AYAKÜSTÜ FUTBOL YAZISI 2

Bugün NTV Spor’da iki tane çok iyi maç var. 19.30’da İngiltere’den FA Cup (efeykap) finali var. Tarihteki en eski turnuva (1871). O yüzden manevi anlamı çok büyük. İngiltere’de bunu kazanmak UEFA’yı kazanmaktan daha prestijlidir. Genelde de bir sinek ikilisi takım finale çıkar. Karşısında bir büyük takım bulur. Wembley Stadyumu, milli maçlar haricinde FA cup finali için kullanılır. Crystal Palace ve Manchester United finalde. Crystal sinek ikilisi kontenjanından ve elbette tarih yazmak isteyeceklerdir. 1989-90 sezonunda ilk ve son kez finale çıkmışlar. Karşılarında yine Manchester United varmış. Maç 3-3 bitmiş. O yıllarda beraberlik olunca yeni bir maç oynanıyormuş. Beş gün sonraki maçı United 1-0 kazanmış. Manchester United açısından bu maçın önemi ise 12 şampiyonlu rekortmen Arsenal’i yakalamaları için bir kupa daha kazanmaları lazım. Her açıdan tarihi bir maç olacak.
21.30’da ise Almanya Kupası finali var. Bayern Münih ve Borussia Dortmund karşılaşacaklar. Herkes her şeyi görüyor. 2000’li yıllarda iflas eden Dortmund’a “sensiz buralar çok sıkıcı” diyerek borç para verip belini doğrultmasını sağlayan Bayern, bu sefer esnaflık yapar mı? Guardiola’nın son maçı. Kupa canavarı adam, kupa sayısında Ferguson’a bir point daha yaklaşır mı? Kaçmaz bu maç da.
Zaten izleyecek iki maç kaldı. Çarşamba günü Türkiye Kupası finali. Aslında izlemeyebilirim onu. Türk futbolu ve seyircisinden iyice soğudum. Cumartesi ise ŞL Finali var ki hayatımdaki en önemli etkinliklerden biridir.
Futbolsuz hayat Gürkan Candan veya Güven Uygun’un yorumlamadığı yazıya benzer…
Haberleşiriz.
Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.