Demir kıçlı


Resimde Hitler’le görülen kişi Sovyet politikacı Vyaçeslav Maihayloviç’tir. Herkesin bildiği isimle Molotov. Rusça “çekiç” anlamına gelen kelimeden üretilmiş olan mahlasının yanı sıra, Lenin kendisine demir kıçlı (iron ass) lakabını da takmıştır.
Birkaç gün önce Kaganoviç’in ilginç hayat hikayesine dikkat çekmek istemiştim. Molotov’un hayatının da ondan aşağı kalır yanı yok.

1890 yılında doğan Molotov 1986 yılında ölür. Bolşevik Devrimi’nin bütün tarihinin canlı tanığıdır ve 70 yıllık SSCB sürecinin neredeyse yarısında “ikinci adam” olarak görev yapmıştır.
1906 yılında Parti’ye kayıt olan Molotov, bütün yönetimleri gören tek kişidir.
Her önemli Bolşevik gibi Sibirya sürgünleri, Çarlık hapishanesi tatmıştır. Her önemli Bolşevik gibi bir okuma manyağıdır. Aynı şekilde okuduğunu hayata geçirme tutkunu.
Yüz yılın en önemli siyasetçileriyle bire bir görüşme imkanı bulmuştur. Hitler, Churchill, Roosevelt…Roosevelt için “dostum” der. Aa, hani emperyalistlerle üç saniye bile görüşülmezdi? Kendi anlatımıyla, müzakere yaptığın kişiye “defol git” diyemezsin.
1917 Pravda yayın kurulu üyesi, Devrim Askeri Komite üyesi ve nihayet Stalin dönemi ikinci adamıdır.
Molotov’un Rus yazar Çuyev’le yaptığı görüşmeler “Molotov Anlatıyor” başlığıyla yayınlanmıştır. Sadece her solcunun değil, siyasetle ilgilenen herkesin mutlaka okuması gereken bir kitaptır bu. Zihinlerdeki bir sürü saçma sapan bulanıklığı giderecektir. Ekim Devrimi, Stalin dönemi, “katliamlar” falan her şeyi bu kitapta bulabilirsiniz. Kitabın özeti şudur: Sosyalizmin kurulması, korunması ve Hitler faşizminin yenilmesi gerekiyordu. Biz de bunları başardık. Güçlü, büyük bir ülke ortaya çıkardık.
Sonra Hruşçov kıl kuyruğu tarafından tasfiye ve ömrünün sonuna kadar tutarlı bir Bolşevik olmaya devam etme.
Molotov kokteyli ise 2. Dünya Savaşı sırasında kendisinden nefret eden Finlandiyalıların bu kokteyle verdikleri addır.
Demir kıçlı’yı saygıyla anıyorum.

Bu yazı çuyev, demir kıçlı, Lenin, molotov, molotov anlatıyor, molotov kokteyli, molotov remembers, Stalin kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.