Sosyal medyada yardırmak üzerine

“Alçaklar, caniler, grev kırıcıları, Marksist bozuntuları, aşağılık budalalar, reziller, “ünlü” kişiler, bunların partiden kovulmaları için olanca gücümle savaşacağım…”

Bu cümleleri Lenin kuruyor. Resimde ortada görünen kişi yani. Lenin, bu cümleleri resimde sağında ve solunda görünen Zinovyev ve Kamanev için kuruyor. 

İkili, 1903 yılındaki Menşevik-Bolşevik ayrımında Lenin’in tarafında yer almışlardır. Lenin’le kurdukları kişisel dostluklar etkileyicidir ama bu son tahlilde hiç önemli değil. Çünkü siyaset gibi ciddi bir iş yapıyorlardı hatta bizden farklı olarak onlar dünyanın en ciddi işi olan devrimi yapıyorlardı bir dönem…10 yılı aşkın süre Merkez Komite üyeliğini beraber yapmışlardır. Lenin, Almanya’dan devrimi yapmak üzere mühürlü trenle Rusya’ya giderken vagonda olanlardan biri de Zinovyev’di. Lenin, Zürih’te kalan ünlü “Emperyalizm” kitabının taslağını da Zinovyev’e emanet etmişti. “Başına bir şey gelirse eğer…” Falan filan…

Ama aynı Lenin yukarıdaki cümleleri kurdu Zinovyev ve Kamanev için.

Neden? Çünkü onlar sosyal medyada yardırdılar veya o dönemde bu işe benzeyen bir iş yaptılar.

Devrimin yapılacağı kararı MK toplantısında alınmıştı. İkili, karara muhalefet etti ama karar alınmıştı bir kere. Zinovyev ve Kamanev gidip bu kararı Menşevik “Novaya Jinz” gazetesine açıkladılar. Yani bugün birisi sosyal medyadan ergence ayar vermeye kalkıyorsa, bu hareket tam da o günkü bu harekete denk gelmektedir.

Fakat son tahlilde bu da önemli değildir. Önemlidir de işin özü değildir. Önemli olan ve acı olan Lenin’le diğerlerinin siyasi ortaklaşmalarının sona ermesidir. Sevgi pıtırcığı değiliz, böyle şeyler kaçınılmaz olabilir. Dünya tarihi bunun örnekleriyle doludur ve bunu ancak gerçeklikte hiçbir zaman var olmamış peygamberler önleyebilir. Bu söylediklerimden, siyasi ayrılıklar allahın emridir, teslim oluyoruz anlamı çıkmamalı. Bir siyasi aktör bunu engellemek için elinden gelen her şeyi beşle çarpıp, ne ise o, onu yapmalı.

Tekrarlamak istiyorum, sosyal medyadan yardırmak veya Menşevik gazeteye “bende tuz var” diye koşmak işin özü, kaynağı, nedeni, en önemli sonucu, en büyük acısı değildir ama o kadar da olmamalıydı. Yani Zinovyev ve Kamanev Menşevik gazeteye demeç vermemeliydiler.

İyi haber: Bir türlü ayrılamadılar ve sonra Lenin’le tekrar bir araya geldiler.

Sonuç: Menşevik gazeteye koşmasınlar ama iş orada bitmiyor.

Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.