Benim yargım öznel ama “Se7en”dan daha iyi diyecek kimse olabileceğini zannetmiyorum.

Amerika’nın sığ popüler kültür filmlerine neredeyse benzeyecek bir film.

20 senesi doldu. 10 senedir de arabayı boşa almış gidiyor. Kendisinden umudu kesmem için bütün şartlar olgunlaşmış durumda.

Bir de Fincher bir auteur değil yani filmini izlediğinizde “bu filmi kesinlikle Fincher çekmiştir” diyemiyorsunuz. Lynch’in kötü filmlerinde bile bunu diyebiliyorsunuz. Dolayısıyla ilk başta fark edilebilen bir tarzı yoksa dolayısıyla olmayan o tarzın alıcısı da değilizdir.

Takibi bırakacak mıyız?

Hayır.

Sinema/sanat tarihinde sizi uzun zaman sonra abondone eden insanlar vardır. Örneğin Clint Eastwood.
90’lı yıllarda yaptıklarının hatırına Fincher ne çekerse çeksin izleyeceğim ama onları aşacağına dair pek umudum yok açıkçası.

Bu arada ben “Se7en”cıyımdır. O, sadece FC’dan daha iyi bir film değildir, gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biridir bana göre.

Cu

Bu yazı Sinema kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.