Adamlar, adam olmak, adam gibi


Diller yaşayan, evrimleşen ve toplumsal kökleri olan varlıklardır. Her şey gibi…

Dolayısıyla bir toplum ne tür özellikler barındırıyorsa veya ne tür tarihsel süreçlerden geçtiyse bunların yansımalarını dillerde de görebilirsiniz.

Kadın düşmanlığı, cinsiyetçilik meselesi de böyledir.

Bir toplum ne kadar cinsiyetçiyse dili de o kadar cinsiyetçidir.

Bu arada özel mülkiyet tarih sahnesine çıktığından beri cinsiyetçi olmayan bir toplum da yoktur. İslam toplumu mu? Asrı saadet devri mi? Geçiniz. Dünyadaki en kadın düşmanı toplumlar İslam toplumlarıdır…

İspanyolcada örneğin “chicas” kadınlar, kızlar demektir. “Chicos” da erkekler, oğlanlar. Bir kişi kızlı-erkekli bir ortama gelirse (yani Tayyip’in ve İslamiyetin tasvip etmediği bir ortam) “hola chicos” der. Sadece kadınlar varsa “hola chicas” der ama diyelim 60 tane kadın bir tane erkek varsa erkeklik belirleyicidir ve “hola chicos” demek zorundadır. Latin toplumların en maço toplumlar olduğunu hatırlatalım. Küba hariç…

İngilizcede tanrı erildir.

Türkçede kadın düşmanı içerik tıpkı başka halklar için söylenmiş iğrenç deyimler gibi deve yüküylendir. Bu yazının konusu “adamlar” kullanımı gibi.

Olumlu özellikleri “adam” kelimesine atfetmek, resimdeki gibi, ne kadar doğru? Doğru değil elbette. Buna karşı çıkan kadın örgütleri var.

Yine bir topluluktan özellikle de siyasi aktörlerden bahsederken “adamlar” demek de oldukça yanlış bir tutumdur. AKP’den bahsederken bu yanlışa çok düşüyoruz. AKP gelmiş geçmiş en büyük kadın düşmanı parti evet ama MYK’sında bir sürü kadın var. Bir sürü kadın yöneticisi var. AKP politikalarını yayan, meşrulaştıran, yalayan bir sürü kadın var.

Kabul ediyorum bu tür kelimeler kullanmak dünyanın sonu değil. Sonuçta bizler, hepimiz bu toplumsal süreçlerde var olmuşuz. Kendimizi süper duyarlı yapmak zor iş ama dikkat eden ediyor işte. Etmeyenler ise inanılmaz bir özensizlik örneği sergiliyorlar bana göre. Bunlar içerisinde “çok büyük” sosyalist önderler de var. Çok değil bir hafta önceki yazılarında bile “adamlar” kelimesini görebilirsiniz.

Sonuç niyetine, ayağımızı denk alalım. Ayrıntılar özün önüne geçemezler ama önemsiz de değildirler. Dilimizdeki kadın düşmanı içerikleri söküp atalım. Atmayanları ne kadar “akıllı” olurlarsa olsunlar uyaralım…

Bu yazı cinsiyetçilik, kadın düşmanlığı kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.