“Stage Fright” (1950)

Mr. H’den film izlemeyeli bir iki sene dolduğunu farkettim ve yediden fazla puanı olan Stage Fright‘ı (Sahne Korkusu, 1950, Alfred Hitchcock) izlemeye karar verdim. Hitchcock filmlerinin Türkçe adlandırılmasında garip durumlar yaşandığından bahsetmiştim, buraya tıklarsanız Hitchcock’un filmlerinin Türkçe adlarına ulaşabilirsiniz. Neyse ki Sahne Korkusu, Sahne Korkusu olarak çevrilmişti. Filmin adına bakınca, bu filmin bir tiyatroda geçen akıl almaz bir cinayet üzerine olduğunu düşünüyor insan. Gerçek öyle değil. Vasat çok Hitchcock filmi seyrettim, bu da onlardan biriydi. Bir kere Hitchcock’un İngiltere’de geçen filmlerinden ziyade Amerika’da geçenler beni daha etkiler; bu film için 10 sene önce ayrıldığı İngiltere’ye geri dönüyor Mr. H ve o bayan İngiliz mizah anlayışı etkisinde vasat bir film çekiyor. Bir iki etkileyici sahne dışında, genel olarak germeyen bir filmle karşılaştım. Hafıza sildirme olayının başlamasının iple çekiyorum. O zaman Rear Window, Psycho, Rope, North by Northwest, Vertigo, Notorious ve Spellbound‘u yeniden seyredeceğim.
Not: Mr. H; Psycho‘nun (Sapık, 1960) dvdsinde filmin senaristinin Alfred Hitchcock’tan bahsederken kullandığı kısaltmadır.

Bu yazı 50ler, Film, Mr. H, North by Northwest, Notorious, Psycho, Rear Window, Rope, Sahne Korkusu, Spellbound, Stage Fright, Vertigo kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.