Türk Sultanına Mektup Yazan Zaparojya Kazakları


Ukraynalı ressam İlya Repin’in çok meşhur bir tablosu “Türk Sultanına Mektup Yazan Zaporojya Kazakları”. 1676’da 4. Mehmet Ukrayna Kazaklarından kendisine teslim olmalarını ister. Onlar da bu isteğe hakaret dolu bir mektupla cevap verirler. Repin, bu mektubun yazılma anını resmetmiştir. Resmi arşivlerde böyle bir mektup yoktur ama folklörde vardır. Bir versiyonunu paylaşıyorum:

“Seni Türk şeytanı lanet olası iblisin kardeşi ve refakatçısı, Lucifer’in kâtibi. Sen ne biçim zebani beyisin, çıplak götünle bile bir kirpi öldüremezsin. Şeytanın sıçtığını ordun yer. Seni orospu çocuğu, asla Hıristiyan oğullarını tebaana alamazsın; ordundan korkumuz yoktur, ister karada ister denizde seninle cenk ederiz ananı da sikeriz.

Seni Babil’in bulaşıkçısı, Makedonya’nın tekerlekçisi, Kudüs’ün biracısı, İskenderiye’nin keçi sikicisi, Yukarı ve Aşağı Mısır’ın domuz çobanı, Ermenistan’ın dişi domuzu, Podolya’nın canisi, Orta Asya’nın ibnesi, Kamenets’in cellatı ve tüm dünyanın ve cehennemin soytarısı, Tanrımızın nezdinde soytarı, Yılan’ın torunu ve sikimizin ağrısı. Domuzun burnu, kısrağın götü, mezbaha iti, vaftiz edilmemiş kaş, kendi anasını siken.

Kazaklar böyle der, seni aşağılık herif. Hıristiyan domuzları bile güdemeyeceksin. Şimdi sadede gelelim, tarihi bilmiyoruz takvimimiz de yok; gökyüzünde mehtap var ve yıl da kitapta yazar; orda hangi günse o gündür burada da; öp götümüzü emi!”

Bu yazı ilya repin, türk sultanına mektup yazan zaparojya kazakları kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.