“Türk Sinemasında İstanbul”

Eylül’den itibaren İstanbul’da yaşama ihtimalim var. 24 Haziran’da belli olacak. Çocukluktan itibaren Türk filmlerine ilgi duyduğum için İstanbul benim için her zaman rüyalarımın şehri olmuştur. İlk kez 1988’de gittim İstanbul’a. Nereden hatırlıyorsun derseniz, yolculuk boyunca “Sezen Aksu 88” albümü çalıyordu da ordan hatırlıyorum. Sonra 1993’te gittim. Yalnızca bir gün boyunca Türk filmlerinde gördüğüm Taksim, Ortaköy ve Rumeli Hisarı’nı gezebildim. 2001’de gittiğimdeyse o kadar çok Türk filmi izlemiştim ki her yeri adres sormadan elimle koymuş gibi buldum. Ben şimdi Bolu’dan gitmek, İstanbul’da yaşamak istiyorum. Kültür-sanat-spor-siyaset faaliyetlerine katılmak için. Dün bizim okulun memuru, üç çocuklu bir adama İstanbul’a tayin istemeyi düşündüğümü, kültür-sanat faaliyetlerine katılmak istediğimi söylediğim de adam bana beş dakika boyunca x şehirde pazar yüz milyon, İstanbul’da 150 milyon, gitme diye tavsiye vermeye çalıştı. Sonra ona neden İstanbul’a gitmek istediğim anlatma çabamdan vazgeçtim. Bu arada Agah Özgüç’ün “Türk Sinemasında İstanbul” adlı kitabını bitirdim. Özgüç çok nitelikli bir kalem olmasa da Türk sineması için verdiği arşiv eserlerle sonsuz saygı duyduğum bir yazar. “Türk Filmleri Sözlüğü” ve “Yönetmenler Sözlüğü” gibi iki paha biçilmez esere ve sayısız değerli esere sahip. Bu eseri de Türk filmlerinde geçen İstanbul sekanslarıyla ilgili hiçbir yerde bulamayacağınız bilgiler içeriyor. Zengin görsel içeriği de kitabın diğer bir artısı. Hangi sahne hangi mekanda çekilmiş gibi bilgilere ulaşabiliyorsunuz bu kitapta. Her sinemaseverin kitaplığında mutlaka bulunması gereken bir eser. Bana da eğer tayinim çıkarsa o mekanları bir bir ziyaret etmek düşüyor.

Bu yazı agah özgüç, kitap, Türk Sinemasında İstanbul kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

“Türk Sinemasında İstanbul” için 12 cevap

 1. erdem der ki:

  Aksini iddaa etmiyorum jackie chan de İstenbul'u fetiş haline getirmiş ve İstanbul'da film çekmişti.Ama amaları çok olan bi şehir İstanbul(chan de memnun olmamış çektiği filmden).Çok klişe olacak ama 'Gezmek içindir İstanbul yaşamak için değil' bunu İstanbul'da aradığı sosyal hayatı ve çevreyi bulamayan cins bi eğitimci olarak söylüyorum.

 2. marlonbarando der ki:

  Daha önce nerede yaşıyordunuz ve nerede büyüdünüz öğrenebilir miyim? Bir de İstanbul'un neresinde yaşıyorsunuz?

 3. erdem der ki:

  Kırşehir'de büyüdüm ve Giresun'da yaşıyordum.Şu an Aşağı Bağdattayım fener yoluna yakınım.

 4. marlonbarando der ki:

  Ben de Anadolu yakasından bir yerler yazacağım. Yazacağım yerlere Salı günü gitip bakacağım. Bir denemek istiyorum İstanbul'u. Yanılırsam ayrılırım.

 5. erdem der ki:

  Tabiki tercih sizin artılarıyla eksileriyle iyi düşünmek lazım. Benim en büyük sıkıntım trafik ve park sorunu.Ama tabi o havayı yakalayabilene mistik bi şehir de aynı zamanda.Bi de trafikte çıldırmazsanız ve arabanız varsa onu park edecek yer bulursanız;her zaman bir kültürel etkinliğin içinde bulabilirsiniz kendizi.

 6. marlonbarando der ki:

  Bakacağım okulların yakın çevresinde oturamaycaksam zaten tercih etmeyeceğim o yerleri. Ki öyle yerler de var şu anda. Arabam var. Ama dediğim gibi mümkün olduğunca az kullanmak istiyorum arabayı.

 7. Adsız der ki:

  Good luck for konstantinopolis!

 8. marlonbarando der ki:

  That's what i need.

 9. Adsız der ki:

  Actually u without the need for chance.

 10. marlonbarando der ki:

  Thank you Adsız. That's very kind of you.

 11. Gökçe der ki:

  By the way I am not Adsız;I'm Gökçe

 12. marlonbarando der ki:

  Ok lady. Glad to meet ya.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.