Filibe Köftecisi

nb

Sirkeci’de bulunan ve gerçek anlamda “tarihi” olan Filibe Köftecisi’nin köftesini ısdırdığınızda aklınıza o meşhur “Erzurumlu” fıkrası gelebilir. Bana göre İstanbul’un en iyisi. Vedat Milor’un Top 3’ünde değildir ancak yorum bölümünde kendisinin burada çektiği programı paylaşacağım ve ayılıp bayıldığını göreceksiniz. Top 3’ündeki mekanlara gittim ama fikrim değişmedi. FK’nin köftesi Coen Kardeşler başyapıtı gibi, solo Messi golü gibi veya kitlesel katılımlı etkinlik gibi bir şeydir. Ölene kadar yiyebildiğim kadar yiyeceğim.

Burası gerçekten “tarihi”. 1893’ten beridir buradalar. Kadıköy’de geçen sene açılan kır pidecisi “Since 1789” falan yazabiliyor. Bunların tabelası feyk değil. En azından 2011’den beridir ben şahidim 🙂 Neyse, bunlar üçüncü fotoğraftaki yerlerinden çıkıp bir sokak öteye taşıdılar. Hatta fotoda bu konuyla ilgili bir imza kampanyası ilanı görülüyor. Mudavimler FK’nin eski yerine dönmesi için change Org’da imza kampanyası açmışlar. Bu bile mekanın sinek ikilisi olmadığını gösterir.

Yetkililere sorduğumda, mal sahibinin kirayı 8000 TL’den 10 bin dolara çıkarmak istediğini öğrendim. Dört, beş katı zam…Eleştirmiyorum. Eleştirdiğim nokta since 1893, neden dükkanı satın almamışlar. Negatif past perfect tense’e örnek işte.

Bir porsiyon: 14 TL.

Saded: Gidiniz ve tadınız.

Bu yazı Uncategorized, Yiyecek İçecek kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.