İstanbul Gezi Grubu Faaliyet Raporudur

CsQsrCWWcAEtVB9

*Eylül ayında başlattığım İstanbul Gezi Grubu projesini dün sonlandırdım.

*Neydi proje? İstanbul’un tarihi, kültürel, mimari ve doğal güzellik açısından değer taşıyan yerlerini yürüyerek gezmek ve oralarla ilgili katılımcılar aktarımlar yapmak.

*Facebook üzerinden böyle bir duyuru yaptım ve 45, 50 kişi gönüllü oldu.

*Gezilere 30 farklı kişi katılmıştır. Yani 15 kişi falan hiç gelmedi.

*Ortalama 10 kişiyle gezdik. En az altı olduk, en fazla 21.

*En istikrarlı katılımcı Barış Can Salman’dır. Yedi katılım.

*Gerçekleştirdiğimiz geziler şunlardır:
Divanyolu
Cibali-Fener-Balat
Atatürk Arboretumu
Beyoğlu 1
Beyoğlu 2
Cerrahpaşa-Yedikule-Samatya
Emirgan Korusu
Saraçhane-Fatih-Zeyrek
Üsküdar-Kuzguncuk-Beylerbeyi

*Aslında aklımda Eyüp-Piyerloti ve Yıldız Korusu gezileri de vardı ama yaz geldi, vakit kalmadı. Belki ilerleyen zamanlarda olabilir ama bu tür toplaşmalara ara verince geri toparlamak biraz zor oluyor. Bu konuda fazlasıyla tecrübeye sahibim. Beni şaşırtın.

*Hayatımdaki en keyif aldığım faaliyetlerden oldu. N’olur bu faaliyetleri elimden almayın.

*Gelen kitle seviyeli, düzgün, problemsiz insanlardan oluşuyordu. Adeta bir seviye bombardımanı yaşandı. Hiçbir birey Cumhur İttifakı’na dahil değildi. Zaten bu ittifakın kızacağı şeyler söyledik hep. Kitle, adı konmamış ve yarı-ütopik olan CHP-HDP ittifakına dahildi. Yakınlarda yazacağım “Yaşam Tarzı Bölücü Örgütünü Kınamıyoruz” adlı yazıma bakınız.

*Gezmek için en uygun sıcaklık 17 derecedir. 10, 11 çok zorlar. 22, 23 de zorlar. Ayrıca havanın güneşli olması da alınan keyfi iki katına çıkarır.

*Bazen hava durumlarına takıldık ancak şimdi müsaadenizle bilim katliamı yapacağım. Meteoroloji yağışlı gösterdiğinde ve bizi geziyi ertelediğimizde yağış olmadı. Biz gemileri yakıp “Olmayacak ulan!” diye geziye çıksaydık olurdu. Bir saçma Baran Doğan tezi de şudur: Hiçbir yağmur yarım saatten fazla yağmaz.

*Gezileri üç saatte bitirdim. Eğer yol üzerinde bir lezzet durağı varsa ve oraya girmişsek bu süre biraz uzadı. Çok planlı programlıyımdır ama TR’de planlı programlı hareket edene “şerefsiz”, “içten pazarlıklı” gözüyle bakılıyor. Her şeyin “en az” yarım saat geç başlaması bir kural olmuş. Ben her zaman 11.00’de orada oldum ve iradeyle beş veya maksimum10 dakika geç başlattım. Arayanları, mesaj atanları dikkate almadım. Sonra herkes de buna uymaya başladı. Şimdi “şerefsiz” mi oldum ben?

*Dayımın kızı Özlem Doğanoğlu Çalık beni aradı ve bu gezilerin problem oluşturabileceğini söyledi. Rehberlik yapmak resmi olmalıymış. Özellikle merkezi yerlerde ciddi denetimler ve cezalar varmış. Sizin arkadaş grubu olmanızı, bu işi parasız yapmanızı da dikkate almıyorlarmış. Divanyolu’nda nasıl oldu da denetime denk gelmediğimize şaşırdı.

*Bu işi para karşılığı, profesyonel olarak yapsaydım bu kadar zevk almazdım bu işten. O zaman bu faaliyeti elimden alabilirdiniz.

*İsteyene, organize olup beni çağırana bu turları tekrar attırabilirim.

*Ben buraları daha önceleri elbette birçok kez gezdim ama geziden önce cuma günleri tekrar o bölgelere gidip, yürüyüş rotasına son halini veriyordum. Cumartesi günleri de kitapları tekrar bir karıştırıyordum.

*Zar atmadım.

*Bu gezilere çocuk olmaz. Bu yüzden gelemeyen arkadaşlarım oldu. Olmaz yani. Aklıma Şirince’deki olay geldi. Bir kilisenin şarap mahsenini şarap evi yapmışlardı. Bu arada o ışıksız ve kasvetli ortamda oturup şarap içmek de bana tuhaf gelmişti. Neyse, aşağıdan merdivenlerden bir grup yukarı çıkıyordu. Adam “Nasıl İlayda Su, buralar çok güzel değil mi?” diye sordu. Almina Pegasus da “Hayır, hiç değil!” diye tepkisini koymuştu. Çok hoşuma gitmişti. Olmaz arkadaşım. Çocuk uzun süre odaklanamaz, yorulur çabuk, soyutlama yapamaz, haz ilkesine göre hareket eder. Askerlik yaptırırlar adama/kadına. Ha, bazı psikopat çocuklar dört yaşında mitolojiye ilgi duymaya başlayabilir… Çok az ama.

*Böyle işte. Yaşandı, bitti saygılı ve sevgili bir şekilde.

İyi günler.

Bu yazı Seyahat, Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.