Baran Doğan Tüm Zamanlar 11’i

Adsız

Adı üstünde tüm zamanlar ilk 11’im…

Bu yazıyı okuyanlardan kendi tüm zamanlar ilk 11’lerini yazmalarını rica edeceğim fakat bunu yaparken belli bir formasyona bağlı kalarak yapmalarını rica edeceğim.

Yoksa bence tarihin en iyi üç forveti sırasıyla Messi, Ronaldo ve Henry’dir. Hatta Neymar bile Henry’yi fean halde zorlar ama kurguladığım saha dizilişinde bunları almam mümkün olmuyor. Henry ileride merkez bölgede olması lazım. Arsenal’de bu pozisyonda efsane oldu. Veya sağ ayaklı Neymar’ın ileri üçlünün sağında yer alması gerekiyordu ama orada tarihin en iyi ikincisi Ronaldo var. Messi, 2010 yılında Guardiola’ya merkeze geçmek istediğini belirtti ve Ibrahimoviç kesildi. Bu sayede tarihin en iyi “sporcularından” biri ortaya çıktı.

Şimdi tek tek inceleyelim oyuncuları.

CASILLAS

2013 yılının ocak ayında Mourinho tarafından kızağa çekilen Casillas’ın büyük bir form düşüklüğüne tanık oluyoruz. Dolayısıyla birçok insan “Neden Buffon değil?” diye sorabilir. Doğrudur, bir el clasico sonrası Xavi’yi aradığı için Mourinho’nun gazabına uğradı ama asıl sebep, Moruinho’nun Casillas’ı köstebek olarak düşünmesi idi. Real Madrid birisini transfer etti. Fakat büyük bir profesyonel olması beklenen Casillas o zaman dağıldı. Altı ay sonra Mourinho’nun gitmesine rağmen bir daha toparlayamadı. 32 yaşında dünyanın en iyi kalecilerinden biri olarak düşünülmemeye başlandı. Ancak… Ondan önceki 10 sene boyunca tarihte hiç görülmemiş bir yoğunlukta güven verdi. Ona gol atmak imkansızdı. Bu kadar olaya hakim bir kaleci ve bu kadar “iyi” bir kaleci gördüğümü hatırlamıyorum. O yüzden Casillas…

ROBERTO CARLOS

Dünyanın en iyi hücum bekiydi. Bununla birlikte defansta da asla geçit vermeyen bir yapısı vardı. İnanılmaz süratliydi. Sanırım Sergio Ramos’tan sonra en çok gol atan defans oyuncusu. Yerine gelen Marcelo da çok iyi olmasına rağmen dünyanın gelmiş geçmiş en iyi sol beki R. Carlos’tur. Sanırım bu listede üzerinde tartışılmayacak üç isimden biridir.

SERGIO RAMOS

Ünlü orospu çocuğunu (Not: Etkiyi arttırmak için küfürlü ifade kullanılmıştır.) almamak olmazdı. Aslında uzunca süre Real Madrid’de ve İspanya milli takımında sağ bek oynadı. Son yedi, sekiz senedir tandem oyuncusu olarak oynuyor. Kabul etmek lazım ki çok çok iyi. Tarihteki en çok gol atmış defans oyuncusudur. Bir de işte geçenlerde yazdım bence en çok kırmızı kart görmüş oyuncudur. Real Madrid’de 24 kırmızı kart 80 falan sayılmalı ki bu anlamda Bedoya reyizi geçiyor. Messi sayılmayacağına göre onu alt edebilen bir oyuncu görmedim.

PIQUE

Ömer Üründül ve bana göre tarihteki en iyi defans oyuncusu. Pique’nin adam geçirmemesi bir yana oyun zekası olarak üç, dört defans oyuncusunun toplam oyun zekasına sahip olması onun tarihin en iyisi yapıyor.

DANI ALVES

Sağ ayaklı Roberto Carlos diyebiliriz kendisi için. Başka da bir şey söylemeye gerek yok bence.

PAUL SCHOLES

Benim kafamdaki formatta topu Pique’den alıp Xavi’ye ulaştıran bir adam lazımdı. Aslında Buquest de bu işi çok yapıyor ve bu sayede tarihin en iyi takımı ortaya çıkmıştı fakat Scholes varken onu harcayamazdım. Busquest’ten daha hücümcu bir oyuncudur. Sanırım Lampard’dan sonra en çok gol atmış orta saha oyuncusudur ama Lampard penaltı da kullanıyordu. Ve evet bu görev için Scholes’u en çok zorlayan isim Lampard oldu. Ondan sonra da Kross. Adamın dibiydi. Hiç tartışmasız…

XAVI

Bana göre uzak ara, hiç tartışmasız tarihin en iyi orta saha oyuncusudur. Zidane değildir bu kişi, Xavi’dir. Zidane gibi estetik hareketler yapmaması birçok kişi tarafından yadırganmasına sebep olabilir ama Xavi kusursuz bir kusursuzluğa sahipti. Maç başı beş yüz altı yüz isabetli pas atıyordu. Bu da küçümsenecektir eminim. Bunun yarısını yapamıyor diğer futbolcular. Çok basit bir kural var: Futbol top ile oynanır. Ve Xavi varsa top sizdedir. Bu sıkıcı falan değil kusursuzluktur.

INIESTA

TR’de hemen hemen herkes mahalle arasında veya okulda futbol oynamıştır. Bu oyunlarda en antipatik şey çalışma kaçan ve pas vermeyen genellikle adı Cem veya Orçun olan çocuklardır. İnsanlardaki Cem nefreti futbolu izleme niteliklerini düşürüyor. Adam geçmenin ne kadar önemli olduğu bence yeterince anlaşılamıyor. O yüzden Barcelona’nın 40 milyon Euro verdiği Arda Turan’ın “adam olmadığı” dile getirilebiliyor. Iniesta leblebi gibi adam geçiyordu… Evet inanılmaz bir özellik. otomatikmen bir kişi fazlasınız ve gol pozisyonuna girmeye yakınsınız. Iniesta’nın olduğu takımlar oyunu bence 12 kişi oynuyorlar. Bu arada kimsenin itiraz etmeyeceği adam sayısı dörtmüş aslında…

MESSI

Burada Baransel Ağca’dan bir provokasyon gelebilir. Geçen bir rüya gördüm ve ünlü provokatör Salah’ın Messi’den daha iyi olduğunu ima ediyordu. Ne biçim bir rüya gördüm diye uyanınca kendime hayıflandım. Rüya bile olsa o kadar ileri gidemezdi. Ibrahimoviç’in anılarında Messi’nin Guardiola’ya giderek forvet hattının merkezinde oynamayı istediğini okuyoruz. Guardiola, 80 milyon Euro’luk Ibra’yı kesiyor ve Messi’nin isteğini kabul ediyordu. O gün bugündür inanılmaz şeylere tanık oluyoruz. Messi’nin büyün maçlarını izledim. Kendisini canlı da izledim. O topu alınca dünya pause alıyor. İstediği her şeyi yapabilecek gibi duruyor, yapıyor da zaten. Geçenlerde Messi’nin gol olmamış asistlerini izledim. Onlar bile inanılmaz şeyler. Ronaldo’dan iki yaş küçük olmasına, ondan 150 daha az maç oynamasına rağmen toplamda onun 30 gol gerisinde. Böyle bir şey bir daha izleyebileceğimizi zannetmiyorum. Tarihin en iyi sporcularından biri. Bence Michael Jordan’la, Bolt’la, Phelps’le, formülacı Şumaher’le (şimdi Almanca yazılışına bakayamayacağım), Federer’le kıyaslanabilir ancak. Bu arada aynı pozisyona Henry’yi alamadığım için çok üzgünüm çünkü tarihteki en iyi üçüncü forvettir bana göre ama o bölgede tanrıvardı, ne yapalım… Tanrıyı da yedek bırakamayız ya…

RONALDO

Hiç tartışmasız tarihin en iyi ikincisidir. Ronaldo’yu oyun içinde izlemekten zevk almam. Skor üzerine direkt olarak etkilidir. Top ona gelir o da vurur gol olur. Topu sürerek kimseyi çalımlayamaz. Topa vurup allah ne verdiyse koşup ona yetişme işinde örneğin Bale bile ondan daha iyidir. Ama işte çok çok gol atar. Büyük bir tehlikedir. Onun gol atmasını engelleyemezsiniz. Messi’nin merkezde yer aldığı forvet hattının solunda oynayacak ve sağ ayaklı olan en iyi adam budur ama bence Neymar ve Ronaldinho’ya yazık olmuştur.

RIVALDO

Keşke Neymar veya Ronaldinho sol ayaklı olsaydı. Hiç tereddütsüz buraya onlardan birini alırdım ama bu sağ kanatta sol ayaklı bir hücumcu gerekiyordu. Eskiden yazdığım “İzlediğim Top 23 Forvet” yazıma baktım ve en üst sıralarda sol ayaklı ve kanattan hücum edebilecek adam olarak Rivaldo’yu gördüm. Bu arada kimse de Rivaldo’nun muhteşem bir oyuncu olduğunu inkar etmeyecektir. Rivaldo’nun şanssızlığı tarihin en zayıf Barcelona’sına denk gelmiş olmasıdır. Bu arada listeme Rivaldo’dan sonra bu özelliklere sahip olan en iyi adam olarak Stoiçkov’u gördüm.

İşte böyle. Herkesi top 11’ini yazmaya davet ediyorum ama belli bir formasyon çerçevesinde.

İyi günler.

Bu yazı Futbol, Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.