“Ah Nerede” Filminin Çekildiği Mekanlar

Tarık Akan’ın yere “Seni Seviyorum” yazdığı film dersek herkes bu filmi hatırlayacaktır. Kimse, Orhan Aksoy’un 1975 yılında, Füsun Önal’ın “Ah Nerede Vah Nerede” şarkısından hareketle dünyadaki ilk romantik komedilerden birini çektiğiyle ilgilenmeyecektir. Neyse…Bu filmi 763 kere falan seyretmişimdir. İlginçtir, 20 sene önce izlediğimde de bu filmin çekildiği mekanlara gidip, oralarda gezme fikri aklıma geliyordu. Nihayet gerçekleştirdim. “nerdeçekildi” adlı Instagram hesabı sayesinde oldu bu olay. Gerçi kendisinin iki tane taklidi çıkmış ve aynı işi görüyorlar. Ben ise duruş sahibi falan olmayıp üç hesabı da takip ediyorum. Diğer ikisi cadde, sokak ismi de veriyor üstelik.

Olay Nispetiye’de geçiyor. Levent metro durağından Rumelihisarüstü metrosuna bineceksiniz ve Nispetiye’de ineceksiniz. Sonra birbirlerine paralel olan Fecri Ebcioğlu Sokak’ı, Peker Sokak’ı ve Bilgin Sokak’ı bulacaksınız. Günümüzde adres tarif etmeyi gereksiz buluyorum. Sokak ismini ver, akıllı telefonla bulsun.

Sonra tuhaf duygular sizi esir alıyor. “Banker Bilo” mekanında değinmiştim.

Mekanları fotoğraflamak zor oluyor. Bir kere önlerinde, filmlerde görülmeyen arabalar ve ağaçlar oluyor. Zemin yükselmesi de sıklıkla görülüyor. İlerleyen fotoğraflarda göreceksiniz, bazı yerlerde de kaçak katlar çıkmışlar. Bir de sinema objektifi nesneleri ve mekanları olduklarından daha geniş ve ferah gösteriyor sanırım.

Fotoğraflar için tıklayınız. Fotoğraflar altlarında bir takım cümleler olacaktır.

Bu yazı mimari, nitelikli goygoy, Sinema, Uncategorized kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.