Hakan Şükür, Tanju Çolak Kıyaslaması

n_55329_1

Türk futbol tarihinin gelmiş geçmiş en büyük futbolcusu, hiç tartışmasız Hakan Şükür’dür.

Peki kendisi gelmiş geçmiş en iyi golcü müdür?

Bence değildir. Bu kişi Tanju Çolak’tır.

İstatistiklere bakarsak, 249 golle Hakan Şükür’ün birinci olduğunu görürüz ancak Şükür bu golü 488 maçta atmıştır. Gol atma oranı 0,51’dir. Muhtemelen 2000 tane pozisyona girmiştir.

Tanju Çolak ise 240 gol atmıştır ama, sıkı durun, 282 maçta bu sayıya ulaşmıştır. Gol atma oranı 0,85 ki bu inanılmaz bir sayı. Avrupa’da saçma sapan olmayan ülkelerin ligleri hesaba alınırsa muhtemelen ilk 10’da falan olmalıdır. Hatta bence Messi, Ronaldo, Henry, Nistelrooy’dan sonra dördüncü falan bile olabilir. Tanju Çolak muhtemelen 286 pozisyona falan girmiştir.

Kupa sayısında inanılmaz bir fark vardır. Tanju’nun 88’de GS ile şampiyonluğu ve 91’de de kupa şampiyonluğu vardır. Hakan ise daha 1987’de Sakaryaspor’la kupa şampiyonluğu, 1992’de Bursaspor’la Başbakanlık Kupası şampiyonluğu vardır. GS ile zaten sekiz şampiyonluk ve bir dolu kupa kazanmıştır. O yüzden en büyük futbolcu zaten.

Tanju Çolak alemci olmasaydı, GS’ye 24 yaşından önce gelseydi, 30 yaşında FB’den, gol kralı olmuşken gönderilmeseydi, aynı sene hapse girmeseydi muhtemelen Messi istatistiklerine ulaşacaktı. Hakan Şükür istikrarını ve şansının yarısı olsaydı sayılarını ikiye katlardı.

Oyun tarzı olarak bakarsak, Hakan Şükür’ün fizik gücü, Tanju Çolak’ın affetmemek özelliği öne çıkar. Fizik gücünün çok önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Şükür topu vermezdi. Bu özelliği bugüne kadar geçilebilmiş değildir ve çok işe yarayan bir özelliktir takım için. Çünkü futbol topla oynanır. Kafa toplarındaki becerisi de malum ama sadece iyi kafa vurmak iyi bir golcü olmak için yetmez. Asist özelliği de çok iyidir Şükür’ün. Tanju asist yapmazdı, kendisi atardı. Şükür’ün tek ve en büyük eksiği vuruş becerisiydi. Bu kadar uzun boylu olup da vuruş becerisi üst düzey olan çok az oyuncu vardır.

Tanju’nun özelliği ise benzersiz vuruş becerisiydi. Onu bu konuda Thiery Henry ile kıyaslarım ancak. Dediğim gibi affetmiyordu.

İkisinin karşılıklı gol attığı bir GS, FB maçı hatırlıyorum. Şükür’üm ilk senesiydi. 1992-93 sezonu. Kadıköy’deki maçı GS 4-1 almıştı. Tugay bomba gibi bir gol atmıştı. Sanırım Youtube’da özeti vardı. Hakan Şükür’ü canlı da izledim üç kere. Canavar gibi koşuyordu.

Artık 200 gol atan biri olmayacak diye düşünüyorum Türkiye’de. 150 bile zor atar. 200’e ulaşabilecek potansiyelde olan birini Avrupa’dan kaparlar. Diğerleri de 150’de falan kalırlar. Tanju’nun sayılarına kıyamete kadar kimse ulaşamayacak…

Bu yazı Futbol, Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.