Ronaldo’nun Juventus Transferiyle İlgili Düşüncelerim

Önce rakamlara bakalım mı?

1985 Ocak doğumlu Cristiano Ronaldo (Salieri) 875 maçta 650 gol atmıştır. Tüm kariyer gol ortalaması 0,74. 25 kupa kazanmıştır.

1987 Haziran doğumlu Messi (Şah-ı Merdan) 764 maçta 617 gol atmıştır. Tüm kariyer gol ortalaması 0,80. 33 kupa kazanmıştır.

Bu rakamları neden verdim? Çünkü Salieri’yi Salieri yapan şey, onu gelmiş geçmiş en iyi ikinci futbolcu yapan şey Messi rekabetiydi. Aynı olgu 2008 sonrası Real Madrid için de geçerlidir.

Bunu neden yaptı anlamadım. Burada kalıp Messi’nin o 33 gollük farkı kapatmasını engellemeye çalışmalıydı. Gerçi iki senedir ligde 20’lerde kalıyor ve onun bütün maçlarını izlemiş biri olarak diyebilirim ki oyun üzerinde belirleyici olduğu anlar çok kısıtlı, zaten hep öyleydi. Juventus’ta Real Madrid kadar gol bulabilir mi? İtalya’ya en formda döneminde bile gitmiş olsaydı bu sayılara ulaşamazdı.

*Sahi bunu neden yaptı?* Vergi cezası ise vermeliydi 20/30 milyon yüro cezayı ve işine bakmalıydı. Maaşta elde edeceği 10, 20 milyon yüroluk fark mı? Zaten 500 milyon yüro kazandı bugüne kadar, ne önemi var ki… Challenge/meydan okuma mı? Bugüne kadar efsane olduğu yerden, iyi durumdayken başka yere macera/meydan okuma/para arayışıyla giden futbolcular silinip gitmişlerdir çoklukla (Dani Alves, Valdes, Şıvaynşıtayger, Beckham, Henry, Adebayor, Owen vs)

Taş yerinde ağırdır.

Bu yazı Futbol, Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.