“Tabutta Rövaşata” ve Yansımalar

Gözüm kapalı en iyi üç Türk filmi listesine koyabileceğim bir eser “Tabutta Rövaşata” (Derviş Zaim, 1996). Filmin adının ne kadar önemli olduğunu da çok iyi ispatlayan bir film TR. İsmini duyup da merak etmeyen bir sinemasever çok zor çıkar herhalde. Füsun Erbulak’ın “60 Günlük Bir Şey” adlı kitabının kahramanı Ahmet Uğurlu Mazlum rolünde harikalar yaratıyor. Marjinal karakterleri, diyalogları ve imgeleriyle unutulmayacak bir film. Ezber bozucu, itiraz eden, sınıfa giren öğretmene verilen “Yaramazlar” listesinin en üstünde yer alan bir film TR. Benim asıl değinmek istediğim konu, Yansımalar adlı müzik grubunun eserlerinin bu filmde kullanılması. Başka bir filmde kullanıldığını bilmiyorum, bilen varsa düzeltsin ama bu grubun eserlerinin neden filmlerde kullanılmadığını hep merak etmişimdir. Okkalı bir dram çekmek istiyorsanız işte orada duruyor Yansımalar grubu. Gidin, anlaşın ve müziklerini kullanın. Aşağıdaki dosyada benim Yansımalar’dan en beğendiğim eser olan “Eylül Sonu”nu dinleyeceksiniz. Kötü sonla biten bir filmin (büyük olasılıkla bir aşk filminin) sonuna çok iyi gideceğini düşünüyorum.

Bu yazı 90lar, Film, müzik, Tabutta Rövaşata, Türk Sineması, Yansımalar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

“Tabutta Rövaşata” ve Yansımalar için 2 cevap

  1. ferdinand der ki:

    Ben de Yansımalar ile bu filmde tanıştım, geç bile olsa keşfetmek çok güzel. Albümlerini ivedilikle edindim hepsi birbirinden güzel, geceleri özellikle çok sağlam arkadaşlık edebiliyo:).
    Ayrıca Olay tv’de Perşembeleri galiba akşam geç saatte Yansımalar adlı program yapılıyo ve bu ekip canlı performansla bizi bizden geçiriyo hocam, tavsiye edilir…

  2. marlonbarando der ki:

    Sağol Ferdinandım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.