En İyi Frikikçi Kimdir?

GettyImages-72617739

Mantıken en çok frikik golü atmış oyuncu en iyi frikikçidir.

Bu doğruysa Lyon’un Brezilyalı oyuncusu Juninho Pernambucano (ismini hiçbir zaman ezberleyemeyeceğim) 77 frikik golüyle en iyi frikikçi olmalıdır.

Youtube’da “X’s all free kick goals” adlı videolar mevcuttur. Juninho’nunkileri izlemeye vakit bulursanız gollerinin çoğunun uzak, çok uzak mesafeden “ölü yaprak” vuruşu diye adlandırılan tarzla attığını görürüz. Sencer Arkuzey’e göre bu vuruş en zorudur. Falso denilen vuruşlar estetik olarak göze daha iyi hitap etmelerine karşın aslında daha kolay vuruşlarmış.

Juninho en zor vuruşlardan en çok adet attığına göre en iyi frikikçi olmalıdır.

70 üzeri frikik golü atan bir isim daha vardır. O da Pele ancak ben oraya bir rezerv koymak istiyorum. Pele’nin otobiyografisini okumuştum. Orada kendisinin bir futbolcudan çok bir ikona döndüğünü anlıyoruz. Elbette çok çok iyi bir futbolcuydu ama bir süper stara dönüşmüştü. Pele’nin Santos takımı sık sık gösteri maçları oynardı. O kitapta Pele’nin bir günde iki maç, 48 saatte üç maç oynadığı yazar. Hatta bir maçta Pele kırmızı kart görür ama seyircilerin baskısı sonucunda soyunma odasından tekrar maça dahil olur. Bu gösteri maçlarında para verip Pele’yi izlemeye gelenlerin arzuları yerine gelsin diye Pele çok iyi marke edilmez. Dolayısıyla Pele’nin attığı 1200 küsur golün önemli bir bölümü kolpadır. 50 bin maça çıkan Pele’nin 70 frikik golü akıllara soru işaretleri getiriyor.

Sonra 66 golle bir isim geliyor. Bu konuda araştırma yapmadan önce bu ismin Beckham olduğunu düşünürdüm ama Ronaldinho imiş. Kendisinin bu kadar çok frikik golü olduğunu bilmiyordum doğrusu. Youtube’da hepsi mevcut. Bunlara baktığımızda hem uzak mesafeden bomba gibi goller attığını hem de bana göre çok zor bir şey olan, kısa mesafeden topu yükseltmeyi ve alçalıp kaleyle buluşmasını sağladığını görüyoruz. Uzak mesafeden frikik atmak kısa mesafeden atmaktan daha kolaydır.

Şu paragrafı yazarken Mihayloviç’in 68 gol atmış olduğunu öğrendim. Mihayloviç ilgi alanımda değil çünkü ben sadece süper liglerin, süper takımları izlerim. Roma seviyesindeki bir oyuncu ile ilgili bilgi sahibi olmam mümkün değil. Juninho’nun da canlı maçını izlediğim üç veya beştir ama Messi ve Ronaldo’nun bütün maçlarını neredeyse canlı izledim. Doğrusu da budur. İtiraz kabul etmiyorum başkanım. Edit: Bu bilgi yanlış olabilir ama şimdi uğraşamayacağım.

65 gollü Beckham bana göre en iyi frikikçidir. Estetik açıdan yani. Fasolu diye bildiğimiz gollerden atardı ve bunu muhteşem yapardı.

Tanrı’nın da 62 frikik golü varmış. Juventus’a oldukça kısa mesafeden attığı frikik golü efsanedir. Topu Roma Pantheon kadar kaldırır ve aşağıya, 90’a gitmesini sağlar. Bu gole bir bakın derim.

Zico’nun da 60’ın üzerinde frikik golü varmış. Hiçbir fikrim yok.

Koeman mı Keoman mı? Bunu da hiçbir zaman öğrenemeyeceğim. 60 tane varmış. Bir defans oyuncusu olarak bu kadar çok atması çok değerli. Çok canlı maçını izledim. O topun başına geçince kesin gol olacağını düşünüyordum.

Ceni adlı bir kalecinin de 59 frikik golü varmış. Bu konuda bilgim yoktu. Roberto Carlos’un da 60 veya 50 üstünde olmadığını biliyoruz.

Ronaldo ve Messi’de durum nedir?

Ronaldo’nun Youtube’da 62 frikik golü vardır. Bir de 61’lik vardır. Bir tanesi sanırım yanlış hesaplanmış. Özel maçları da kapsar bu goller ama önemli değil, atmış mıdır atmıştır. Yalnız Ronaldo’nun son dört yılda sadece üç, dört frikik golü vardır. Son yıllarda çok kötü bu anlamda. Elbette hala topun başına gidiyor. Kaçırma oranları tutulabilseydi Ronaldo bu anlamda birinci olurdu, eminim. Mesut Özil’in bu konuda bir demeci vardı. Hep onun kullanmasının şart olmadığını, kritik anlarda, başkaları da topun başına geçebilmeliydi ona göre. Ama tarihin en iyi ikincisi iseniz böyle bir şeye razı olamazdınız.

Messi’nin ise 52 frikik golü vardır. Messi’nin frikikleri de estetik olarak harikadırlar ve genelde 90’a gider. Direkten dönmüş 30 tane falan da vardır. Aslında Messi geç frikik atmaya başladı. Ronaldo gibi en baştan beridir frikik atmıyor. Xavi varken topların yarısını o kullanıyordu. Xavi bıraktıktan sonra Messi frikiklere yoğunlaşmaya başladı. Ronaldo’nun aksine son üç dört yılda ortalama sekiz, 10 falan frikik atıyor. Ronaldo’yu geçeceğini tahmin ediyorum. Eğer ilk yıllardan itibaren atsaydı Juninho’yu da geçerdi. “Gizli” en iyi Messi’dir bana göre.

Frikiklerini izlemekten en çok keyif aldığım futbolcu David Beckham’dır benim.

Siz neler düşünüyorsunuz, neler biliyorsunuz?

 

Bu yazı Futbol, Uncategorized kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.