Dortmund yükseliyor

Ballspielverein Borussia 09 e.V. Dortmund ya da herkesin bildiği ismiyle Borussia Dortmund, son yılların en ilgi çekici takımlarından biri. Bir önceki sene Mainz 05 takımını küme düşürmüş olan teknik direktör Jürgen Klopp’u, 2008 yılında göreve getirdiklerinden beri sürekli yükselen bir çizgideler. İsimlerini bilmeyi bırakın, isimlerini doğru dürüst telaffuz bile edemediğimiz ucuz futbolcularla Avrupa’nın en etkili takımlarından biri oluverdiler.

Alman futbolu her zaman dünyanın en önemli futbol ekollerinden biri olmuştur. Alman futbolu çokça Bayern München demektir. Bayern’in son 20 yılda on, son 40 yılda da 20 şampiyonluğu vardır. Dortmund, elde ettiği beş şampiyonlukla Bayern’den sonraki en başarılı Alman futbol takımıdır. 90’lı yıllarda futbolcu Mathias Sammer önderliğinde Bundesliga şampiyonlukları ve 1997’de de Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu kazanmışlardır.
2002 yılında, Sammer’in bu sefer teknik direktörlüğünde şampiyon olan Dortmund için işler, bu tarihten sonra pek iyi gitmemiştir. Mali krizlerle boğuşmak zorunda kalmışlardır ve borsaya açılmış tek Alman kulübü olan Dortmund’un hisseleri dramatik bir şekilde düşmüştür. Hatta bir ara ödemelerini yapmaları için, Bayern München kulübü kendilerine borç para vermiştir. 2005 yılında iflasın eşiğinde dolanan kulüp, bu tarihten sonra yükselişe geçmiştir. Efsanevi Westfalen Stadyumu’nun isim hakkını Signal Iduna’ya satmak zorunda kalan kulüp için yükselme devri başlamıştır. 2011 ve 2012’de gelen şampiyonluklar bu yükselişin meyveleridir.
İngiliz araştırma şirketi Deloitte, her sene geleneksel olarak Futbol Para Ligi sonuçlarını yayınlar. Bu sene ilk defa bir kulübün (Real Madrid) yıllık 500 milyon avronun üzerinde gelir elde ettiği Futbol Para Ligi’ndeki en çarpıcı performans Dortmund’a ait. 2011’de listeye 16. olarak giren kulüp, bu sene beş sıralık rekor yükselişle 11. sıraya çıktı. Gerçi Manchester City kulübü de beş sıralık bir artış gerçekleştirdi ama onlara Birleşik Arap Emirlikleri’nin ÖSO’dan artan paraları hibe ettiğini biliyoruz.
Dortmund yıllık 189 milyon avro ciro yapmıştır. Bu sene Şampiyonlar Ligi’nin “ölüm grubu” olarak anılan grubundan birinci çıkmıştır ve önü açıktır. 80.000 kişilik seyirci ortalamasıyla bu anlamda Avrupa’nın en iyisidir. Alman yayıncı kuruluşun gelecek sene başlayacak yeni ihalesi gereğince yayın gelirlerinde %50’lik bir artış elde edecektir. Şehirdeki beşinci mağazayı açmıştır vs. Yani kısacası “işi Almanya’dan iyidir”.

Peki, Dortmund gelecekte ne yapacaktır? Birçoklarına göre “dünyanın en iyi yönetilen kulübü” olan Bayern München’le nasıl başa çıkacaktır? Bayern’in stadyum inşası için çektiği kredinin yakında bitecek olması ve kasasında epeyce para olması Dortmund ve diğerlerinin yaşam alanlarını nasıl etkileyecektir? Klopp, Bayern’le sözleşme imzalayan Guardiola’ya atfen “onun Almanya’daki Mourinho’su olacağım” demeci nasıl okunmalıdır?   
Hep aynı yere geliyoruz: Para var, huzur var. Dortmund bu Para Ligi’nde kalmaya ve de yükselmeye devam edecek gibi duruyor. Oradaki 20 takım yıllık beş milyar avroyu bölüşecek. Dortmund daha Allah’tan belasını mı istesin? Arada sırada da şampiyon olurlarsa işler yolunda demektir.
Bu yazı Alman futbolu, Borussia Dortmund, Bundesliga, Deloitte Football Money League, Deloitte Futbol Para Ligi, endüstriyel futbol, Futbol, Jürgen Klopp, Mathias Sammer, Real Madrid, Şampiyonlar Ligi kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.