Gereksiz Mütevazılık Üzerine Düşüncelerim

Bu konu üzerine düşüncelerimi birçok Facebook yorumunda, demokratik kitle örgütünde, girişimde, inisiyatifte, forumda dile getirdim. Sanırım derli toplu olarak ele almanın zamanı geldi. Bir bomba anıyla başlayalım: Bir keresinde öğrencilerden dönüt almıştım (Şu at, et, ut, öt ile biten kelimelere hastayım.) Dönem sonunda; dersle, işleyişle, öğretmenle ilgili düşüncelerini yazmalarını istemiştim. Genelde iyi şeyler olmakla birlikte birisi “Baran hocayı hiç seemiyom, kendisini artist zannediyo…” yazmıştı. Gereksiz mütevazılık yapmadığım içindir. Genel geçer kabullerle her zaman kavgalı olmuşumdur ve bu yüzden başım beladan kurtulmamıştır ama esnaf insan olmayı istemiyorum. Gereksiz mütevazılık da böyle. Toplumda riyakar bir hava var. Kişisel rantın için her türlü ayak oyunun yap ama kendini övme…Kendini översen şerefsizsin…Böyle diyor genel geçer yargı. Ne sakıncası var anlamıyorum? Bir insan olumlu özelliklerini, başkalarını ezmeden açıklarsa ne sakıncası olabilir? Çetin Akdeniz, bağlamayı eline alıyor ve “Birazdan size Haydar Haydar’ı çalmaya çalışacağım.” diyor. Çalmaya çalışmak ne demek? Sen ÇA’sın. Bağlamayı yemiş bitirmiş, ağzından sokup götünden çıkartmışsın. Birazdan tarih yazacaksın ve biz ölümlüler büyüleneceğiz…Bu tür gereksiz mütevazılıklara hiç gerek olmadığını düşünüyorum. Ayrıca beni fena halde irrite ediyor. Sanki o insanların ortamdaki kitleyi maniple etmeye çalıştıklarını ve övgü almak istediklerini düşünüyorum neredeyse. Birçok olumlu özelliğim var, bunlardan bahsetmemin sakıncası yok. Bununla birlikte kendime kafa göz girişmek istediğim özelliklerim de var. Geçen bunların listesini yazmıştım zaten. “Aşçılık, edebiyat, vefa…” diye devam eden bir listeydi. Oraya “siz de yazın” demiştim de kitleler o ortaya kafa atmamıştı. O zaman bu kitleler ne emmeye ne gömmeye geliyor diye düşünmüştüm. Kendini översin ukala derler, olumsuz özelliklerini teşhir edersin ortaya kafa atmazlar.

Ana Fikir: Başkalarını ezmeden olumlu özelliklerinden bahsetmek artislik değildir. Elalem terör örgütü (ETÖ) bunu fena halde yadırgar ama boşver!

Not 1: Mütevazi paralel demektir, doğrusu mutevazı ama tıpkı “önünde sonunda” gibi bu kullanım da tarihe karışacaktır.

Not 2: Çelsi yenildi ve üst üste galibiyet rekoruna ortak olamadı (14). Büyük liglerde günümüzde 10 ve üstü galibiyet almak büyük iştir. Guardiola Barcelonası 16 yapmıştır ki büyük iştir.

Not 3: Not 3 için aklıma bir şey gelmedi.

Bu yazı nitelikli goygoy, Uncategorized kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.