“Dances with Wolves”u tekrar izlemek

İlk defa yedi sene önce seyretmiştim “Dances with Wolves/Kurtlarla Dans”ı. Kevin Costner’in bu epic draması o zamanlar üzerimde tarif edilemez etkiler bırakmıştı. Nice zamandır tekrar izlemek istiyordum. İlk izlediğim versiyonu 180 dakikalık versiyonuymuş, son izlediğim Director’s Cut/Yönetmen Kurgusu ise 231 dakika sürdü. Bu arada bu yönetmen kurgusu veya extended cut denilen genişletilmiş kurgu meselesiyle sorunlarım var. Film gösterime giriyor, bir  zaman sonra dvdsi çıkıyor, nice bir zaman sonra da yönetmen kurgusu dvdleri çıkıyor. Dvdlerin olmadığı zamanlarda çekilen filmler için bu uygulamayı olumlu buluyorum ama günümüzde tam bir çakallık. Neyse konumuza dönelim, arşivimde yer alan ve 200 dakika sınırını geçen beş film var.

“Gone with the Wind/Rüzgar Gibi Geçti” 238 dakika. 6/10
“Lawrance of Arabia/Arabistanlı Lawrance” 218 dakika. 8/10
“The Lord of the Rings: The Two Towers/İkiz Kule” 214 dakika. 8/10
“Das Boot/Denizaltı” 203 dakika. 8/10
“The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring/Yüzük Kardeşliği” 200 dakika. 8/10

Şimdilik rekor “Gone with the Wind”de ama bir sene içerisinde Bernardo Berolucci’nin beş saat sürdüğünü bildiğim “Novacento” adlı filmini izlemeyi düşünüyorum. Bu arada en uzun film rekoru John Henry Timmis’in 1987’de yönettiği “The Cure for Insomnia” adlı filmdedir ve 87 saat sürmektedir bu film.
“Dances with Wolves”daki insani duyarlılığı çok az filmde görebilirsiniz. 1863’te geçiyor film yani Amerikan iç savaşının son yılları. Teğmen John J. Dunbar ayağını kestirmemek için savaşta içi boş bir kahramanlık gösterisi yapması sayesinde ödül olarak istediği yere atanma hakkını elde ediyor. O da yok olup gitmeden ülkenin batısında, Allah’ın unuttuğu bir yeri seçiyor. Kızılderililerle karşılaşması sonucunda kendi varoluş sebebini keşfediyor ve bambaşka bir insan oluveriyor. Onların hayranlık uyandıracak huzurlu hayatını uyum (harmony) olarak özetliyor ve kendisi de o uyuma ortak oluyor. Ama beyaz adam ve diğer yandaş kızılderililer ne kadar müsade edecekler acaba?
Tarihteki en büyük dramlardan birini yaşamış olan Kızılderili halkı ve aynı zamanda bufalolar, bu filmde destansı bir hüzünle selamlanıyor. Geçtiğimiz yüzyılı ve yaşadığımız yüzyılı cehenneme çeviren emperyalizmin köklerinin nerelerde yattığını kabak gibi gösteriyor “Dances with Wolves”. Bu filme duyarsız kalan bu bloğu takip etmesin lütfen.

Bu yazı Dances with Wolves, Kevin Costner, Kurtlarla Dans kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

“Dances with Wolves”u tekrar izlemek için 2 cevap

  1. Benim arşivin en uzun filmi de Novecento. Tabii belgeselleri falan saymazsak. Kurtlarla Dans'ı yeniden izlemen için öncü oldum sanırım.

  2. marlonbarando der ki:

    Aslında Nisan ayında indirmiştim bilgisayarıma. Senin yazı gelince bir de bir iki gün önce beni kendisine bağlatacak başka hiçbir şey düşündürtmeyecek bir film izlemek istedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.