O sene bu sene mi?

5b0ee7e6ae298b43cc1c8faf

İngiltere futbolunun en başarılı takımı hangisidir?

Birçok insan bu soruya “Manchester United” şeklinde cevap verecektir ve haksız olmayacaktır.

Ancak bu soru 2011 yılının Nisan ayında sorulmuş olsaydı rahatlıkla “ManU” cevabı verilemezdi. O tarihte en çok şampiyon olmuş takım hala Liverpool’du. Üstelik de son şampiyonluğunu 1990 yılında kazanmış olmasına rağmen…

Evet, Liverpool o tarihte hala İngiltere’nin en çok şampiyon olmuş takımıydı ve bugün de olduğu gibi, dünyanın da en önemli takımlarından biriydi.

Liverpool’un 18 şampiyonluğu var. Manchester United şu anda 20 şampiyonluğa sahiptir.

Manchester United, daha doğrusu Alex Ferguson 2011 yılında 19 yapıp Liverpool’u geçti. 2013 yılında da 20 yaparak işleri garanti altına aldığını düşündü ve emekli oldu. O tarihte 72 yaşında olan Ferguson’un tam olarak neden emekli olduğunu bilmiyoruz gerçi. Yaşlılık da olabilir ama kendisinde var olduğu ima edilen Liverpool nefretinin gereğini yerine getirmişti.

Bir sene sonra yani 2014’te Liverpool hiç olmadığı kadar şampiyonluğa yaklaşmıştı ama çok trajik bir şekilde şampiyonluğu City’ye verdiler.

Üç hafta kalmıştı ve müthiş bir form tutturan Liverpool herkesi yeniyordu. Gerard da çok formdaydı. Soyunma odasında oyuncular “Gerard için!” sloganıyla maça çıkıyorlardı çünkü futbolun son bayrak adamlarından biri olan Gerard birçok cazip teklifi Liverpool aşkı için reddetmişti. Rüyası takımıyla bir şampiyonluk yaşamaktı.

Üç hafta kala iddiasız Chelsea vardı karşılarında. Top son adam olan Gerard’a geldi, onun da ayağı kaydı ve top Demba Ba’nın önüne düştü. Çok acıklı bir andı. İçimiz acıdı. Sonra City şampiyon oldu.

Liverpool her sene ilk maçlarda iyi skorlar alınca futbol severler “O sene bu sene mi?” diye içlerinden geçirirler. 1990’dan beri şampiyon olamıyorlar çünkü ama büyüklükleri hala kendisini hissettiriyor.

O sene bu sene mi?

Hiç bu kadar yaklaşmamışlardı aslında…

27 Aralık itibariyle canavar City’nin yedi puan önünde Liverpool ve çok iyi bir ivme kazandılar.

City’nin tüm rekorları kırarak şampiyon olacakları düşünülürken iki, üç haftada saçmaladılar ve zaten sürekli kazanan Liverpool birden yedi puan öne geçti. Açıkçası hepimiz City’nin şubat gibi şampiyonluğunu ilan edeceğini düşünüyorduk…

Yedi puan… Bu hafta Arsenal deplasmanında kaybederse bile oraya dört puan önde gidecek Liverpool.

Ve 3 Ocak’ta kuyruğun danası kopacak. Arsenal’e yenilmez de oraya yedi point farkla giderse, çok büyük ihtimalle o sene bu senedir…

Gerçi büyük ihtimalle o sene bu sene…

Altı puan geride olan Tottenham’ı saymayarak Gorki Hayırsever’in tepkisini üzerimize çekmeye de hazırız.

Muhammed Salah önderliğinde çok iyi oynayan Liverpool şampiyon olsun istiyoruz. Futbolda istediğiniz bir şey varsa maçları daha bir zevkle izliyorsunuz.

Çok heyecanlı… Takipteyiz.

 

Bu yazı Futbol, Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.