Bir öğrenci Top 10’u

Harika movie-buff öğrencilerim var. Bunlar 16-17 yaşlarında olmalarına rağmen mükemmel bir altyapıya sahipler. Serhan Köse de hocam 2011’in Bolu’sunda “Mulholland Dr./Mulhollan Çıkmazı”nı konuşacağım kimse bulamıyorum deyince kendisinden bir Top 10 istedim. “Mulholland Dr.”ı konuşmak isteyen bir öğrenciye sahip olmak gerçekten bir ayrıcalık olmalı diye düşünüyorum. Zira %70’i hayatında bir tek kitap bile okumamış bir toplumda yaşıyoruz. İşte liste:

1) Pulp Fiction

2) Fight Club
3) Dark Knight
4) The Big Lebowski
5) No Country For Old Men
6) LOTR
7) Seven
8) Inception
9) Mulholland Dr.
10) Life Is Beautiful

Ben de bu filmlerin hepsinin mükemmel filmler olduğunu düşünüyorum. Dokuzdan aşağı puan verdiğim bir film yok. Yanlış anlaşılmasın ben otoritenin sesiyim triplerinde değilim. Sadece zevkimiz uyuşuyor demek istiyorum. Listenin beş tanesi 90lardan gerisi milenyumdan. Kendisine nacizane biraz daha eskilere de eğilmesi gerektiğini tavsiye edeceğim. Oralarda da mükemmel işler bulacaktır. Fincher, Coenler ve Nolan’dan ikişer film var. Demek ki öğrencimiz sinemayı var edenin büyük oranda yönetmen olduğunu kavramış. Bir de benim üç sene önce vediğim Top 10 listeme bir göz atalım:

1-Rear Window (Arka Pencere), Alfred Hitchcock, 1954.
2-Taxi Driver (Taksi Şoförü), Martin Scorsese, 1976.
3-Psycho (Sapık), Alfred Hitchcock, 1960.
4-Il Buono, il Brutto, il Cattivo (İyi, Kötü, Çirkin), Sergio Leone, 1966.
5-Se7en (Yedi), David Fincher, 1995.
6-Kill Bill Vol:1, Quentin Tarantino, 2003.
7-The Big Lebowski (Büyük Lebowski), Joel Coen, 1998.
8-The Texas Chainsaw Massacre (Teksas Katliamı), Tobe Hooper, 1974.
9-Rope (Ölüm Kararı), Alfred Hitchcock, 1948.
10-Dressed to Kill (Öldürmeye Hazır), Brian de Palma, 1980.

İki tane tutturmuşuz. Bu arada bu listeyi güncellemem lazım diye düşünüyorum. Üç sene önceki düşüncelerimle, bilgi birikimimle, sinema zevkimle şimdikiler aynı olmadığı için değişiklikler olacaktır eminim. Tarantino gibi orada burada birbirini tutmayan Top 10’lar mı yayınlasam acaba? 

Bu yazı Listeleme Kültürü kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir öğrenci Top 10’u için 2 cevap

  1. Ben de yeni bir Top 10 bekliyorum senden.

  2. marlonbarando der ki:

    Yakın zamanda yaparım ama mümkün olduğunca kaçarım bu işten; çünkü zor ve fedakarlık gerektiren bir iş İlk beş değişmez de son beşte değişiklikler yaşanabilir. Bu listeyi yaptıktan sonra 350 tane falan film izlemişim. Çok sevdiğim bir film olan "Dressed to Kill" en sevdiğim on film arasında diyemem şu anda örneğin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.