İki kel alaka film

Filmin sonunu başlığında anlatan bir film “The Stoning of Soraya M./Soraya M’yi Taşlamak”. O yüzden gıcık bilgi (spoiler) verebilirim çekinmeden. Filmin adıyla ilgili sorunlarım var öncelikle. Neden Türkçe Soraya M.’nin Recmedilmesi diye çevrilmedi? Hepimiz biliyoruz ki burada stoning‘den kasıt recmetmektir. Esnaf Türk dağıtım şirketinin yaptığı bir işgüzarlık olarak görüyorum bu durumu. Bir de bazı şeyleri telafuz etmek kolay değildir. Recm, üzerinde çok spekülasyon yapılan bir durum. İnternette görüntüler mevcut. Bela bir konu. Bu konuda film çekmek de çetrefilli bir iş. Filmi Cyrus Nowrasteh adlı bir Amerikalı çekti. IMDB’de filmin çekildiği yerlerle ilgili bir bilgiye rastlamadım. Filmin İran’da yasaklandığını tahmin etmek zor değil, Türkiye’de gösterime girmemesi için girişimler olduğunu da biliyoruz. Peki nasıl bir film “The Stoning of Soraya M.”. Bence kötü ama çok etkileyici bir film. Amacı dünya kamuoyunun ilgisini recm üzerine çekmek ve filmin sonundaki recmetme sahnesi için 70-80 dakika bir tv filmi havasında zırvalamak. Kötü bir hikaye, epikvari tiyatral oyunculuklar, şiirsel lafazanlıklar vs. vs. Recm sahnesi mi? Kelimelerle anlatmak zor.

Bu Amerikan indie‘lerini (bağımsız) çok severim. Benim adamlarımdan Paul Giamatti’nin hatırına filmi izlemeye karar verdim. İlk defa Coen filmlerinden başka bir filmde izlediğim John Goodman da filmin sürpriziydi. Bu da kötü film. Ekşi Sözlük’te yapılan bir yoruma katılıyorum. Topla bir avuç kaybeden (a bunch of losers), çıkmazlarını işle, al sana indie film. Sundance’a da yollarsın. Zaten filmin içinde festivale göz kırpılıyor ama olmamış bence. Bir sürü anlamsız diyalog, gereksiz karakterler..Vakit kaybı.


Bu yazı coen kardeşler, Cyrus Nowrasteh, Film, imdb, John Goodman, Soraya M'yi Taşlamak, Storytelling, Sundance Film Festivali, The Stoning of Soraya M., Todd Solonz kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.