GAP Turu Ön İzlenimleri

*Mırranın Allah belasını versin ama menengiç kaavesine bayıldım. Sık sık tüketeceğim bundan sonra.

*Benzersiz deneyim yaşamaktan kusasımız geldi. “Yine mi benzersiz deneyim, böö!” şeklinde tepki gösteriyoruz artık.

*TR’nin güneyi, baştan sona ve bir bütün olarak harika bir coğrafya.

*Sokakta Kürtçe hakim ama bu koşullar böyle devam ederse ileride ne olur bilinmez.

*Artık bir çırpıda Anadolu Top 1’im (Ege, Akdeniz hariç) Kars’tır diyemem. Ya Mardin ya Gaziantep bu unvana ortak olabilir. Eve gidince bir Baran Doğan Şehirler Ölçeği hazırlayacağım. Puanlama başlıkları; ulaşım, tarihi eser, özgün mimari, laiklik, deniz kenarında olma, kozmopolitlik, gastronomi, doğal güzellik gibi şeyler olacak.

*Diyarbakır ve Şanlıurfa kaleleri en iyilerinden.

*Koyun ciğeri ile dana ciğeri arasında ciddi lezzet farkı var. Dalak yedim ilk defa ve cok beğendim. Tekrarlayayım: Dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir insan topluluğu bir şeyi yiyorsa ben de yerim o şeyi.

*Diyarbakır bayağı gelişkin bir yer. Gelişkin bir halk var.

*Batman sıfır tarihi eserli yer olabilir mi? Müze sayılır mı?

*Hasankeyf’e yapılan baraj TR’nin elektrik ihtiyacının % 25’ini üretse bile yapılmamalı.

*Midyat, Mardin’in özeti.

*Old town demek Mardin demektir.

*Göbeklitepe bugüne kadar en etkilendiğim mimari yapı olabilir. Eve gidince bu konuyu düşüneceğim. Atina Parthenon diyordum bugüne kadar. GT ile ilgili kapsamlı, ciddi, işi hayasızca tapınağa bağlamaya çalışmayan bir kitap bulmalıyım.

*Şanlıurfa müzesi çok etkileyici.

*İstanbul’da çok çok iyi kebap ve baklava var ama sanırım çok çok iyi lahmacun yok. Antep lahmacunu Hagi’nin Leeds maçında Hakan Şükür’e yaptığı asist gibi bir şey.

*İmam Çağdaş mevzusu çok tartışıldı dün. Efsane bir Ali Nazik yedik orada… Fiyatı 37 TL idi. Tekrarlayayım, efsoydu. Çok bilindik olduğu için fiyatı yüksek ama burada süremiz kısıtlı olduğu için saklı cennet arayışına giremezdik. Ara sokaklardaki veya “sanayideki” salaş yerlerin genelde berbat olduklarını düşünüyorum ve insanların bu yerlere bir ön koşullanmayla gittiklerine inanıyorum. Bunlar böyleyken salaş olmayan mekanlar çok mu iyi? Hayır, çoğu kötü. Hem ordan hem burdan.

*Zeugma antik kenti de mozaik müzesi de mükemmel.

*TR solunun bazı öbekleri, Kürt sorununun sınıfsal olduğunu iddia ediyor. Kesinlikle katılmıyorum. Kürt sorunu psikolojiktir. Duygusaldır. O yüzden “hissedilebilir” ancak.

*Gaziantep’teki Yesemek Açık Hava Müzesi büyüleyici bir yer. 3000 yıllık, yarım bırakılmış bir Hitit heykel atölyesi. Yolunuzu düşürün.

*Google görsellerdeki Halfeti görseli aldatıcı.

*Kilis’te camilerde hala takunya kullanıyorlar. Sonra şey desek kızarsınız.

*Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa, Mardin, Kızıltepe 40 tane Anadolu kentinden daha gelişkin yerler. Gaziantepspor neden şampiyon olamıyor, anlamıyorum.

*Gaziantepliler sabah kahvaltısından sonra öğlen ne yiyeceklerini, öğle yemeğinden sonra akşam ne yiyeceklerini, akşam yemeğinden sonra kahvaltıda ne yiyeceklerini düşünürler.

Fotoğraf albümü ve açıklayıcı yazılar ilerleyen günlerde…

Bu yazı Seyahat, Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.