PEKİ, CHP İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİM

*Bülent Ecevit özetlemişti aslında: “Biz olmasaydık, 70’li yıllarda Türkiye’ye komünizm gelirdi.” Rüşvet yemediği için adam gibi adam sayılan Ecevit bu. Parası neyse verseydik de bu kötülüğü Türkiye halkına yapmasaydı.

*Sosyal demokrasinin dağ kadar büyük bir tarihsel misyonu vardır. Ecevit’in bahsettiğidir işte…Emekçilerin düzen dışı, devrimci bir hatta kaymalarını engellemek. Bu anlamda CHP, AKP’den daha tarihsel bir partidir.

*”Şöyle yaparsa CHP biter” gibi değerlendirmelere katılmıyorum. CHP’yi bitirecek şey sosyalist devrimdir. Tarihsel misyonu gereği bitmeyecektir. Mecliste bitme ihtimali olan tek parti AKP’dir.

*Seçimlerden sonra AKP-CHP koalisyonu bence olasıdır. Seçim olacaksa, “sivil” darbe olmayacaksa tabi. AKP-CHP koalisyonunda AKP artık bambaşka bir parti, ülke de bambaşka bir ülke olacaktır. Mücadele yöntemleri yeniden ele alınmalıdır. (Not: Ne olursa olsun yeniden ele alınmalıdır.)

*Denizlerin idamına “evet” oyu vermiş olan CHP’li MV sayısı 144/97’dir.

*CHP’nin devletçi refleksini sık sık görebilirsiniz. İki hafta önce Suriye’ye savaş tezkeresine “evet” dediler.

*CHP, büyük egemen çevrelerin onayı olmadan önemli politik adımlar atamaz.

*Sadede gelelim: CHP adlı adınca bir sermaye partisidir. Temel politik yönelimi, vizyonu, misyonu sermaye sınıfı tarafından belirlenir.

*CHP’liler bana göre “kandırılmış insan” diyorlar ya, işte onlardandırlar. Tabi sermaye sınıfına ait birey değillerse.

*Kimseye hakaret etmek niyetinde değilim. Politik düşüncelerimi açıklıyorum.

*CHP ile HDP arasında paralellikler kurarken dikkatli olunmalı. CHP burjuvazinin partisidir dedik. HDP için bunu diyemeyiz. HDP’nin arkasında tarihsel bir mücadele ve halk iradesi vardır. CHP yaratılmış, tasarlanmış bir partidir. HDP dürüsttür, CHP değil. HDP, ekonomi-politik açısından düzen için tehdit değil ama karın ağrısıdır, anomalidir (istenmeyen şey).

*Siyasette olmaz olmaz. Özellikle olağanüstü dönemlerde. CHP’ye oy verilebilir (sosyalist açısından bahsediyorum). Örneğin, bir dünya savaşı çıkacaktır ve CHP katılmamayı savunuyordur falan. Onun dışında bir sosyalistin CHP’ye oy vermesi “hiçbir şey anlamamış olması” anlamına gelir.

*Günümüzde de olağanüstücük bir dönem yaşıyoruz. AKP’nin gerilemesi başlı başına önemlidir.

*2002 seçimlerinde CHP’ye oy verdim. O zaman sosyalist değildim. AKP başa gelmesin diye gayet mantıklı bir sebeple oy verdim.

*Hem HDP hem de MHP ile önemli oranda oy geçişkenliği olan bir parti üzerinde düşünülmeyi hak ediyor.

*Önemli oranda CHP’linin ırkçılık konusunda MHP’liler ile arasındaki mesafe İbrahim Erkal’ın kaşıyla saçı arasındaki mesafe kadardır.

*Bugün için Türkiye’de “içki içiyor olmak” başlı başına bir anlam ifade etmeye başlamıştır. Maalesef.

*CHP kurullarında, örgütlerinde, politik süreçlerinde şok üstüne şok yaşayanlar sık görülür. Çünkü insanlar kulaktan duyma şeylerle politika yaparlar genel olarak. Kürtsün, skandal bir şey duyabilirsin. Alevisin, skandal bir şey duyabilirsin. Atatürkçüsün, skandal bir şey duyabilirsin. Aydınsın, skandal bir şey duyabilirsin.

*Aleviler evet CHP için çantada kekliktirler. Tarihsel olarak Alevilerin merkez sağ ile buluşmaları mümkün değildir. HDP bu havuza çok da müdahale edememektedir an itibariyle.

*CHP kurum olarak işçi sınıfı için düşman kategorisindedir.

*Eğer Türkiye’nin, bu sınırlarla, aydınlık bir geleceği olacaksa, bunu, CHP’ye ve HDP’ye oy verenler başaracaklardır diye düşünüyorum fakat CHP’lilerin kendilerini çok geliştirmeleri gerekiyor.

*Türkiye’nin aydınlanma hamlesi ne kadar varsa ondan en fazla payı CHP’liler almıştır ama hakkını fazlasıyla verememişlerdir. HDP’liler ise kendi iradeleriyle kendi aydınlanmalarını bedeller ödeyerek gerçekleştirmeye çalışmaktadırlar.

*CHP’nin yüzde 30 ve üstü oy aldığı yerler kadınlar için biraz daha özgürce hareket edebilecekleri yerler olduğu anlamına gelmektedir.

*CHP belediyelerinin salonlarını, ses sistemlerini, meydanlarını etkinlikleriniz için alabilirsiniz. AKP veya MHP belediyelerinde kapıdan içeri sokulmazsınız.

*Geçen seçimde CHP kontenjanıyla sandık başkanı oldum.

*Sosyalistler, CHP’yi sinsice kullanmalıdırlar. HDP’yle ise dostça dayanışma ve ilişki içerisinde olmalıdırlar bana göre.

*Bunu yapmak haktır. Tarihsel olarak götürdüklerine sayılmalıdır.

*CHP seçimden sonra milli eğitim bakanlığını alsa ülkenin uzak geleceği için çok hayırlı bir iş olacaktır.

*Sosyalist ideolojiye en sıklıkla CHP’liler ve Kürtler ilgi göstermektedirler.

*Kemalizm eklektik bir ideolojidir. Her türlü etki bünyesinde mevcuttur. Sol Kemalizm, sağ Kemalizm diye adlandırabileceğimiz türleri vardır.

*Sağ Kemalizm işte devletçi inşallahçı maşallahçı gibi, sol Kemalizm de sol söylemlere, sembollere sempati duyan falan gibi. İkisinin ortak noktası Kürt meselesidir. Kürt sorunu söz konusu olduğunda AKP, MHP, sağ sol Kemalizm, VP aynı hatta dizilirler.

*Son seçimlerde azımsanmayacak sayıda sol Kemalist kendisini geliştirdi, empati yeteneği kazandı ancak eski haline dönmeleri kolay. Devletin kibirli bakış açısı genlerine işlemiş çünkü. İşleri kolay değil.

*1948 yılı Türkiye tarihi için hayati derece önemlidir. Neler olduğunu bi’ araştırın.

*CHP içerisindeki sosyalistler, sınıf bilinci olanlar istifa edip sosyalist örgütlere gitseler fark yaratılır ama bu bir fantastik kurgudur tabi ki.

*Aha Celta Vigo gol attı!

*Bir CHP-HDP koalisyonu olası mıdır? Yakın gelecek açısından mıntıka temizliği olarak iyi olurdu ama ben bu ihtimali çok düşük görüyorum. İki partinin de bünyesinde düzen dışı unsurlar var. Türkiye kapitalizmi bu riski almaz diye düşünüyorum.

*Aha Celta Vigo iki oldu!

*AKP’nin CHP tek parti dönemine ait eleştirileri demogojiden başka bir şey değildir. Gram samimiyet içermez.

*Bu arada 30’ların CHP’siyle 70’lerin CHP’si de aynı şey olmasa gerek. 30’ların CHP’si içinde DP’yi de barındıran geniş bir koalisyondur. 70’lerin CHP’si adlı adınca sosyal demokrasidir.

*CHP belediyelerinde rüşvetçilik, rantçılık yok diyemeyiz. HDP belediyeleri için de. Bu tür kıl kuyruklar her yere sızarlar.

*Bir CHP kongresinde kulis faaliyetleri yapılır. HDP kongresinde sorumluluk alacak adam/kadın bulamazsınız.

*1 Haziran 2013 günü CHP’nin Kadıköy mitingini iptal edip Taksim’e yürümesi ve arkasını getirmemesi…Şaşırmamak lazım. Düzeni tehdit edecek bir işe imza atamaz CHP.

*Tekrar belirtmek istiyorum: CHP ve HDP arasında yanlış paralellikler kurmayınız. HDP, eleştirdiğiniz yanları olabilir, bir mücadele ve iradedir; CHP burjuva sınıfının tasarısıdır.

*Alakasız goygoy maddesi: Sarıgazi meydanına konulmuş olan, şu parayla yumruk atılan ve güç ölçülen alet, Somali’nin yıllık geliri kadar gelir elde ediyor.

Bu yazı CHP kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.