İNSAN MAYMUNDAN MI GELDİ?

Soruyu bu şekilde sorduğunuz zaman daha doğrusu “insan maymundan geldi” diye cümle kurduğunuz zaman, siyasi sebeplerden dolayı karşınıza dikilecek olan duvarı daha da sağlamlaştırmış olursunuz. Bilim istediği kadar başarılar elde etsin, bu konu siyasi bir konu olduğu için evrim karşıtlığı boş durmayacaktır. Maymun gibi kültürde pek de matah bakılmayan bir canlı, alaya alınan bir canlı evrim karşıtlığı tarafından kullanılmaya devam edecektir.

Zaten bu doğru bir önerme de değildir. İnsan maymundan gelmemiştir. İnsan bir primattır. Maymun da bir primattır. Primat yani memelilerin en zekisi, ellerini kullanma, ayakta dikilme, geniş omuz, büyük beyin gibi özellikleri olan canlı takımı. Gerek gen özellikleri gerekse de davranış biçimi olarak insan ve şempanze birbirlerine karşı büyük bir benzerlik taşırlar.

Bugün evrim bir kuram değil olgudur. İran’da evrim teorisi okullarda yasaktır ama tıp fakültesinde okutulur kaçak köçek. Çünkü ambargo vardır ve kendi ilaçlarını kendileri yapmak durumundadırlar. Falan.

Bu arada bu, bir kitap tavsiye yazısıdır.

Bilim ve Gelecek yayınlarının “50 Soruda” serisi vardır.

Benim gibi evrim konusunda bir sinek ikilisi iseniz “50 Soruda İnsanın Tarihöncesi Evrimi” kitabını okuyunuz. Prof. Metin Özbek’in kitabı gayet derli toplu ve güzel bir dille her şeyi anlatıyor. Artık bir sinek ikilisinden daha fazlayım.

Bilim son 100 yılda falan olağanüstü başarılar kazanmış dediğim gibi. Birçok şey ortaya çıkarmış ama Türkiye’de dinin önemli bir toplumsal ağırlığı olduğu için ve de bu ağırlık iktidarda kendisine yer bulduğu için, biz bunlarla ilgili hiçbir şey bilemiyoruz. Bilim başarılar kazanmış ve ortaya çok önemli bilgiler koymuş diyorum bakın ama her zaman olduğu gibi “akrabalar” tarafından deli muamelesi görmemek için bunlara kulaklarınızı tıkayacaksınız. O kadar profesör, o kadar milyon dolarlık araştırma siz tarafından ciddiye alınamaz. Biliyorum. Belki bakmak istersiniz diye buraya bu kitabı not düştüm…

Not: Evrim dendiğinde 15 yaşındaki o çocukların yüzündeki sırıtışa hastayım.

Haberleşiriz.

Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.