Cristiano Ronaldo: Futbolun Salieri’si

Milos Forman’ın 1984 tarihli “Amadeus” adlı filmini izlediniz mi?
Wolfgang Amadeus Mozart üzerine olan bu film muhteşemdir. Filmdeki karakterlerden biri de Salieri’dir. Gerçek bir karakterdir bu. Mozart’la aynı dönem yaşamış bir müzisyendir.
Söylenilene göre çok çok iyi bir müzisyen olan Salieri, Mozart ile aynı dönemde yaşadığı için hep o büyük dehanın gölgesinde kalmak zorunda kalmıştır. Cristiano Ronaldo’nun kaderi de Salieri’ninki gibi.
Tıpkı Charlie Chaplin’le çağdaş olan Buster Keaton gibi. “The Genaral” adlı filmin “Modern Times”tan çok da aşağı kalır yanı yoktur.
“Amadeus” filminde Salieri’nin kısakançlık getirdiği sahneler meşhurdur.
Ronaldo böyle krizlere giriyor mu bilemiyoruz.
Messi’yi ima ediyoruz elbette.
Messi futbolun Mozart’ı, Hegel’i, Picasso’su, İsmet Topçu’su, dağ çileğidir çünkü.
2010-2011 sezonunun sonunda Ronaldo son haftalarda alavere dalavere 40 gole ulaşınca onun aslında Messi’den daha iyi olduğu düşünülmeye başlanmıştı. Sonra Messi 50 attı. O, 50 atarken Ronaldo da 46 atmıştı ama kim bakar ona. Sonra Messi için de Ronaldo için de 40 gol atmak sıradan bir şey oldu.
Bu sayılara dikkat etmenizi öneririm.
Bir futbolcunun İngiltere, İspanya, Almanya ve İtalya’da 40, 50 gol atması imkansıza yakındır. Bunu dört beş kere başarmak (bu arada kariyerleri devam ediyor) olağanüstü bir şeydir.
O yüzden Salieri.
Messi olmasaydı, Ronaldo tüm zamanların en iyisi ilan edilmişti çoktan.
Futbolcu özelliklerine, karakterine bakalım sonra da tekrar sayılara dönelim…
Bir makinedir Ronaldo. Anti-komünist Rocky filmindeki Rus boksör Ivan Draga gibi.
Günde 1000 mekik çeker falan.
Dünyanın en yükseğe sıçrayan oyuncusudur. En hızlısı değildir. En hızlısı Manchester Unitedlı Valencia’dır. Şutları çaresiz bırakır. Sağ ayağını bomba gibi, sol ayağını ise mükemmel kullanır. Kafa şutları öldürücüdür. Frikik atma tarzı kendisinin geliştirdiği bir tarz değil, Brezilyalı Juninho’nun tarzıdır. Frikikten attığı gol sayısı, kullandıklarını hesaba katınca çok da iyi değildir aslında. Çok kolay adam geçemez. Tam hızlı oyun, kontratak oyuncusudur.
Karakterine bakalım: Saha dışında centilmen ve duyarlıdır. Hümanisttir. Altın ayakkabısını satıp Filistin’deki çocuklara bağışlamıştır. Bunlar iyi yönleri. Fakat saha içindeki hırsı bazen kendisine zarar verir. Messi’nin hiç kırmızı kartı yoktur örneğin. Ronaldo’nun doludur. Manchester United’da iken daha antipatik biriydi. Youtube’a “Ronaldo dive” yazınız lütfen. Bencildir. İki hafta önce Messi penaltıyı Neymar’a bırakmıştı. Ronaldo asla böyle bir şey yapmaz. Son bir iki sene asist sayısında iyi sayılar tutturmaya başladı ama yine de bütün golleri kendisi atmak ister. Kendisini şahsen tanımıyorum ama bence biraz kompleksli birisi. Messi’nin varlığı bunu yapan. Sürekli bir kendini gösterme çabası içindedir. Takımı 6-0 öndeyken 90+1’de gol kaçırınca surat ifadesine bakmalısınız. Belki o maçta üç gol atmıştır ama hep Messi’den daha fazlasını atmak ister.
Sevgilisi Irına Şayk “beni bir düzine kadınla aldattı” demiştir. Bu bilgiyi sadece dedikodu yapmak için veriyoruz.
Birkaç dedikodu daha, bir yerde balmumundan yapılmış heykelinin saçlarıyla ilgilensin diye özel berberini oraya gönderir.
Bazı konularda sağlıklı düşünemediği bir gerçek.
Gerçek anlamda bir lider midir?
Bu konuda bence çok iyi değildir. Real Madrid’de sadece bir kez şampiyon olduğunu biliyor muydunuz? Çok gol atar ama oyunu baştan sonra liderlikle domine ettiği sık olmaz. Bu anlamda Messi’nin nice büyük maçı, nice finali vardır.
Sayılara geri dönersek, aslında Real Madrid döneminde Messi’den daha iyi sayılara sahiptir ama genele bakarsanız Messi’nin daha çok gol attığını görürsünüz. Ronaldo Messi’den iki yaş büyüktür ama ondan sadece 20 falan fazla gol atmıştır. Asist sayısında Messi tur bindirir. Şampiyonluk sayısında ise Messi’nin 24’e 16 gibi bir üstünlüğü var. İki yaş genç olduğunu da tekrarlayalım. Turnuva kazanmak bence kişisel ödüllerden biraz daha belirleyici ki Messi şu 20 gol farkı iki üç senede kapatırsa zaten orada da iş bitmiş olur.
Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi iki futbolcusunu aynı anda izlemek gelecekte mümkün olacak mı?
Bunu bilemeyiz ama çok zor bir şey olduğunu kabul etmemiz lazım.
Bu yüzden şanslıyız. 40’ın üstüne çıkan iki futbolcu izliyoruz her sene. Bu, inanılmaz bir şey.
Messi bir duygudur Ronaldo ise bir makine.
Bu yüzden futbolun Mozart’ı ve Salieri’siler sırasıyla.
İzlemeye devam.
Bu yazı Amadeus, Barcelona, Cristiano Ronaldo, endüstriyel futbol, Futbol, Lionel Messi, milos forman, Real Madrid kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.