GEREKSİZ BULDUĞUM ÜÇ ŞEY

*İkinci üniversite okumak, master-doktora yapmak…
Tabi eğer askerden kaçmak, para kazanmak, kariyer yapmak gibi bir amacınız yoksa. Spor olsun diye yapılan işlerden bahsediyorum. Öğrenciliği hiçbir zaman sevmemiş bir birey olarak bu iddiayı öne sürüyorum. Öğrenmeye olan açlığım ise her daim mevcuttur. Kişi, kendisini geliştirmek, bir şeyler öğrenmek istiyorsa bir sürü kaynağa kolaylıkla erişebilir. Böyle bir amaç varsa, akademik işler ayak bağı/zaman kaybı olacaktır. Bu ülke, mevcut haliyle bilimsellikten alabildiğine uzaktır ve emeğinize zaten değer vermemektedir. Akademide torpilin allahı dönmektedir.
*Sol örgütlerin gazete/dergi çıkarması…
Bunun bir siyasal faaliyet olduğu düşünülüyorsa yanlış. Olan şu: Bir takım insanlar insanüstü çabayla ortaya haftalık bir yazı grubu çıkarıyor. Bu yazılar, insanların ilgisini çekecek nitelikte olamıyor. Sonra dergi hatırla, gönülle veya dayakla satılıyor. Sattığınız insan bir sonraki sayı için, sizi gördüğünde yolunu değiştiriyor. Üç, beş ay sonra dergi elde patlıyor. Siyasette başkalarını kandırmanın olabileceğini savunuyorum ama kendini kandırmanın yanlış olduğunu düşünüyorum.
*İkinci bir yabancı dil öğrenmek…
İngilizce biliyorsanız dünyanın her yerinde işinizi görürsünüz. Bunu sadece İngilizce ile başarabilirsiniz. Dolayısıyla ya İngilizce öğrenmelisiniz ya da onu geliştirmelisiniz. Bir dil öğrenmek çok meşakkatli bir iştir. (Ayrıntı: 30 yaşından sonra da çok zordur) Ayrıca sürekli beslenmek ister. İkinci dili öğrenmek için o kadar para ve emek harcayacaksınız, üç sene sonra da unutacaksınız. Onun yerine İngilizceyi geliştirip, beslerseniz daha akıllıca bir iş yapmış olursunuz. Öyle yani İbrahim Toy, gidip de İtalyanca kursu için o kadar para ve emek harcama…Tekrar ediyorum, para kazanmak, kariyer yapmak gibi bir amacınız varsa bir şey diyemem ama böyle düşünüyorum.
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.