Oyum Aydemir Güler’e

TKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Aydemir Güler.

TKP’yi “beğeniyorum”. Abartılı gelebilir ama bence sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en iyi siyasi partisi. Siyasi aklı alternatifsiz. Örgütlülüğü muazzam. 

Türkiye’de hiçbir sosyalist öznenin hacmi, toplumu sosyalizme ikna etmek için yeterli değil.

Şimdilik ama…

Egemen blok darmadağın olurken, sağcılık, dincilik, neo-liberalizm Türkiye’de ve dünyada ciddi tokat yemişken çok yakın bir gelecekte sosyalizm gerçek etki alanına kavuşacaktır. Bunu da Türkiye’de ancak TKP yapabilir diye düşünüyorum. Bu, sadece konuşmakla veya feysten bir şey paylaşmakla değil halkın içinde olmakla yapılabilir. TKP bunu yapabilir.

Aydemir Güler’i şahsen tanıyorum. Ayrıca birçok kitabını, yazısını okudum. Bana göre Türkiye’nin en yaratıcı, en enerjik beyinlerinden biri. Bazen kurduğu bir cümle, sizin yıllardır beyninizde çözemediğiniz bir puzzle’ı hallediyor veya beyninizde bulunan deli saçması bir düşünceyi darmadağın ediyor.

Türkiye çokça İstanbul demektir. Siyasetin merkezi İstanbul’dur. Orada olacak gelişmeler her yeri bağlar. Bu yerel seçimler de düzen siyasetinin yeniden kurulmaya çalışılacağı seçimler olacaktır. Sermaye sınıfı bir şey kurduğunu düşünecektir ama o yeni projeyi halk yine yakın-uzak bir gelecekte başlarına çalacaktır.

İstanbul’da kimlerin sözü var, bir bakalım. İstanbul’da sadece “clubber” imamların sözü olsun isteniyor. Onların yedek lastiği büyük “ülkü” insanları görünürde varlar. Bir de “clubber” imamlarla arasının bozulmasından ölesiye korkan Sırrı gibi “ünlü sosyalistlerin” sözü olsun isteniyor.

Hayır! İstanbul’da sosyalizmin sesi olacak. Sol, halkın vicdanı olarak İstanbul’da sözünü söyleyecek. Türkiye’de bir şeylerin değişmesi için illa ki tüm dünyada inişe geçen sağcılığın, çanta taşıyıcısı olmaya mecbur değiliz. “Broker” imamlara gül uzatmak zorunda değiliz. “Gül”lerin “önderliğine” mecbur değiliz.

Biz sosyalistiz. Kıyafet balosunda değiliz. Bu yüzden “halka yalan söylemek suçtur” diyen gazetenin yazarına oyumuzu vereceğiz.

Sesimizi duyuracağız, sağcılığa boyun eğmediğimizi göstereceğiz.

Bu yazı Aydemir Güler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.