PSG-Münih Maçında Tanıklık Edeceğimiz Tarihler

*Şampiyonlar Ligi demek Real Madrid demektir. 13 şampiyonlukları vardır. Sonra 7 kupayla Milan gelir. Geçen sene Liverpool 6 yaptı. Bayern bu sene alırsa o da 6 olacaktır ve Milan’ın ikinciliği iyice tehlikeye girecektir.

*Son 44 senede Fransızların sadece dört kere finale gelebildiklerini görüyoruz. 1976’da St. Etien, Bayern Münih’in karşısına çıkıyordu. 1991 yılında komünizmin son başarısı olan Kızıl Yıldız şampiyonluğunda, finalin diğer tarafında Marsilya vardı. 1993’te nihayet Fransızların tek şampiyonluğu geliyor. Underdog Marsilya, süper güç Milan’ı yeniyordu ve bu Şampiyonlar Ligi adıyla düzenlenen ilk turnuvaydı. O Marsilya şike yaptığı için kendi liginden düşürüldü ama ŞL’sine bir şey olmadı. Fransızlar en son 2004 yılındaki meşhur underdoglar senesinde finale çıktılar. Monaco’ydu ve Mourinho’nun Porto’suna yenildiler.

*BAE sermayesi destekli PSG, yedi, sekiz yıldır inanılmaz paralar harcıyordu. 2015 yılında 250 milyon Euro’ya Neymar’ı ŞL şampiyonluğu için aldılar. Nihayet final geldi. Sevmiyorum böyle takımları. Kendi tarihsel büyüklükleriyle büyük olan takımları seviyorum. PSG’ye süper güç kılan diğer bir faktör de M’bappe’dir. 21 yaşında ve 130 golü var. Gelecek M’bappe’nindir. Messi ve Ronaldo sayılarına ulaşma ihtimali olan (bence aslında yok) tek futbolcu odur şu anda.

*En son 2013’te şampiyon olan Bayern, Guardiola’yla şampiyon olmayı çok istedi ama 10. haftada falan emanetçi olarak gelen TD’yle finale geldiler.

*2012’de emanetçi TD Di Matteo Chelsea ile ŞL almıştı. Sonraki sene kovulmuştu. 2000 yılında da emanetçi Del Bosque Real Madrid’e ŞL kazandırmıştı.

*Daha önce final görmemiş bir takımın finale çıkması en son geçen sene yaşandı. Tottenham başardı bunu. 2008’de finale ilk kez gelen Chelsea’nin yaptığını bir başarı olarak görecek miyiz? Milyar euro’luk bütçesiyle PSG’nin yaptığını başarı olarak görmüyorsak onu da görmeyeceğiz. O halde geçen seneden sonra ilk kez finale çıkan takım görmek istiyorsak 2004 yılına gideceğiz ve Monaco’ya bakacağız.

*Süper güç olmayan bir takımın ŞL’de finale çıkmasına gerçekten şaşırırım. Zaten bu, 20 yılda bir oluyor.

*PSG çok şanslı bir kura çekti.

*Bu sene Barcelona’nın sekiz yemesi de birçok ilginç istatistik barındırıyor. En son 1946’da sekiz gol yemişlerdi. ŞL eleme aşamalarında böyle bir sonuç yok zaten. Üç sene üst üste büyük travmayla ŞL’den elenmeyi de hiçbir süper güç yaşamamıştır.

*Messi veya Ronaldo’nun olmadığı yarı final en son 2005 yılında yaşanmış.

*Bayern Münih en son şampiyon olduğunda Lewandowski sahadaydı ama karşı takımdaydı. Dortmund’daydı.

*Lewandowski finalde gol atarsa bütün maçlarda gol atmış ilk oyuncu olacak. Grup aşamasında bir maçta oynamadığını ve çeyrek finalden sonra tek maç oynandığını hatırlatalım. 10 maçta gol atmış olacak. Ronaldo da 2014’te ve 2018’teki sezonlarda 10’ar maçta gol atmıştı. Büyük iş!

*Lewandowski 68 golle, 71 gollük üçüncü Raul’un ensesine yapıştı. Bu arada beşinci futbolcu 65 golle Benzema’dır. Messi’nin 0,80’lik gol oranını geçen tek futbolcu 50’li yıllardan Di Stefano’dur 0,84. Ama burada haticeye değil neticeye bakılır. Ronaldo 130 gol, Messi 115 gol. ŞL demek Ronaldo demektir.

*Ronaldo Real Madrid’teki ilk senesinden sonra ilk defa çeyrek final göremedi. O zaman da Lyon’a elenmişlerdi. Lyon’un gollerinden birini şimdiki takım arkadaşı Pjanic atmıştı.

*Ronaldo’nun Messi’yi asist sayısında geçtiği tek turnuva ŞL’dir. 40’a 35.

*Neymar finalde gol atarsa iki farklı takımla finalde gol atan ikinci futbolcu olacak. Diğerinin kim olduğunu söylemeye gerek yok.

*Neymar, Atalanta maçında 16 driplingle rekor kırdı. Rekoru egale etti. Diğerinin kim olduğunu söylemeye gerek yok.

*Yarı finale İngiliz veya İspanyol takımlarının ulaşamadığı en son sezon en az 20 sene öncedir.

*Daha önce bir Fransız Alman finali yaşanmadı.

*Bence maç ortada. Bana göre ortada olan en son final 2008 yılındaki Chelsea-Manchester United finaliydi.

*25 yaşındaki Kingsley Coman sekiz şampiyonluğa sahiptir çünkü hep PSG, Juventus ve Münih’te oynadı. Bir de ŞL’si olabilir.

*Her şeyi kazanmış futbolcular Real Madrid ve Barcelona’nın İspanyol oyuncularıdır.

*Sahada, 100’ün üzerinde ŞL maçı oynamış iki futbolcu olacak: Nooyer ve Müller.

*Üst üste kazanma rekoru Bayern ve Real’dedir ama bu iki takım iki farklı senede bunu başarmışlardır. Bu sene Bayern yine 10 maç üst üste kazandı. Finali kazanarak alırsa bütün maçları kazanarak şampiyon olan ilk takım olacak. Pandemi’den dolayı çeyrekten sonra tek maç oynandığını ekleyelim. Belki 50’li yıllarda falan bunu yapan vardır.

*Normalde final İstanbul’da olacaktı. Seneye olacak. O maça gidebilmek için elimden gelen her şeyi yapacağım.

*Üç farklı takımla ŞL kazanan Seedorf olduğu yazılır ama Etoo da 1999’da Real Madrid’le grup maçlarına çıkmıştır. Sonra ikinci devre Mallorca’ya gitmiştir. Olsun alın teri var sonuçta.

*M’bappe gol atarsa hem Dünya Kupası finalinde hem de ŞL finalinde gol atan ikinci futbolcu olacaktır. Zidane’dan sonra. Belki daha eskiden atan vardır. Eskiden varmış. Bir de Mancukiç varmış bu arada…

Bu yazı Futbol kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.