Tipik Kadın Davranışları

IMG-7087

*Tıpkı erkeklerin yaptığı gibi onlar da öküz gibi araba kullanırlar. Araba kullanmak basit bir iştir ama buna rağmen erkekler onları bir prestijli iş olarak araba kullanma eyleminde görmek istemedikleri için onlara bin türlü araçla psikolojik baskı ve trafik esnasında da mobbing yaparlar.

*Dedikoduyu erkeklerden daha çok severler çünkü evrimsel gelişimleri bu şekildedir. Rakiplerini erkeklerin yaptıkları gibi fiziki yoldan devre dışı bırakmak yerine “dolaylı öfke” denilen mekanizmayla devre dışı bırakırlar. Bu yüzden dedikoduyu bilimsel olarak daha çok yaparlar. Bu bir yorum değil bilimsel tespittir.

*Erkeklerden daha duyarlıdırlar.

*Daha kibardırlar.

*Hemcinsleriyle anlaşamazlar ve sık sık birbirleriyle ikilik yaşarlar.

*Stratejisttirler. Fiziksel dezavantajlarını bu yolla bertaraf etmek istemişlerdir. Bu da evrimsel sürecin bir çıktısıdır.

*Kışları kazak tipi kıyafetlere çok ilgi gösterirler. Kış günleri ayaklarını koltuğun üstüne koyup, iki elleriyle tuttukları kupadan bitki çayı içerler.

*Yazları da penye tipi kıyafetlere çok ilgi gösterirler. Aşırı demek yanlış olmaz. Ucuz, pahalı yüzlerce penyeleri olur.

*Bir kadının sahip olduğu ortalama çanta sayısı 38’dir. Bu istatistik tarafımdan bulunmuştur.

*Prestijli işlere yani avcılık, sanat, siyaset, felsefe, savaş, mucitlik vb. erkekler kadar ilgi göstermezler. Gelecekte de öyle olacağını tahmin etmekteyim. Kimse Kadıköy, Beşiktaş gibi yerlerdeki “sivil toplum kuruluşlarına” bakarak aksini düşünmemelidir. Bu dar çevreler yanıltıcıdır.

*Tarihte kısa aralıklarla ve de anomali şeklinde iktidarı aldıkları olmuştur. Buna şaşırılmalıdır. Bir toplumun veya topluluğun yönetimi hep erkeklerde olmuştur. Önemli kararları hep erkekler almış ve uygulamaya geçirmişlerdir.

*Ne olacaksa olsun, şimdi yazacağım o şeyi: Kadınlar yuva ve yavruların bakımıyla daha çok ilgilenirler. Prestijli işlerden ziyade bu faaliyetler daha çok ilgilerini çeker. Bu da ayıp falan değildir, doğanın onlara verdiği misyondur. Karmaşık kültürel yapısı olan Sapiens türü daha 20, 30 yıldır başka da türlü davranan kadınları ortaya çıkarmıştır ama geçmişteki milyonlarca yılda tablo nettir.

*%99,9’unun favori sohbet konuları; birinci doğum, ikinci doğum, kına, düğün salonu, gelinlik kopçası, dış çekim, görümcenin yaptıkları, eltinin yaptıklarıdır.

*Dış çekimi özel bulmayan bir kadın bulmak imkânsıza yakındır.

*Erkekler tarafından haksızlığa uğrarlar. En iyi durumdaki erkek bile kadınları hor görür, onların haklarına saygı göstermez. Bunu yapan erkek oranı %1 falan olmalıdır. TR’de cinsel tacize uğramış kadın oranı %90, cinsel saldırıya uğramış kadın oranı da %50’dir. Tam oranlar aklımda değil ama böyle bir şeydir.

*Estetiği erkeklerden daha başarılı bir şekilde kavrarlar.

*Duygusaldırlar ama salak değildirler.

*Metafizik şeylere, idealist düşüncelere, mitlere, efsanelere, burçlara, nazara erkeklere nazaran daha çok inanırlar.

*Evde yorulmaktan şikayet ederler ancak ev işleriyle ilgilenen bir erkeğin akrabalara sunumu zor olduğu için yani bu kendilerine psikolojik yük olarak geleceği için (yani akrabalar her şey demek olduğu için) erkeği bundan uzak tutmak eğilimindedirler.

*Liseye giderken erkek arkadaşlarına göre futbol takımı değiştirirler.

*Bir kadının futbolla ilgilenmesine şaşırılmalıdır. Futbol erkek evrenidir.

*Güzellik (fiziki güzellik) onlar için büyük avantajdır ama hemcinsleri güzel olanlarını dolaylı öfkeyle çok yıpratırlar.

*Kadın olmak çok zor bir şeydir. Özellikle de İslam ülkelerinde… Dünyada iktidar erkeklerdedir.

*Selfie yaparken ellerini tersten yüzlerine değdirirler.

*Erkekler kadar iyi örgütlü hareket etme kabiliyetine sahip değildirler. Milyonlarca yıllık evrimsel süreçte erkekler bu konuda onlardan çok daha deneyimlidirler.

*Yıllar yıllar sonra yemek yapmaktan artık nefret ettikleri için yemeklere özenmezler.

*Yıllar yıllar sonra kocalarını ortamlarda “bu” diye anarlar.

*Süslenmeleri erkekler olduğu kadar en az birbirleri içindir de…

*Bir kadının sahip olduğu ayakkabı sayısı erkeğinkinin en az üç katıdır.

*Tuhaf tuhaf mail adreslerine sahiptirler. happysmiley58@hotmail.com moumouk@yahoo.com pembepatikler@hotmail.com kestanekokusu46@yahoo.com

*Hiçbir zaman şiddet eğiliminde olmazlar. Çünkü testesteron seviyeleri erkeklerden oldukça düşüktür. “Zamane kızları” da böyledir. Bakmayın sağda solda görülen liseli kız kavgası videolarına. Onlar istisnai şeylerdir. Ellerinde kapı gibi “dolaylı öfke” mekanizması vardır.

Bu yazıda kadınları gömdüğüm düşünülebilir. Dün yazdığım erkekler yazısında da erkekleri gömmeyi amaçlamıştım oysa ki… Şunu belirtmeliyim ki kadınlar ve erkeklerin davranış kalıpları ve toplumsal yaşamda hareketleri analiz edilirken milyonlarca yıllık evrimsel süreçleri ve bir memeli türü olan Sapiensin biyolojik özellikleri hep göz ardı ediliyor. 20, 30 yıldır Kadıköy, Beşiktaş gibi yerlerde belirmiş olan farklı kadın davranışları baz alınıyor. Ayrıca o yapılarda yine kadınların kadın olduklarından dolayı çıkan arızalar iyi analiz edilemiyor. Erkeklerin de erkek olduklarından dolayı çıkan arızlara dağ gibidir bu arada… Bunların altını çizmek istedim. Tarihe ve her yere bakınız lütfen. Kadınlar kadındır, erkekler de erkek. Farklıdırlar. Hiçbir zaman aynı olmayacaklardır. Aynı şeylere ilgi duymayacaklardır. Aynı şekilde hissetmeyip aynı şekilde davranmayacaklardır.

 

 

Bu yazı nitelikli goygoy, Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.