“Grave of the Fireflies” (1988)

Bir sene içerisinde Imdb Top 250’deki bütün filmleri izleme projesinin bir faaliyeti olarak izledim “Grave of the Fireflies/Ateşböceklerinin Mezarı”nı. Yönetmen Isao Takahata (?). Filmde; Japonya, İkinci Dünya Savaşı sonunda bombalanırken, iki kardeşin verdiği yaşam mücadelesi anlatılıyor. Anne ve babasını kaybeden iki kardeş açlıkla ve yoksullukla mücadele ediyorlar. Filmi izlemeden önce okuduğum yorumlarda, filmin çok acıklı, ağlatan cinsten bir film olduğu vurgulanıyordu. Ben o etkiyi hissetmedim. Sürükleyici, duyarlı, yer yer sevimli bir film ama son tahlilde “Grave of the Fireflies” da Imdb Top 250’ide nasıl yer bulabildiğine anlam veremediğim filmlerden biri oldu benim için. Filmin acıklı sonu başlarda seyirciye açıklanıyor. Bu da olay örgüsünü olumsuz etkiliyor ve umulan vicdan muhasebesi işlemiyor. Veya ben çok duyarsız bir insanım. Belki sizlerde beklenen etki oluşacaktır. Listede izlemediğim 45 film var. Listede bu filmden geride de “Mr. Smith Goes to Washington/Bay Smith Washington’a Gidiyor” var. Bir tane Harry Potter ilk yüzde ama o oralarda kalmayacaktır, gerileyecektir. “Mr. Smith”i en yakın zamanda izleyeceğim. Benim en sevdiğim film olan “Rear Window/Arka Pencere”nin yıldızı James Stewart’ın oynadığı bir film olduğu için artı bir motivasyonla izleyeceğim filmi.

Bu yazı Ateşböceklerinin Mezarı, Bay Smith Washington'a Gidiyor, Grave of the Fireflies, imdb, Imdb Top 250, Isao Takahata, James Stewart, Mr. Smith Goes to Washington, Rear Window kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

“Grave of the Fireflies” (1988) için 4 cevap

 1. Mr. Smith'i mutlaka tavsiye ederim. Daha doğrusu Capra-Stewart filmlerinin tamamını tavsiye ederim.

  Bu arada ankete oy verdiğim halde oyum gözükmedi. Oy veren sayısı sıfır diyor.

 2. Baran Doğan der ki:

  İndirdim. Ama önce Türkiye'deki transseksüellerin hayatlarını anlatan film olan "Teslimiyet"i izleyeceğim.

 3. Adsız der ki:

  Bence Harry Potter'ın son filmi 250 listesine girebilicek kalitede bir film.Özellikle filmin ilk bölümünü büyük bir heyecan içinde izledim ve beğendim.

 4. Baran Doğan der ki:

  Sanki suçlamaları reddeden bir sanık gibisiniz. Sakin olunuz, size saygı duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.