İki adet röportaj

Bir sene önce kendi kendime yaptığım bir röportajla başlamıştım bu seriye. Çok heveslendiğim Aki Kaurismaki röportajı fos çıksa da asıl amacım kimsenin tanımadığı insanlarla röportaj yapmaktı. Sinemasever olup olmaması da önemli değildi benim için. Herkesin fikrine değer vermesem de öğrenmek isteyen bir yapım var. O yüzden çok zor bir şey olan celebrity‘lerle (ünlü kişi) röportaj yapmak yerine, benim celebrity‘lerimle röportaj yapmak fikri beni cezbediyor. Bu arada bir tane daha celebrity röportajı fos çıktı belirteyim. Serdar Atalay benim öğrencim. 15 veya 16 yaşında olmalı. Sinemayla ilgili ilginç fikirleri dikkatimi çekti. Yanlış anlaşılmasın kendimi otoritenin sesi olarak satma niyetinde değilim. Kendisiyle yine mail yoluyla bir röportaj yaptık. Teşekkürler Serdar. Buyrun:

Bazı sinemaseverlerin hayatında (benim için mesela) bir filmden bir sahne kendilerine “sinema hiçbir şeye benzemiyor” dedirtmiştir. Senin için böyle bir sahne var mı?
Darth Vader’ın yüce sesiyle gelen “I am your father” repliğini duymak bile böyle dememe sebep oluyor.

Ne sıklıkla film izliyorsun?
Okula gittiğim için çoğunlukla zamanım olmuyor ama, aklımda bir film varsa ve o hafta sınav yoksa izlemeye çalışırım. Okul olmadığı zamanlarda da iki günde birden, günde iki taneye kadar değişiyor.
Hangi türleri seviyorsun?
Bilim-kurgu filmlerini ayrı severim. 
Favori yönetmenlerin kimler?
Benden bir üst kuşaktan itibaren gelecek tüm nesilleri kendisine hayran bırakacak bir, evren (Star Wars’la ilgili her şey nasıl tanımlayacağımı bilemedim) oluşturduğu için George Lucas,
Bugüne kadar çektiği hangi filmi izlersem izleyeyim, izledikten önceki ve sonraki ruh halim arasında bariz bir fark yarattığı için Darren Aronofsky favori yönetmenlerimden. Ama favori yönetmenim Quentin Tarantino mu, Christopher Nolan mı karar veremedim.
Favori oyuncuların kimler?
Christian Bale, Robert Downey Jr., Edward Norton ve henüz çok fazla öne çıkabileceği bir filmde oynamasa da, Michael Hall. 
 Film seçerken hangi kriterlere dikkat ediyorsun?
Duyduğum filmlerin çoğunu elemek yerine izlediğim için, yönetmeni, oyuncuları, teması veya kurgusundan en az biri ilgimi çekiyorsa filmi izlemeye başlarım. Ama bir filmi izlemeye başladıktan sonra onu yarıda bırakmamı sağlayacak şeyler de olabilir (Death Race 2 faciası)
İyi bir filmin senin için olmazsa olmazı var mıdır?
Başarılı bir kurgu ve Türk dizisi çekmeyen bir yönetmen.
Sinemada film izlemek mi evde film izlemek mi? Neden?
Eğer dublajlı değilse sinemada. Ama Bolu gibi bir yerde yılbaşında çıkan film Haziran’da anca gösterime girdiği için istisnalar olabiliyor.
Türk sinemasını takip ediyor musun? Ediyorsan durumunu nasıl buluyorsun?
Pek takip edemiyorum, edesim de gelmiyor açıkcası. Arkadaşlarım istediği için beraber izlemeye gittiğim New York’ta Beş Minare bitince bilete verdiğim paradan çok filme ayırdığım zamana üzülmüştüm. Aynı şekilde izlemek zorunda kaldığım Av Mevsimi’yse izlenebilir bir filmdi. Kısacası klasikleşmiş filmler dışında Türk sineması pek ilgimi çekmiyor.
Arşiv yapıyor musun? Why, why not?
Şuanda kota derdim olmadığı için arşiv yapmama gerek yok diye düşünüyorum, ama bilgisayarda yer kalmadığı zaman bile sadece bir kere izlediğim filmleri dahi silemediğim için, evet sanırım küçük de olsa bir arşivim var.
Top 10 listen?
“Pulp Fiction”
“12 Angry Men
“Fight Club”
“Star wars – Empire Strikes Back”
“Shawshank Redemption”
“Dr. Strangelove”
“Back to The Future”
“The Prestige”
“City Lights”
“Eternal Sunshine of the Spotless Mind”
Sana en uzak olan film türü nedir?
Katıksız Amerikanvari romantik-komedi. Adını hatırlamadığım bir filmi arkadaşlarım istiyor diye beraber izlemeye başlamıştım, ilk 20 dakikadaki 72. klişeden sonra kendimi kapının önünde buldum. 
Ödül törenleri ve festivaller hakkında ne düşünüyorsun?
Sadece Oscar’ı takip ediyorum, ve her yıl izlemediğim önemli filmleri öğrenmemi sağladığı için epey işime yarıyor.

İkinci röportaj kiminle? Benimle. Sinema dergisinin en son sayfasında yapılan röportajdaki sorular yıllardır fiksti. Ben de bu fikis sorularla kendimle röportaj yapmıştım. Şubat sayısında yeni sorular koyduklarını gördüm. Şimdi o sorularla kendimle röportaj yapacağım:

Çoğunluk tarafından kötü bulunan ama çok beğendiğiniz bir film var mı? 
Bu sorunun cevabı imdb‘yle ilgili yazdığım yazıda bulunabilir.

Sinema tarihinden en kıskandığınız oyuncu (yönetmen) performansı hangisidir? 
Bu soruda oyuncu veya yönetmen performansı sorulmuş olmalı. Çünkü cevap veren kişi bir oyuncu performansı vermiş. Ben ikisini de yapayım. Çok var ama Al Pacino’nun “Scarecrow/Korkuluk”taki performansı geldi hemen aklıma. Yönetmen performansı olaraksa Wim Wenders’in “Paris, Texas”taki striptiz klübündeki diyalog sahnesi hemen aklıma geldi.

Sinema tarihinde bir karakter olsanız kim olmak isterdiniz?
Tabi ki Travis Bickle. Ufak çaplı bir katliam yapmak isterdim. Büyük çaplı da olabilir. Bülent Arınç’tan başlayabilirim mesela.

Sinemada film izlerken sizi en çok rahatsız edebilecek şey nedir?
Sinemada film izlemektense evde film izlemeyi sevdiğimi yazmıştım bir keresinde. Mümkünse de yalnız. Benim için bireysel bir aktivitedir film izlemek.

Patlamış mısır mı, frigo mu?
Frigonun ne olduğunu bilmiyordum. Google görsellerden baktım. O halde patlamış mısır. Her ne kadar gıdada oynanan oyunlardan dolayı mısırdan nefret etmeye başlasam da..

Alışveriş merkezi sinemaları mı, sinema salonları mı?
Tabi ki sinema salonları. Alışveriş merkezlerine ilke olarak karşı olduğumu ve bu mekanları gezmeyi de sevmediğimi tahmin edebilirsiniz. 

Facebook mu, twitter mı?
İkisinin de taa biiip biiip biiip.

Sevdiğiniz kişiye karışık kaset yapacak olsanız kesin koyacağınız üç şarkı hangileri olurdu? 
Rachmaninoff Piyano Konçertosu no:3, Rodrigo Concierto de Aranjuez, Yansımlar Bab-ı Esrar.

Bu yazı röportaj kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

İki adet röportaj için 2 cevap

  1. 15 yaşında olup da en sevdiğim filmlerden biri 12 Angry Men olan bir adama her yaşında güvenebilirsiniz derim ben bu ropörtajdan sonra.

    Bir de Pacino'nun markette kasiyerin dikkatini dağıtma sahnesi aklıma geldi gene kahkaha attım senin ropörtajda.

  2. marlonbarando der ki:

    Serdar gibi, yaşıtlarının aksine emek isteyen beğeni düzeyine sahip birçok öğrenci tanıyorum. Bu iyi bir şey. Pacino o filmde o kadar iyi ki efsanevi olabilecek Gene Hackman performansı bile gölgede kalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.