“Hayatımızın En Güzel Yılları” (1972)

Bu film dışında, batı sinemasına ait bazı çok bildik film adlarının Türk sinemasında araklanmasına örnek teşkil eden birkaç film daha biliyorum. Mesela Billy Wilder’ın Seven Year Itch (1955) filmi “Yaz Bekarı” adıyla Türkiye’de gösterime girmişti. Osman Seden’in Tarık Akan’lı, Gülşen Bubikoğlu’lu bir filminin adı Yaz Bekarı‘dır (1974). Rock Hudson, Elizabeth Taylor, James Dean’li meşhur film Giant (George Stevens, 1956) Türkiye’de “Devlerin Aşkı” adıyla oynamıştır ve yine Osman Seden; Türkan Şoray’lı, Kadir İnanır’lı Devlerin Aşkı‘nı (1976) çekmiştir. The Best Years of Our Lives diye bir film olduğunu biliyoruz. Süreyya Duru’nun aynı adlı bir dram-aksiyonu var. Ben bu filmi 14-15 yaşındayken izlemiştim ve çok etkilenmiştim. En çok izlemek istediğim filmlerden biriydi. Bugün bir daha izleme şansı buldum. Aslında bayağı kötü bir filmmiş, pek yazacak bir şey yok; ancak bu filmdeki tema şarkısına dikkat çekmek istiyorum. O yıllarda beni etkileyen, filmin dram yüküymüş meğer ve bu şarkı da bu yüke epeyce katkıda bulunuyor.
Youtube linki burada.
Youtube’a giremeyenler için Yasaktube linki de burada.
Bu arada, bu nasıl bir pantolondur abiciğim?

Rocky tarzı dayak yeme de mevcut filmde. İtalyan tribününde, en altta oturan bıyıklı dayıya dikkat edin lütfen. Kötü oyunculuklar serime ekliyorum onu.

Bu yazı 70ler, Billy Wilder, Cüneyt Arkın, Film, Hayatımızın En Güzel Yılları, Kötü oyunculuklar, müzik, The Seven Year Itch kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.