“İp attım ucu kaldı da / Elimde tacı kaldı” Bartın Yöresi Türküsü

“Rope” Alfred Hitchcock’un ilk renkli filmi olmasının yanında en renkli filmlerinden biridir. Hitchcock filmleri arasında uzunca bir süre beklemişti. İzlediğimde beynimden vurulmuşa döndüm. Hitchcock’un 1950den önceki filmlerini pek sevmemiştim. “Notorious” ve “Spellbound” bunların dışındaydı. 1948 tarihli bu filmi yapı bozucu bir film olarak değerlendiriyorum. Gerçi o tarihte sinemada çok önemli bir yapıdan söz etmek mümkün olmasa da olsun Hitchcock yine de olmayan yapıyı bile sarsmıştı bu filmde. Sadece 87 dakika süren bu filmde tarifi zor duygular yaşatıyor Mr. H izleyiciye. Favori oyuncusu James Stewart “foreboding” bir karakateri canlandırıyor. İngilizce ne kadar üstün bir dil. Kötülüğü sezen demek yerine “foreboding” diyorsun. Bu başka bir tartışma konusu. Geçenlerde “Rope” filmine Saadet Partisinin yayın organı Tv5’te rast geldim. İlginçti. Bu arada Hitchcock filmlerinin başlıklarının Türkçe çevirileri de çok komiktir. “Rope”unkini bilmiyorum acaba “Kader Bağlayınca” falan mı? “North by Northwest” için “Gizli Teşkilat”ı bulanlar buna da yaratıcı bir çeviri bulmuşlardrı muhakkak. Hemen bakıyoruz..www.google.com.tr “Ölüm Kararı” koymuşlar. Başka bir yazıda bu konuya değinmek istiyorum. Sonuç olarak, “Rope”u izleyiniz.

Bu yazı 40lar, Film, foreboding, Gizli Teşkilat, James Stewart, Mr. H, Notorios, Rope, Spellbound, Yönetmen kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

“İp attım ucu kaldı da / Elimde tacı kaldı” Bartın Yöresi Türküsü için 4 cevap

  1. Rope'un Türkçe yayın adlarından biri de İp. Ben İp'i kullanmayı tercih ediyorum.

  2. marlonbarando der ki:

    Tabi ya. İp varken, ölüm kararı de nereden çıktı. Sanırım o yıllarda filmlerin çekici olması için egzantrik adlandırmalar yapılıyordu. Gerçi günümüzde bile zaman zaman yapılıyor. Ölüm Kararı da bu tür bir düşüncenin ürünü olsa gerek.

  3. The Lady Vanishes için de Kaybolan Kadın mı olsun Bir Kadın Kayboldu mu olsun hala karar veremediler.

    Bu arada geçen hafta North By Northwest'i 4. kez izledim ve puanını 8'den 9'a yükselttim. Bir de bu film için konulan Türkçe isme benim pek itirazım yok, Kuzeybatı Yoluyla Kuzey'den iyidir her halükarda:))

  4. marlonbarando der ki:

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind = Lekesiz Ruhun Ebedi Parıltısı gibi..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.