Öğretmenle Ne Kadar Tatil Yaparlar?

1 Temmuz – 1 Eylül arası kemiksiz 62 gün tatilleri vardır. Bu sürede kimse onları aramaz, sormaz. İstediklerini yaparlar. Bu arada merak edenler için belirtelim, tatillerde maaşları yatar. Halk arasında “Ombeş Tatil” diye bilinen dönemde de 14 günlük kemiksiz tatilleri vardır. Haziranın son iki haftasında ve eylülün ilk iki haftasında yani toplamda bir ayda, saat 10.00’da okula giderler, hiçbir şey yapmadan 12.00’de okuldan ayrılırlar. Bu da kemikli/kılçıklı bir ay tatil eder. Ayrıca önemli bir bölümünün hafta içi bir günü boştur.

Sadet:

Kemiksik: 76 gün
Kemikli: 30 gün
Önemli bir bölümünün: Toplamda 34 gün hafta içi tatili var.

Kemikliyi ikiye bölersek toplamda 125 gün yani dört ay tatil eder.

Bunun ne kadar uzun bir süre olduğunu özel sektörde çalışmamış olanlar hayal bile edemezler.

Eli arttırıyorum ve boş vakit söz konusu olduğunda öğretmenler komünizm koşullarında çalışıyorlar diyorum. Bunun hakkını veriyorlar mı? Hayır. Hem hakkını vermiyorlar hem de (bu tatil konusunda) zırlamaya devam ediyorlar. Bazen rapor alıyorlar falan.

Toplumda sahip olduğu sahte itibarın altını dolduramayan, oldukça niteliksiz bir kitle. Kendilerini geliştirmeye yönelik hiçbir şey yapmıyorlar.

Özel sektörde ise yıllık izin süresi 10 veya 14 gün oluyor. Bunun hepsini tek seferde almak da kurumsal firmalar dışında zor. Tam olarak bilgim yok ama bu tatillerde ücret kesilmesi de sık görülen bir şey sanırım. Bir de cumartesi çalışmamak kurumsal firmalar dışında pek görülmez.

Son olarak ekleyeyim, bence bu yazıda itiraz edecek hiçbir şey yok. İtiraz edecek kişi sırf lafın altında kalmamak için itiraz eder.

Edit: Kimsenin görmek istemediği bir diğer gerçek de öğretmenlerin çalışırken “saat” diye telaffuz ettikleri şeyin aslında 40 dakikalık bir iş yükü olmasıdır.

Edit 2: Tartışmalardan çekildiğimi deklare ederim. Yorum yazmayınız.

Bu yazı Diğer, Uncategorized kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.