İspanya Futbol İstatistikleri

18700329_1031949890273912_3744425178339753226_n

Merhaba Gorki Hayırsever, sana verdiğim sözü tutuyorum ve futbol istatistikleri serime devam ediyorum.

Bugün İspanya’ya bakacağız. 2008 yılında itibaren tam anlamıyla dünyanın ağası, boğası olan bir ülke…Her şeyi kazandılar, herkesi yendiler…

Milli takımlar düzeyinde de kulüpler düzeyinde de (inanılmaz bir şey oldu çünkü) bir daha tekrarlanması bana göre imkansız bir dönem yaşadılar, yaşamaya devam ediyorlar. Yani milli takımlar düzeyinde ipi Almanya’ya verdiler ki 2014 yılından başlayarak bir 10 sene de onlar hegemonya kuracaklar gibi duruyor şu anda. Kulüler düzeyinde de Dokuz senede altı İspanyol takımının ŞL şampiyonluğu var. Bu sürede Inter psikolojik faktörlerle, Chelsea tesadüfen, Bayern de eze eze şampiyon oldular. Onun dışında hep Barcelona veya Real Madrid eze eze şampiyon oldu hatta Atletico Madrid de iki kere final oynadı. Yani unutulmaz bir dokuz, 10 seneydi.

Futbol İspanya için her zaman çok önemli olmuştur. Ve de politik…İspanya içsavaşını kazanan Franco ve güçlerinin Real Madrid’e nasıl yatırım yaptıklarını bunun karşısındaki her şeyin de Barcelona bünyesinde kendilerine yer bulduklarını görüyoruz.

Elbette İspanya futbolu Real Madrid ve Barcelona demektir ancak bu, hep böyle değildi. Real Madrid hep çok büyük bir takımdı. Hatta bana göre an itibariyle, burun farkıyla Barcelona’nın, Bayern’in Manchester’ın önünde tarihin en büyüğüdür ancak Barcelona son 20, 30 yılda bu kadar büyük bir takım olmuştur. İlk ŞL’sinin 1992 yılında almıştır.

İspanya istatistiklerinde Real ve Barcelona dışında bir takımı göremiyoruz pek. Oyuncu istatistikelri de bu iki takımın sembol oyuncuları arasında paylaşılıyor çoğunlukla.

Önce takım istatistiklerinden başlayalım öyleyse. Milli takımlar düzeyinde 2008, 2010, 2012 gibi üst üste üç şampiyona kazanan bir takım daha yoktur. Brezilya veya Arjantin’in copa america’da yaptıklarıyla ilgilenmiyorum çünkü futbol Avrupa’da oynanır. En iyiler, en zorlular oradadırlar. Düzeltelim o halde üst üste üç kere avrupa veya dünya şampiyonası kazanan bir takım yoktur.

En fazla şampiyon olan takım elbette Real Madrid’dir. 33 Barcelona 24 ile peşinden geliyor ancak 50’li, 60’lı yılalrda Real Madrid’in inanılmaz bir fark attığını görüyoruz. Cruyff’tan sonra Barcelona’nın 14’e 8 gibi büyük bir üstünlüğünü görüyoruz. Bu farkın önümüzdeki 50 yılda kapanma farkı bence vardır. Toplam kupa sayısında Barcelona Real’den öndedir ama aslolan lig şampiyonluğu ve ŞL’dir. Şu süper kupa’lara “en büyük kupa” denmesi gibi saçma bir şeydir bu da. Kim takar toplamda kupa sayısını? Veya kim takar ŞL varken Avrupa süper kupasını?

En son 1984’te şampiyon olan Bilbao’nun 10, Atletico’nun sekiz şampiyonluğu vardır. Valencia’nın altı ve sonra bir iki tane tek şampiyonluk takımlar geliyor ki bunlardan Deportivo’nun hikayesi ayrıca ele alınmayı hakediyor.

1929 yılında kurulan ligde sürekli olan üç takım vardır: Real, Barcelona ve Bilbao.

Üst üste kazanma rekoruna bakarsak, 2010-11 yılında Guadiola’nın (Bayern ve City ile aynı rekora o ülkelerde de sahiptir) Barcelona’sının 16 yaptığını görüyoruz ancak bu rekorun geçen sene Zidane tarafında tekrarlandığını da ekleyelim.

Mourinho’nun Real’in başına geçtikten sonra iki takımın sürekli rekorlar kırdıklarını görüyoruz. 100 lig puanı örneğin sırayla ikisi tarafından bu dönemde kırıldı. Hatta ilk yedi puan rekoru 2008 sonrası kırılmıştır. Ligde en fazla gol atan takım rekorlarında ilk 17’de sadece iki takım 2008’den öncedir. Bu da inanılmaz. Nasıl bir döneme tanıklık ettiğimizi bence hala tam olarak kavrayamıyoruz.

Mourinho’nun efsane 2012 sezonunda takım 121 gol atmıştır ki o sene Messi o inanılmaz şeyi başarmıştı, 50 lig golü atmıştı. Yani yanına 72 gol atan bir takım bulamadı. İnanılmaz bir sezondu, hala aklımdadır.

Real Madrid’in 12 ŞL’sine karşılık Barcelona’nın beş ŞL’si olduğunu hatırlatalım. 1950’lerdeki ilk beş sene gelen ŞL’nin öneminin çok da anlaşılmayan şeyler olduğunu düşünüyorum. Asıl ŞL sayısı 6’ya dört Madrid lehinedir.

Gelelim oyuncu rekorlarına.

En fazla forma giyen kişi Zubizaretta’dır. 622. Xavi 505’dir. Messi bu sene bittiğinde 400 olacaktır ve beş sene daha oynarsa 550 falan olur. Kafayı kırar da 38, 39 yaşına kadar giderse ki hiç zannetmiyorum, rekoru kırabilir. Bu rekorun kıyamete kadar kırılmayacağını düşünüyorum.

Gol kralı olma sayısı ilginç. Messi’de değil yani beş ay sonra o da rekora ortak olacak. Hugo Sanches ve Di Stefano ve 30’lu yıllardan başka bir adam beş kere gol kralı olmuş. Messi şu anda dört. Ronaldo üç.

En çok atan elbette Messi. 364 gol atmış. Ronaldo’nun 289 golü var yalnız burada ilginç olan şey Ronaldo’nun 1,06 ortalamasına karşın Messi’nin 0,91 lik oranını görüyoruz. Yani Ronaldo Real’e katıldıktan sonra Messi’den daha iyi bir oran tutturmuş ancak ManU dönemini de hesaba katılırsa 0,75’lik bir lig golü oranına ulaşıyoruz. Ronaldo’nun 500 maçta 376 gol attığını, Messi’nin ise 400 maçta 389 gol attığını görüyoruz.

Messi’nin 2012’de attığı 50 lig golü de bence kıyamete kadar kırılmayacak bir şey. Bu gollerin hepsini canlı seyrettim ve hala gözlerime inanamıyorum. Bir sezon sonra yedi maç varken sakatladı ve 46’daydı. İnanılmaz tek kelimeyle…

Bütün gol rekorlarının tek başına Messi’de olduğunu görüyoruz. Ronaldo’nun tek başına elinde tuttuğu bir gol rekoru yok. Messi’yle paylaştığı iki rekor var. O da 19 rakibe de gol atmak ve sezonda 27 maçta gol atmış olmak…Pardon Ronaldo’nun 32 hat-trick rekoru varmış tek başına. Messi 31.

Kaleci rekorlarına bakalım: Diego Alves 22 penaltı kurtarmış. Başka yerde örneği var mıdır şüpheliyim. Zubizaretta 233 “celan sheet”liği varmış. Bravo’nun 754 dakika gol yememe rekoru varmış.

En fazla kırmızı kart kimde dersiniz? Doğru bildiniz. 19 ile Ramos’ta. Bakmak lazım. Bu kadar çok lig kırmızı kartı görmüş başka bir insan evladı var mıdır? Ciddi ligleri kast ediyoruz. Ayrıca Real’de oynuyor. İlginç gerçekten. Real’de oynadığı için görmediği 15 tane falan da vardır. Tam bir yavşak çocuğu…

En fazla şampiyonluk yaşayan adam 50’li yıllardan Gento adlı bir oyuncudur. 12. Messi’nin sekiz şampiyonluk sevincine sahip olduğunu ekleyelim. Bu sene dokuz olacak. Yaşı da 31 olacak. İzliyor olacağız. Iniesta da aynı sayıda ama ben Iniesta’nın bu seneden sonra bir senesi kaldığını düşünüyorum.

En fazla maça çıkmış TD ise Aragones’tir.

Rakamlar bu şekilde. Almanya, İtalya ve Türkiye ile yakınlarda karşısınızda olacağım.

İyi günler.

Bu yazı Futbol, Uncategorized kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.