“Gişe Memuru” (2010)

Aslında 22 Kasım 2010 tarihinden sonra var olmayan bir meslek gişe memurluğu. Bu tarihten itibaren nakit gişeleri kaldırılmış olup geçişler sadece OGS ve KGS aracılığıyla yapılmaktadır. Tolga Karaçelik’in bu ilk filmi belki bir on sene sonra anlaşılmazlık sorunu çekebilir ama yorumlardan okuduğum kadarıyla, gösterime girdiği tarihte benim gibi filmi iyi bulanların sayısı epeyce var. Sanat filmi kategorisine sokabiliriz “Gişe Memuru”nu. Klasik bir olay örgüsüne çok da sahip olmadan, durumlar ve duygular yansıtma seçeneğini benimsemiş. Bu tür filmleri kolaylıkla sıkıcı bulur insanlar; çünkü düşünmek, sorgulamak, yorum yapmak gibi emek isteyen davranışlar talep eder bu filmler. Geçen gün öğrencilere “Le fabuleuz destin d’Amelie Poulain/Amelie”yi izletirken filmi durdurup bu ne saçma film diyen var mı diye sordum. Bir tanesi sıkıla sıkıla evet dedi. En önde oturuyordu. Arka tarafı göremediği için, en az on kişinin çekindiğinden dolayı evet diyemediğini göremedi. Ama ben eminim ki gerçekten on kişi öyle düşünüyordu. Zaten çok da düşünmeden o filmi başlatmıştım ve sonra pişman oldum. Koy “Frozen/Donmuş”u, koy “Date Night/Çılgın Bir Gece”yi koy ara sokaklara dalmadan bulvarda ilerleyen filmleri çocuklar mutlu olsun. İzleyenlerin çoğu mutlu olmak için film seyreder. Daha farklı, eskisinden daha donanımlı bir insan olayım diye değil veya hadi insaflı olalım farklı bir şeyler görmek arzusuyla film izlemez izleyici. “Gişe Memuru”nu izlerseniz eskisinden daha farklı bir insan olabilirsiniz. Bunu; hayata bakış açınız değişecek, yeniden doğmuş gibi biri olacaksınız anlamında söylemiyorum. Bir sanat eseri tüketmiş olacaksınız. Kaç popüler filmde hayata müdaleci ebeveyn rolünü görebilirsiniz? Ama büyük ihtimalle gerçek hayatta yanı başınızda bir tane var. Halüsinasyonlar ve fantastik ögelerle de beslenmiş “Gişe Memuru”. Ve çok iyi oyunculuklar var. En başta Antalya film festivalinde onaylanan, gişe memuru rolünde Serkan Ercan. “Uzak İhtimal”de gönlümü fetheden Nadir Sarıbacak var. Kendisinden bir de arıza karakter performansı görmeyi arzu ediyorum, eminim çok başarılı olacaktır. “Kıskanmak”taki donuk ama başarılı Seniha performansıyla dikkatleri çeken Nergis Öztürk. “Kosmos”daki supernatural performansıyla Sermet Yeşil. BKM sunar etiketiyle piyasaya sürüldü “Gişe Memuru” ama internet sitelerindeki filmlerimiz kategorisinde yer almıyor. Bu da garip bir ilişkiler yumağı. Zaman zaman Amerika’da görülen Tarantino sunar benzeri bir oluşum galiba. Çok ayrıntısını bilmediğim için yorum yapamayacağım. Bu aralar böylesine dingin, psikolojik, yormayan bir film izlemek iyi geldi. Bundan sonra genç yönetmenin takipçisi olacağım.


Gise Memuru Fragman / Toll Booth Trailer from Mantar Film on Vimeo.

Bu yazı Gişe Memuru, Nergis Öztürk, Serkan Ercan, Sermet Yeşil, Tolga Karaçelik, Uzak İhtimal kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

“Gişe Memuru” (2010) için 3 cevap

  1. Yalnız insan temalı filmleri severim. Bu filmi de (maalesef Erzincan'daki sinemaya gelmiyor böyle filmler) DVD kopyası çıkınca izleyeceğim.

  2. marlonbarando der ki:

    Erizancan'a gelmiyor, Bolu'ya da gelmiyor. Biraz ayıp olacak ama internetten indirebilirsin.

  3. İnternette DVD'si henüz çıkmamış Türk filmlerinin görüntüleri çok kötü oluyor. O yzüden bekleyim demiştim. Görüntü ve seste sorun yoksa bakayım torrente

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.