İlginç Bir Film ve Sevdiğim Kafkaesk Filmler

Sinemaya ihanet ettim. Ayda bir, iki ayda bir film izleyecek kadar da boşlamamalıyım eski dostumu. Ama durumum bu. En son izlediğim film “Wake in Fright” adlı Avustralya filmi oldu. Tam hatırlamıyorum da bu film izlediğim ilk Avustralya filmi olabilir. Pardon “Mad Max”ler var… Film Avustralya’da geçiyor ama önemli rollerde oynayanlar İngiliz veya Amerikan aksanıyla konuşuyorlar. Alt kesimlerden bazı karakterler sanki daha yerel bir İngilizceyle konuşuyorlar. Filmi çok beğendim…

Tam benim sevdiğim psikolojik gerilim türüne ait. Neo-noir denilen türe de epeyce yakın. Bir karakterin üzerine üzerine gelen zor durum karşısında yaşadığı sıkışma duygusunu yansıtan filmlere bayılırım. Bunların başarılıları tadından yenmez.

Avustralya taşrasına öğretmen olarak atanmış John Grant başkarakterimiz… Bazı filmlerde karakterin en yaygın isim ve soy isime sahip olması ironiktir. Örneğin Ahmet Yılmaz… Burada da öyle denilebilir. John Grant taşrada bunalmıştır ve Noel tatili için sevgilisinin yanında güzel bir hafta geçirmeyi ummaktadır. Yola çıkar ve tuhaf bir kasabaya ulaşır. Psikolojik gerilim başlar o anda… Tuhaf insanlardan oluşan bu topluluk John’u etkiler ve John da aptalca bir şekilde örümcek ağına takılan bir sinek gibi kendisini çıkışsızlığa teslim eder. Sam Peckinpah’ın “Straw Dogs” filmine çok benzettim filmi.

Kötü şöhretli, gizemli ve tartışmalı bir film. Uzun yıllar piyasaya çıkmamış. Kanguru avı sahneleri ise tam olarak skandal. Bugün böyle bir film çekmenin imkanı yok.

Filmi bir Mubi reklamında gördüm ve izlediğim bir dakikalık görüntüyle bu filmi mutlaka izlemem gerektiğine kanaat getirdim. Bayıldığım bir dönem olan 70’ler Amerikan sinemasına benzeyen bir tarafı vardı. Bu anlattıklarım ışığında filme ilgi duyanlar mutlaka izlesinler filmi.

Gelelim Kafka’ya…

İkinci paragrafta yaptığım tanım aslında Kafkaesk filmin tanımı. “Dava” romanındaki gibi filmin başlar başlamaz karakteri eline alıp oynamaya başlaması “biraz daha” Kafkaesk oluyor. Bunu göz önüne aldığımızda Scorsese’nin “After Hours”u üzerine film tanımam. Bakalım diğer Kafkaesk filmlere. Yani benim sevdiğim Kafkaesk filmlere. Sizin önereceğiniz filmleri de merakla bekliyorum…

“After Hours”, Martin Scorsese.

“Lost Highway”, David Lynch.

“Mulholand Dr.”, David Lynch.

“Ahh Belinda”, Atıf Yılmaz.

“Straw Dogs”, Sam Peckinpah.

“Son Çıkış”, Ramin Matın.

“North by Northwest”, Alfred Hitchcock.

“The Tenant”, Roman Polanski.

“Repulsion”, Roman Polanski.

“A Simple Plan”, Sam Raimi.

“Blood Simple”, Joel Coen.

“Korkuyorum Anne”, Reha Erdem.

“Körebe”, Ömer Kavur.

“About Elly”, Asghar Farhadi.

“Küçük Kıyamet”, Taylan Biraderler.

Bu yazı Sinema kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.