Top 34 Lezzet Durağı

5a71bf337152db2e74c47556

Hedef Gösterme: Siz bakmayın Sırma Doğan’ın benimle dalga geçmesine. Evet, ünlü SM fenomeni, ben bir ergenken, bazı mekanlara atfen “Benim dönercim”, “Benim pidecim” şeklinde tabirler kullanmamla dalga geçerdi.

Hep, bir yerleri bir şeyleri tutmuşumdur. Sonra Pantokrator (Vedat Milor) hayatımıza girdi ve bu listedeki mekanların çoğunu onun sayesinde tanıdım. Bir, iki tane de ölümlülerin bana tanıttığı mekan var. Ayrıca Gaziantep’e gitmeme aylar kaldı.

İlk 23’ü İstanbul içindeki mekanlardır ve en sevdiğimden başlayarak sıralanmıştır. 24’ten başlayarak diğer şehirlerdeki favori mekanlarım sıralanmıştır. Orada aklıma geldikçe mekanları Excel dosyasına iliştirdim. Not: Sistemli çalışmak şerefsizlik değildir.

1- ADANA OCAKBAŞI – KURTULUŞ

Gerek ben gerekse de Pantokrator burayla ilgili çok yazı yazdık. Güven Uygun’la buraya gitmiştik ve ağzımızı yıkamadan çıkmıştık. Aromalar kaybolmasın diye.

2- KARADENİZ DÖNERCİSİ – BEŞİKTAŞ

Her zaman önünde sıra olur. 80’li yıllarda Ankara’daki bütün dönerciler çok iyiydi. O tadı alıyorum orada.

3- VIRGINIA ANGUS – OSMANBEY

Bir hamburgerci. Gerçekten çok farklı. Nasıl pişmesini arzu ettiğinizi soruyorlar. Bir Mehmet Turgut tavsiyesi.

4- FİLİBE KÖFTECİSİ – SİRKECİ

Sirkeci’deki Hocabaşlar Sokak’taki dört olağanüstü yerden biri. Tek kelimeyle mükemmel.

5- NAMLI RUMELİ KÖFTECİSİ – SİRKECİ

Bazen bu mekan, Filibe’den daha iyi gibi geliyor bana. Yan yana Türkiye’nin en iyi iki köftecisi duruyor. Pantokrator’un bir numarası.

6- TATAR SALİM – KADIKÖY

Kadıköy’deki şubesi yeni açıldı aslında. Merkezi Ataşehir’de fakat kalite aynı. Pantokrator’un bir numaralı dönercisi.

7- YUSUF USTA – BOSTANCI

Bu mekanın namını İstanbul’a taşınmadan önce okumuştum. Geldiğimde gittim ve sonuç muazzam. “Koyun eti kokuyor.” “Kuyruk yağı iğrenç” diyenler lütfen beni silsin, engellesin. Hiç birbirimizi yıpratmayalım abiciim.

8) MİS PİZZA – CİHANGİR

İtalyan ustaların yaptığı pizzalar TR’nin en iyisi ona göre. Bazı ürünlerde domuz eti de var. Mekan da çok hoş ayrıca.

9- HOCABAŞ PİDECİSİ – SİRKECİ

Pidede Ankaracıyımdır. Halil Selim‘le anlaşamadığımız 187 şeyden biri de Karadeniz pidesi ile ilgilidir. Kapalı, kıymalı Karadeniz pidesini sevmem. Kavurmalı pideyi hiç sevmem. Kavurma soğuk yenmelidir. Burada kuşbaşılı veya kaşarlı yerim.

10- ŞEHZADE CAĞ KEBAP – SİRKECİ

O sokakta yer alan bu mekan akıllara meşhur Erzurumlu fıkrasını getiriyor. Garson gelip de “Bir şiş daha verelim mi abi?” diye sorduğunda büyük çelişki (maddi anlamda) yaşıyorum.

11- BURSA İSKENDER – KADIKÖY

Hemen PTT’nin arkasındaki bu mekan epeyce iddialı.

12- HACIBEKİR KÜNÇ – SANCAKTEPE

Bizim mahalledeki bu yer bence İstanbul’un en iyi tatlılarına sahip. Eğer bu yerin Karaköy’deki Güllüoğlu olduğu düşünülüyorsa bence burası orayı fena halde döver. Sabahları sıcak servis ettikleri börek adeta bir Messi solo golü.

13- MÜNHASIR KEBAP – BEYOĞLU

Pantokrator’un tavsiyesiyle buraya gittim. Bazen çok iyi bazen vasat oluyor ürünler. En sonra yediğim Antep lahmacunu hala unutamadım yalnız.

14- BÜYÜK ADANA KEBAPÇISI – YENİ SAHRA

Burası bir dostumun mekanı. Geçen hafta ŞL finali izledik burada. Yediğim Adana satır kıymasıydı (başkasını iyi olmuyor) ve de lahmacun da çok iyiydi.

15- GAZİANTEPLİ MEHMET USTA – CERRAHPAŞA

Antep lahmacun yedim burada. Çok iyiydi. Lahmacuna asla soğan veya domatesle tüketmeyiniz ki soğana tapan bir insanımdır.

16- KÖFTECİ MUSTAFA – BEYAZIT

Kapalıçarşı’nın Mercan kapısından çıkınca buraya ulaşırsınız. Bu mekanlar içerisinde en ucuz olanıdır. Evet, bu mekanlar pahalıdırlar ama yapacak bir şey yok. Pantokrator’un eski bir yazısında Top 3 köftecisinden biri. Bugün yazsa bence Top 3 içine koymaz ama yine de her sene çeyrek final, yarı final falan oynar.

17- MERKEZEFENDİ KÖFTECİ AHMET USTA – ZEYTİNBURNU

Gidin.

18- BÜRYAN KEBAPÇISI – FATİH

İsmini unuttuğum bu mekan, Fatih’teki Kadınlar Pazarı’nda yer alır. Kemerden girince sağdaki ilk bina. Az insana hitap eden bir yiyecektir. Dikkatli olun.

19- ODABAŞLAR KÖFTE – SOĞUKSU

Ünlü (çeyrek) halk aydını Kadir Taşdelen’in bana önerdiği bir mekandır. En bol kepçe veren yerdir buradaki mekanlar içerisinde. Mekanın değerini porsiyona göre ölçmüyoruz. Gerçi bazıları da eşşeğin kantarına suyu kaçırıyorlar.

20- HAND MADE – KADIKÖY

Burasının isminin Hand Made mi yoksa Home Made mi olduğunu bir türlü öğrenemiyorum. Tıpkı espiri’nin yazılığını sekiz senede öğrenmem gibi, bir gün bunu da öğreneceğimi biliyorum. Halil Selim’e göre Virgina Angus’tan daha iyi. Katılmıyorum.

21- MİS ET – ATAŞEHİR

Burası bir mekan değil bir kasap. Halil Selim’in hayatıma kattığı en değerli üç şeyden biri. Diğerleri kırmızı soğan ve dereotudur. Burada kasap köfte satıyorlar. Evde demir döküm tavada yapıyorum. Mü-kem-mel.

22- GÜLLÜOĞLU – KARAKÖY

Neyse, hadi, kavga çıkmasın.

23- KIZILKAYALAR – TAKSİM

Buranın ıslak hamburgerine hastayım. Islak hamburger biraz handikaplı bir isim. İlk duyanlarda nahoş çağrışımlar yapıyor. Sanki çorba kasesinde kaşıkla tüketilen bir hamburger olduğu düşünülüyor. Hastasıyız. Bu arada bu mekan Gezi zamanı şerefsizlik yapmıştı, haberiniz olsun.

24- BURSA MAVİ DÜKKAN – BURSA 

Gelelim İstanbul dışındaki yerlere. İskenderin doğduğu dükkan. 11.00’de giderseniz fazla sıra beklemezsiniz. 12.00’de giderseniz iki saat falan sıra bekleyebilirsiniz. Ben beklemem. 11.00’de giderim. Planlı, programlı hareket etmek şerefsizlik değildir.

25- GEL GÖR CAĞ KEBAP – ERZURUM

Dünya dolu malım olsa sarf etsem cilvesine. Neşet Ertaş.

26- KARS KAZ EVİ – KARS

Mevsiminde gitmedim, Somali asgari ücreti bayıldım ama yine de çok hoşuma gitti, napim.

27- ABDİ ÖZCAN – TEKİRDAĞ

Sülalesinden “Siz seri üretime geçtiniz.” diyerek ayrılıp kendi dükkanını açan ve şubeleşmeyen bir yer. Sıcak yiyesiniz diye porsiyonu ikiye bölerek veriyor. Sofralar hazırlanırken yemeklerin sıcak olması gerektiği şeklinde olan fikrimi belirtince yine şerefsiz olduğum düşünüldü bazı kesimler tarafından 

28- ÖZLER DÖNER – ETLİK, ANKARA

Lise yıllarımdan beridir bildiğim bir mekandı ama ilk defa iki, üç sene önce gittim. Ankara’nın en iyisi benim için. İkincisi Kumrular’daki Anadolu Lokantası’dır. Bak onu unutmuşum, neyse bu maddede anayım adını.

29- PROFESÖR -ANKARA

Hala İstanbul’da kokoreççi araştırması yapmadım. Ankara’daki yerimiz hazır.

30- ASPAVA- ANKARA

Aspavanın ne demek olduğuyla ilgili bir geyik çevirmiştik. Ankara’da bir sürü yerde bundan var. Benim iyi olduğunu bildiğim bu yerin adını bilmiyorum. X Aspava. Akay Yokuşu’ndan çıkan Esat dolmuşlarının gittiği yolda, sağ tarafta kalıyor.

31- KÖFTECİ MUSTAFA – ADAPAZARI

Islama köftede bir numara. Bu arada her zaman iddia ederim Mustafa ismi köftecilik için çok uygun. Bir Köfteci Barış Can olmaz. Peki 30 sene sonra ne olacak? Köfteci Pegasus Can?

32- KÖFTECİ YUSUF – İZNİK

Bundan birçok yerde var ama İznik’in mükemmel ambiyansında çok iyi gidiyor.

33- CİĞERCİ AYDIN – EDİRNE

Ne zaman Edirne’ye gitsem buna uğrarım. Önünde sıra olur. Yan ürünleri de çok başarılı.

34- HERHANGİ BİR KAĞIT KEBAPÇISI – HATAY

Gidin.

Yazıyı çok hızlı yazdım, sıralamalarda falan kaymalar olmuş olabilir.

İşte böyle.

Bu arada Feyste 20, 25 liralık yiyeceğin paylaşılmasını yanlış bulmuyorum. Bunun arkasında emek var, araştırma var ve insanlara hoş anlar yaşatma arzusu var. O kadar da kötü durumda değiliz.

Kib.

Bu yazı Uncategorized, Yiyecek İçecek kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.