“Drugstore Cowboy” (1989)

Indie açılımı devam ediyor. O posterde yer alan bir indie izledim bugün. Sonuç “Sex, Lies & Videotape” kadar olmasa da tatmin edici. Zaten o zaman da yazmıştım. Indieler sizi sıklıkla hayal kırıklığına uğratabilir ama iyisine denk gelirseniz tadından yenmez. Son bir senede izlediğim en iyi filmler “Tape” ve “Sideways”di örneğin. “Drugstore Cowboy” bir junkie film.

Bu arada yeni bir seri başlatmayı düşünüyorum. Bilgisayarımda yer alan Moonstar.exe adlı sözlükte çok ilginç kelimeler var. Bunları paylaşmak istiyorum. Bu kelimeler bazı filmlerde geçiyorlar ve bahsedersem ilginç olabilir diye düşünüyorum. Junkie‘nin anlamı için de resimdeki Moonstar ekran görüntüsünü vererek bu seriyi başlatmış olayım. En çok Coppola’nın “Rumble Fish/Siyam Balığı”ndaki Rusty James performansıyla hatırlanan Matt Dillon başrolde başlıktaki junkie‘yi canlandıryor. Cool bir havası var Bob’un. Nejat İşler’in canlandırdığı kötü adam karakterleri gibi kötü ama karakterli karakterlerden. Ağzı laf yapıyor. Vicdan namına bir şeyler kalmış içinde. Bu junkie‘nin çetesiyle başından geçenler ve sonra da yaşadığı büyük dönüşüm filmin hikayesi. Suç filmlerinden çok iyi biliyoruz ki once you are in, you are in yani bu işin dönüşü olmaz. Acaba Bob yırtabilecek mi? Bir regular guy (sıradan kişi) olabilecek. Önceleri küçümsediği sonra da sahip olmak istediği ev, iş, SSK üçgenine sahip olabilecek mi? Artık SSK kalmadı SGK gerçi. Hoş, sevimli bir bağımsız “Drugstore Cowboy”. İyi gidiyor. Yönetmeni Gus Van Sant. Şu “Psycho/Sapık”ı plan plan kopyalayarak yeniden çeken adam.  

Bu yazı Bağımsız Sinema, Drugstore Cowboy, Francis Ford Coppola, Gus Van Sant, Indie, Matt Dillon, Psycho, Rumble Fish, Sapık, Seks Yalanları, Sex Lies and Videotape, Siyam Balığı kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.