İki adet Tarantino’nun sevdiği, ilginç isimli, 70li yıllarda geçen, yol-suça bulaşma-ikili-grafik şiddet filmi

Film adlarıyla ilgili bir yazım vardı. Bazı filmler adlarıyla çok çekici olabiliyorlar. “Scarecrow/Korkuluk” adlı muhteşem filmle ilgili yazımda, nasıl bir film isterim: 70lerde geçsin, yol ve “couple” (iki kafadar) filmi olsun diye yazmıştım. Bu iki film hem tarife uyuyor hem de yazının başlığındaki diğer artılara sahipler. Tarantino’nun bu filmlere hayran olması da izlemem için diğer bir kışkırtıcı özellikti.
Kötü olanıyla başlayalım: “Dirty Mary Crazy Larry/Çılgın Firar”ı izlemeden önce açıkçası, “Natural Born Killers/Katil Doğanlar”, “Bonnie and Clyde”, “Thelma & Louise” gibi bir film bekliyordum. En çok da Tarantino’nun “Death Proof/Ölüm Geçirmez”de iddia ettiği üzere Amerikan sinema tarihinin en iyi filmi olan “Vanishing Point/Ölüm Noktası” benzeri bir film bekliyordum heyecanla; çünkü her iki filmde de klasik arabalar başrolde oynuyorladı ve heyecanlı takip sahneleri vardı. “Vanishing Point”in biraz gerisinde kaldığını itiraf etmeliyim. Senaryo olarak zaafiyetleri ve B filmlerinde görülen mantık hataları filmde mevcut. Spoiler gibi olacak ama filmde Mary ile Larry’nin pek bir gönül bağı olmaması izleyenleri hayal kırıklığına uğratıyor; çünkü film adından anlaşılacağı üzere Mary ve Larry’nin filmi değil. Birisi daha var işin içinde. Şu “Vanishing Point”i mutlaka bir daha izlemeliyim.
Mary rolündeki Susan George’nin harikalar yarattığı “Straw Dogs/Köpekler” filminin yönetmeni Sam Peckinpah şiddetin ozanı olarak bilinir ve bu yönüyle Tarantino’yu derinden etkilemiştir. En kişilikli filmlerinden biri olan “Bring Me the Head of Alfredo Garcia/Bana Onun Kellesini Getirin” ziyadesiyle (eleştirmen tripleri) harikulade bir film. Meksika’da geçen inanılmaz bir kovalamaca öyküsü. Filmin ilk dakikalarında Meksika’da bir dini çiftlikteyiz. Kızı Alfredo Garcia tarafından hamile bırakılan toprak ağası ağzından filmin özetini çıkarır “bring me the head of Alfredo Garcia/bana Alfredo Garcia’nın kellesini getirin”. Acayip sert adamlar batakhanelerde Alfredo Garcia’nın izini sürerken, para için her şeyi yapacak aşşağılık ama anti-kahraman olan Bennie’yle karşılaşırlar. Bennie ve tuhaf bir aşkları olan Elita kelle için nefes kesici bir yolculuğa başlarlar. Yollarda bin bir türlü adam ve Meksika gerçeği karşılarına çıkar. Unutulmaz bir film oldu benim için “BMTHOAG”. Şu gecikmiş en başarılı bulduğum anti-kahramanlar listesine gözüme kırpmadan koyacağım bir kompozisyon çiziyor Bennie rolündeki Warren Oates. Hem aşşağılık hem dignity (saygınlık) sahibi olabilmeyi çok iyi başarıyor. Tam bir klasik.

Bu yazı 70ler, anti-kahraman, Bonnie and Clyde, Bring Me the Head of Alfredo Garcia, Dirty Mary Crazy Larry, Film, Scarecrow, Straw Dogs, Vanishing Point, Warren Oates, Yol filmi kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.