6. FİLO DEFOL!

Nostalji duygusu gerici bir içerik barındırır. İnsanı gerileten, onu hapseden bir şeydir. İnsanları nostaljiye iten şey, yaşadığı an ile geçmiş arasında diyalektik bir süreklilik kuramaması olabilir. Yaşadığı andan memnun değilse -ki emekçi karakterli bir birey için kapitalizm koşullarında bu imkansıza yakındır- geçmiş afyonunu çekmekte çekince görmeyecektir. Süreklilik sağlanabilirse o afyona gerek kalmayacaktır. Belki memnuniyet tam olarak sağlanmayacak ama nostalji (ve de şükür) afyonunun hiçbir işe yaramaması bir kazanım olacaktır. İnsan da memnuniyet için daha gerçekçi şeylere yönelecektir. Örneğin değişmeye ve değiştirmeye yönelecektir.

16 Şubat 1969 tarihinde yaşananlara “takvim solculuğu” açısından değil de süreklilik açısından yaklaşmakta fayda var. Tarihteki nice Kanlı Pazar’lardan biri yaşandı o gün. O yılların yurtseverleri, komünistleri Dolmabahçe’ye demirlemiş Amerikan Altıncı Filo’sunu protesto etmek istediler. Milli Türk Talebe Birliği, bu gösteriyi düzenleyen kişilerin bazılarına kalleşçe ve polis eşliğinde saldırdı. Saldırıdan önce Altıncı Filo’ya karşı namaz kıldılar. İki kişiyi öldürüp, 200 kişiyi yaraladılar. Bahaneleri komünistlere karşı dini ve vatanı korumaktı. Dönemin valisi yine aymazlık içerisindeydi. MTTB’nin başındakiler bugün hala devletin en tepesinde veya bir takım boktan şeriatçı gazetelerde yazı yazıyorlar. Sürekliliği sadece Abdullah Gül ve Mehmet Şevki Eygi üzerinden kurmak da eksikli olacaktır. Bu Amerikan uşağı anti-komünist ideoloji işini yapmaya devam ediyor. Nostalji prangasından kurtulmak için bunu bellediğinizi ve buna karşı olduğunuzu beyan etmeniz gerekir.

O göstericilere “Kemalist” diye yafta vurmak hem terbiyesizliktir hem de kendisinin emperyalizm ve gericilik karşısındaki sorunlu konumlanışını örtmek için bir bahane uydurmaktır. Böyle yaparak ancak çoluk çocuğu kandırabilirler.

Bu yazı 6. Filo, anti-komünizm, Emperyalizm, Kanlı Pazar, Mehmet Şevki Eygi, MTTB kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.