100 Üzerinden 100 Almış Bir Bira

20171215_204410

Nerede almış bu puanı?

Ratebeer.com adlı sitede, evet 100 üzerinden 100 almıştır. Dünyada 40 bin çeşit bira vardır. Kendi kategorisi olan weizen-bock (%7’den yüksek alkol oranına sahip buğday birası) Top 2’de yer alır. Ayrıca Baran Malumatfuruş’un da Top 2’sindedir.

Tanıştırayım, Schneider Mein Avenitus Tap 6. İsmini yazarken bile akıllara meşhur “Erzurumlu” fıkrasını getirtiyor. Kısaca Tap 6 diyebiliriz. Telaffuzu benim gibi Amerikan İngilizcesini tercih edenler için “şşınaydır”dır. Almanca telaffuzu “şınaydaa” şeklindedir.

Biranın “Eternity and A Day”i dir…

Şu renge bak! Yerim! Seçtikleri buğday maltı, bu rengi veriyor. Münih bölgesinin birasıdır.

Tap 5’le ilgili yazımda Georg Schneider’dan bahsetmiştim. 1872 yılında “buğday birasını sadece krallar/dükler/zat-ı şahaneler/dünya liderleri/sadrazamın sol testisleri içebilir” yasasını delmiş ve ilk defa kitleleri buğday birasıyla buluşturmuştur. Kendisine minnetarız. Türbesine gidersem iki adet “go straight ahead küfüfen ehad” okumayı düşünüyorum.

Su için, Georg Schneider’ın Jurassic zamanından kalma bir kuyu buldukları şeklinde bir açıklaması vardır. Birada su çok önemlidir.

Buğday biraları filtre edilmedikleri için bulanık görünürler. Bu da mayaları birada tutar ve değişik aromalar ortaya çıkmasına sebep olur. Tap 6’nın içinde bazen bir karınca boyutuna erişebilen maya kalıntıları olur.

Yüksek gövdeli bir biradır. Ne demek bu? Yani ağızda sıvının kendisini kütle olarak hissettirmesi. Örneğin Efes ve Tuborg oldukça düşük gövdeli biralardır ve tadı hariç su kıvamından pek farkı yoktur. Yüksek gövdenin iyi bir şey olduğunu belirtmeme gerek yok sanırım.

Tad olarak ben en fazla mangal tadı alıyorum! Burger King’de dağıtılan barbekü sosu gibi bir tadı var. Yanlış anlaşılmasın bu tada resmen hastayım. Bira bloglarında muz, erik, kuru üzüm, karamel kelimeleri telaffuz ediliyor. Sanırım benim mangal tadı dediğim şey karamel tadı. Diğerlerinden de muzu net ayırt edebiliyorum. Erik ve kuru üzümü ayırt edebilecek damak hassaslığına sahip değilim sanırım.

“Mouthgasm” diye bir kelime vardır. Biralardan bahsedilirken kullanılır. Mouth yani ağız kelimesiyle orgazm kelimesini yuvarlamışlar. Yani ağız orgazmı…Tap 6’yı içerken ağız orgazmı olursunuz. Bahsettiğim “Erzurumlu” fıkrası işte…

Yok böyle bir şey!

Top 1’imdeki Weihenstephaner’e her yerde ulaşabildiğimiz için, hatta ve hatta fıçısına bile ulaşabildiğimiz için Tap 6’yı elde edip içmek bana daha özel bir etkinlik gibi geliyor.

Bunun için Metro Grossmarket’e gidip 19 TL bayılmak gerekiyor. 50’lik şişede satılıyor. Mekanlarda tıpkı Tap 5 gibi en az 35 TL. Çoğu zaman da menüde vardır ama mekanda mevcut değildir. Metro Grossmarket’lerde genellikle vardır.

Almanya’da şişesinin 0,89 Euro olduğunun altını çizelim. Bu arada bir ay sonra Almanya’ya gideceğim. Yağmalayacağım Almanya’yı…

Böyle…

Tek kelimeyle mükemmel bir şey…

Abartmıyorum. Biraz abartmış olabilirim gerçi ama abartı, yazılara olan ilgiyi arttıyor ne yapayım?

Kendisini kızgın sulardan serin kumlara atmak isteyen kişi aç karınla, iki tane Tap 6 çaksın…

İyi günler.

Bu yazı Uncategorized, Yiyecek İçecek kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.