Whatsapp Grupları, İnsan Modelleri

*İYİ NİYET ELÇİSİ

İnsanlık tarihinde İNE kadar “Hayırlı olsun canım.” “Tebrikler.” “Allah tamamına erdirsin canım.” “Rabbim hayırlısını nasip etsin müdürüm.” “Geçmiş olsun.” “Mübarek şeker bayramımız kutlu olsun.” “Başınız sağolsun” yazan bir kişi olmamıştır. Ve hiçbir İNE “sağ olsun”u ayrı yazmaz. Ve bu kişi özel bir yazılım geliştirmiş, grupta iyi niyet elçiliği yapacak bir ileti yazıldı mı, telefonunun itfaiye aracı gibi ses çıkarmasını sağlamıştır. Sokakta, telefonu itfaiye aracı gibi ses çıkardıktan sonra işini yarım bırakıp “Rabbim şunu yapsın.” “Rabbim bunu yapsın.” gibi şeyler sayıklayan birisini görürseniz bilin ki o İNE’dir.

*GÜNDEM KATİLİ

Yani başkasının gündemini katleden model… Birisi bir şey yazmıştır veya bir şey sormuştur, 8 salise sonra GK kendi gündemini gruba dayatır. Diğer kişinin kızı olacaktı oysa ki…

*KUUL KİŞİ

Bu kişi Whatsapp icat edildiğinden beridir grupta olmasına rağmen henüz bir ileti, bir baş parmak, bir “Rabbim şunu yapsın.” göndermemiştir gruba. Bu kadarı da olmamalıdır. Porto’nun baş gözlemcisi bile bu kadar gözlem yapmamıştır hayatında.

*AZILI AK PARTİ KARŞITI

“Çöpçüler Kralı”ndaki yaşlı adam sürekli gazeteye şikayetler yazar, Çöpçü “Gazeteye yaza yaza hükumeti düşürdün amca.” der kendisine. AAPK da Whatsapp’ta sergilediği duyarlılıkla Ak Parti’yi yıkacak gibi durmaktadır. Herkesin Ak Parti karşıtı olduğu gruplarda da boş durmaz ve sürekli Ak Parti’yi zorda bırakacak açıklamalar yapar. Gece yarıları Sütlüce’deki Ak Parti il binasının ışıklarını açtırır sıklıkla. Her siyasal düşünceden insanın olduğu gruplarda ise kinaye üstüne kinaye yapar. Örneğin apartman yöneticisi “Bu akşam evdeyim, lütfen aidatları getiriniz.” yazar, AAPK “Hükumetiniz o kadar yol yaptı, artık bir zahmet getirirsiniz aidatları.” yazar. Bu partinin AAPK’den çektiği ve çekeceği vardır.

*NE YAZDIĞI ANLAŞILMAYAN

Genellikle tekaüt veya tekaütlüğü gelmiş kişilerdir. Telefon klavyesini kullanma konusunda çok kötü oldukları için anlamsız anlamsız şeyler yazarlar. Çok sık birilerine kurban olurlar. Gruba sık sık Facebook gruplarından elde ettikleri, sırtından hançerlenmiş insan kepsi gönderirler. Bazen de erkek olanları gruba porno içerikli materyal gönderirler. Sonra “Virüs girmiş.” yalanını atarlar.

Devam edebilir…

Not: Bu yazıyı yazarken Umut Sarıkaya’dan etkilendim.

Bu yazı nitelikli goygoy, Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.