The Party (1968)

Görüp göreceğiniz en iyi bir çuval inciri berbat etme filmlerinden biridir The Party (Parti, Blake Edwards, 1968). Blake Edwards & Peter Sellers işbirliğinin en iyi örneklerinden olan bu film adeta aptallığa bir serenad gibidir. O kadar seversiniz ki ekrandaki o aptalı, “aferin lan, kat öyle ortalığı birbirine” dersiniz. Tamamen yanlışlık eseri sosyetik bir partiye davet edilen Hintli sakar aktör Hrundi V. Bakshi’nin, bu partide yaşadığı inanılmaz maceralardır The Party‘nin özeti. Vücudunu çok iyi kullanır Peter Sellers. Tabi ki dilini de. Hintli şivesi başlı başına bir komedi unsurudur. Slapstick comedy denilen düşmeye, kalkmaya, zor durumda kalmaya ve bu zor durumlar karşısında pratik çözümler bulmaya yani kısacası fiziksel durumların absürtlüğüne dayanan bir komedi gibi görünse de altında bir çok mesaj da içerir film. Batılıların Doğululara bakış açısından tutun, Batılıların kendi içerisindeki sınıf farklılığına kadar bir çok yanlış tutuma eleştiri getirmekten geri durmaz. Türkiye’deki magazin figürlerinin çok sevdiği bir deyim olan “adam gibi adam” deyimini filme uyarlıyorum ve bu adam gibi komediyi izlemediyseniz en yakın zamanda izleyiniz diyorum baylar bayanlar.

Bu yazı 60lar, Blake Edwards, Film, Peter Sellers, The Party kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

The Party (1968) için 1 cevap

  1. ferdinand der ki:

    The Party arşivimin gözbebeklerinden biri, PEter Selelrs’in her filmini her halini seviyorum ki performans olarak The Party ve Being There filmlerinin hastasıyım. The Party daha açılışıyla bile Sellers yada ingiliz tarzı komedi sevenlere şahane saatler vaat ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.