“Ben O Değilim” (2014)


Tayfun Pirselimoğlu’nun beşinci uzun metraj filmi olan “Ben O Değilim”i izledim.
İlk filmi “Hiçbiryerde”yi (imla hatası bana ait değildir) çıktığı yıl olan 2001 yılında izlememiştim. “Rıza” (2006) adlı ilgi çekici filmini izledikten sonra izlemiştim.
“Rıza”da olan şuydu: Emekçi sınıfların en alt tabakalarından bir takım bireylerin kapitalizm koşullarında maruz kaldıkları, başka türlüsünün mümkün olmadığı sıkıntılı, kasvetli, dejenere hayat resmediliyordu. Bu filme denk gelirseniz mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.
“Rıza” ile birlikte “Ölüm Üçlemesi” diye anılan üçlemenin diğer filmlerini ise pek tavsiye etmiyorum. Yine en alt katmanlardaki emekçiler var ama bu sefer gerçeklikten kopmuş olan veya kopmak üzere olan olağanüstü karakterler var. Deliliğin sınırında ve düşmek üzere. En basit iletişimlere bile giremeyen karakterler.
Bu tarz sinemanın hayranı olmamakla birlikte böyle bir sinemanın ideolojik olarak insanları yanlış zeminlere çektiğini düşünüyorum.
Yine aynı konuya geliyoruz. Sanatçının “özgürlüğü”…
Bir film çekmek aşağı yukarı 500 bin TL para gerektirir. Son yıllarda bu tarz “insan öldü, kapatın dükkanı gidin evinizde ölümü bekleyin” temalı filmler bu kadar çok para olarak destekleniyorsa ben kıllanırım. Özgürlük mözgürlük de takmam.
“Ben O Değilim” Pirselimoğlu’nun cehennemin dibinden seslenen filmleri “Pus” ve “Saç” kadar kötümser olmasa da hareketsizlik veya kısır döngücülük filme damgasını vuruyor.

Yine en alt emekçi katmanlardan olan bir birey var. Adını bile bilmediğimiz bu birey bir hastanenin mutfağında çalışmaktadır.   
Bu yazı ben o değilim, Kapitalizm, ölüm üçlemesi, pus, rıza, saç, Sinema, tayfun pirselimoğlu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.