TOP 10 ALTERNATİF AHMET KAYA ŞARKILARI

Bugün Ahmet Kaya’nın ölüm yıl dönümüymüş. Uzun zamandır planladığım bu listeyi bu vesileyle sunmuş olayım. Normalde 23 tane alternatif AK şarkısı buldum ama ancak bu kadar indirebildim. Çünkü kimse 23 şarkıyı sıradan dinlemez. 10 taneyi de dinlemez ama yazmış olalım. Bir esnaflık yapıyorum ve Resitaller 2 albümündeki “Doğum Günü” yorumunu listeden çıkartırken içimin cız ettiğini belirtiyorum. Alfabetik liste için buyurun:
Aynı Daldaydık
Ahmet Kaya ile Yusuf Hayaloğlu’nun birlikteliği 1987 yılındaki “Yorgun Demokrat” albümü ile başlıyor. Yusuf Hayaloğlu hafif arabesk bir damar taşıyan bir şair. Ondan öncekiler öyle değil. Bu da Nazım Hikmet’in bir şiiri. Şiir ile beraber üstün bir müzikalite var. Klavye solosu ve vokal nağmeler çok iyi.
Çiğdem Çiçek
Ahmet Kaya’nın Azeri müziğine ilgisi vardır. Bu da bir Azeri türkü gibidir fakat söz ve müziği Ahmet Kaya’ya aittir. İki dakikanın altında kalan süresiyle de ilginçtir.
Gül Dikeni
Ülkü Tamer’in şiiri, Kaya tarafından çok iyi bestelenmiştir. Ahmet Koç da bana göre Ahmet Kaya’ya en çok yakışan bağlamacıdır.
Kardelenler Açınca
Bu da bir anonim Ege türküsü gibi çınlıyor ama Ahmet Kaya tarafından bestelenmiş. Ses renginin en güzel ortaya çıktığı parçalardan bana göre.
Sel Dağ
Adam bozlak da besteliyor. Parçanın girişindeki bozlak sanki Şekip Şahadoğru’nun parçalarına benziyor ama o da kahramanımızın. Sonrasındaki beste tipik bir naif Ahmet Kaya bestesi.
Sen Yanma Diye
1993 yılında çıkarttığı Tedirgin albümünden sonraki albümlerini çok tutmam Ahmet Kaya’nın. 1994 yılındaki seçimlerde siyasal İslam zafer kazanması ile Ahmet Kaya’nın kıçının başının oynamaya başlamasının aynı döneme denk gelmesi tesadüf mü? 94 yılındaki Şarkılarım Dağlara albümünden itibaren arebesk ton ağırlık kazanmaya başlamıştı. O dönemden bu parçayı beğeniyorum. Çok içli söylüyor.
Sevgi Duvarı
“Kumkapı meyhanelerine dadandık…” Can Yücel’in çok bildik şiiri bestelemesi zor bana göre ama Ahmet Kaya işin altından efsanevi bir şekilde kalkmış.
Sivastopol Marşı
70 yıllarda solcuların bu parçayı kabullenmeleri ilginç bir şeydir. Aslında bir Osmanlı ezgisi ama bu sonuç ortaya çıkmış. Ahmet Kaya bunu efsanevi söyler. Ruhi Su da efsanevi söyler.
Sürüler İçinde Sürmeli Koyun
Ahmet Kaya bence söyleyebileceğinden daha az türkü söylemiştir. Biraz daha fazla söyleyebilirdi çünkü yazık oldu. Çok iyi söylüyor. Kendisine has yorumuyla.
Tıka Basa Pastırma
İlginç bir taşlama örneği. Sözlerini de kendisi yazmış
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.